Šachový Wimbledon začal prvním kolem

15.01.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Jeden z vrcholů tohoto šachového roku právě začal. První kolo nabídlo pro české a slovenské fanoušky nechtěnou prohru Jerguše Pecháče. Nabídlo taky krásné partie a souboje nejlepších hráčů tohoto světa. Pojďme se na to " nej " z prvního kola podívat.

 Tata Steel slaví tento rok už svoje 85. narozeniny a věkem zraje jako dobré víno. Každoročně na začátku roku šachový svět s nadšením sleduje souboje nejlepších hráčů tohoto šachového světa. Tento rok není a nebude výjimkou a pro fanoušky českého a slovenského šachu je zajímavější tím, že můžeme v turnaji v "B" turnaji sledovat nejlepšího slovenského hráče Jerguše Pecháče. 


Jerguš svojí hrubou chybou Dh6?? možná splatil svojí nováčkovskou daň. Mlýnek, který ho následně semlel je učebnicový a rozhodující. 


Držíme palce Jergušovi, zítra bude další den a další šance. Dnes byl jeho soupeř lepším  hráčem . Mlýnek, který semlel černého je opravdu učebnicový a poučný. Je krásné jej nasadit soupeři, není příjemné jej dostat od soupeře. Ale i to jsou šachy. 

Zpět k turnaji A, kde mne dnes nejvíc bavila partie Gukesh - Ding Liren.  Bavilo mě sledovat koncert dvojice střelců černého. Bavily mě taktické obraty černého. Například v této pozici, kde jasně dominují černého střelci vyšla pěkná parádička. 


Touto partii mě Ding udělal radost. Zápas o titul mistra světa mezi Dingem a Nepomniachtchim může být opravdu hodně zajímavý a napínavý. Dlouho jsem nevěděl, komu bych fandil. Po dnešní partii, je Ding mým favoritem. 


Druhou vítěznou partii a statisticky méně pravděpodobnou je další výhra hráče s černými kameny. Richard Rapport prohrává s další velkou šachovou nadějí Abdusattorovem Nodirbekem.  Je skoro neskutečné pozorovat, kolik se každý rok objeví nových nadějných světových talentů. Ta doba, kdy současní mohýkání světového šachu budou vystřídání touto generací se blíží. 


 Letošní ročník už od prvních kol budí zájem šachistů z celého světa a já se těším na tento turnaj o to víc, že můžu fandit slovenskému hráči. Budu s napětím sledovat cestu Magnuse Carlsena, který bude odrážet smečku hladových šachových vlků a vlčat a budu se radovat z každé povedené partie. 

Dnes začal opravdový šachový svátek a těším se na to, jak si jej tady užijeme s šachovými fanoušky. Dnes jsem psal článek já, protože Robert hrál první ligu a další kolo už přinesou rozbory a komentáře Roberta Cveka. Ať se tento turnaj vydaří a přináší šachistům radost i napětí. 

Pořadí po prvním kole, výsledky a fotky najdete na stránkách turnaje https://tatasteelchess.com/

Ale pro pořádek a přehlednost, přidávám výsledky prvního kola .Každý den budeme soutěžit o pěkné ceny  a proto sledujte tento článek. První den, nevyhrál nikdo a tak v této pomyslné tipovací soutěži vedeme nad našimi fanoušky 1-0. 

https://www.nss.cz/sachovy-wimbledon-tata-steel---on-line-+-soutez

PK

13x 4837x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ThePot
Nodirbek, ne Nodirberk. To je jak Berserk. I když na tom pravdy něco bude. Dingovi se povedla hra od začátku do konce, mělo to plán, nápad, energii. Uvidíme předvede dál. Čistě šachově a mentálně je silnější než Nepo, a to objektivně, možná jen na výjimku nějaké zběsile taktiky, šle zápas je zápas, a máme se na co těšit. Pokud tedy FIDE sežene aspoň nějaký hotel :) Myslím si, že I Wesley a Fabi jsou z hlediska přípravy, teorie a rozumu jsou silnější hráči než Nepo, ale ten má zase v sobě režim Rosomáka nebo Nitra z Need for Speed. Jak to aktivuje, tak je po tobě)
+1 /-0 | 15.01.2023 09:37

Petr Koutný

Nepo má výhodu, že má za sebou zkušenosti ze zápasu mistrovství světa. Přesto souhlasím, že Ding je jiná liga a včerejší partie se mu opravdu povedla. 

+1 /-0 | 15.01.2023 09:48

kraken8

Poslední dva Turnaje kandidátů, tzn. čtyři vzájemný partie a skóre je 2:1 pro Nepa při jedné remíze. Nepovi se povedl husarskej kousek, když vyhrál dva TK po sobě, s čímž by měl problém i Carlsen. Poslední TK pak vyhrál bez porážky, druhýho Dinga porazil o 1 a 1/2 bodu. Ale já se tady dočtu, že Ding je jiná liga ...

+3 /-0 | 15.01.2023 11:32

Rigid

Jen takova vsuvka: Nepo mel tez ve vaznych partiich kladne skore proti Magnusovi pred jejich MS matchem 2021...

+0 /-0 | 16.01.2023 11:29

ThePot
A ještě poznámka, už jsem to tvrdil před turnajem, já si myslím, že nejambicióznější ze všech na tomto turnaji je právě Nodirbek. Spousta energie, mládí, plná koncentrace na šachu a jenom šachu, vnitřní (spravedlivá) víra, že mezi tu elitu rozhodně patří svou hrou i v klasice atd. Myslím si, že ve hrách s Carlsenem, nebudou-li oboustranně zvolené suchá remízová zahájení, Nodirbek se bude snažit hrát na výhru.
+1 /-0 | 15.01.2023 12:14

sarmatam
.........na zápas Mishra Abhimanyu vs. Jerguš Pecháč ....se taky budu těšit ....jj.........
+0 /-0 | 15.01.2023 08:20