Víkend v rytmu rapid šachu

14.09.2015 07:50 | Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu 2015

Uplynulý víkend patřil na českém mládežnickém šachovém poli především rapid šachu. Ve Vyškově se hrálo MČR juniorů a dorostenců, v Doksech MČR dětí do 14 let.

MČR juniorů a dorostenců v rapid šachu 2015

Mladí šachisté bojovali o uplynulém víkendu o tituly přeborníků ČR v rapid šachu. Původně bylo přihlášeno 54 hráčů, přišla však ke slovu nemoc a na poslední chvíli se tak omluvilo několik hráčů. Mezi nimi také zástupce Jihomoravského šachového svazu Martin Blahynka z Durasu Brno. Nejstarší kategorie tak přišla o jednoho z favoritů a post mládežnických es tedy zastupovali především první nasazený FM Tomáš Kraus a specialista na rychlá tempa FM Jakub Půlpán z Polabin. Ani jeden však na medailové pozice nedosáhl. V kategorii H16 byl největším favoritem Daniel Kožúšek z Jičína, který nakonec naplnil očekávání, že může být hrozbou i pro starší šachisty a turnaj celkově vyhrál.

Průběh celého turnaje vystihuje Tomáš Mouryc: „Turnaj byl na čele dlouho velmi vyrovnaný. Až teprve do sedmého kola se podařilo dvěma hráčům získat jednobodový náskok na ostatní. Vít Kratochvíl a Daniel Kožúšek se tak s 5,5 body mohli výrazně přiblížit celkovému vítězství v turnaji. Z tohoto souboje vyšel vítězně Daniel Kožúšek a měl tak velmi dobře našlápnuto k celkovému vítězství. To se mu podařilo uhájit díky dvěma remízám v 8. a 9. kole a celkovým ziskem 7,5/9 bodů. Přičemž remíza v posledním kole byla obzvláště rychlá. Jeho soupeř Matyáš Kalužný (7/9) se tak rozhodl spolehnout na to, že Jan Macháň neporazí Tomáše Krause (souboj na druhé desce) a jemu připadne stříbro. To se ovšem přepočítal, protože Jan Macháň turnajovou jedničku porazil a tím získal stříbro pro sebe. Na Matyáše Kalužného tak zůstal bronz.“

Hrálo se v tempu 2 x 20 minut + 30 sekund za tah. V sobotu měli šachisté na programu hned šest kol, v neděli pak zbylá tři kola. Cenou pro jednotlivce byly poháry, diplomy, medaile a finanční ceny v celkové výši 7.000 Kč, pro družstva pohár, diplomy, medaile a věcné ceny.

10 1 FM Kraus Tomáš 2386 ŠK Mahrla Praha 6.0 32.0

Daniel Kožúšek (uprostřed), vítěz všech H kategorií, nemohl všechny své trofeje ani pobrat.

Mezi dívkami titul z loňska obhajovala mistryně do 16 a 18 let frýdecko-místecká Natálie Kaňáková, letos brala však pouze bronz. O půlbod zaostala za vítěznou WFM Natašou Richtrovou a stříbrnou Martinou Fuskovou.

Natálie Kaňáková, Nataša Richterová, Martina Fusková

Konečné pořadí po 9 kolech - juniorky

Poř. St.č. Jméno FED Rtg Klub/Místo Body  PH 1
12 14 WFM Richterová Nataša CZE 2037 ŠK AD Jičín 5.5 35.5
15 19 Fusková Martina CZE 1945 Beskydská Šachová Škola Z.S. 5.5 33.0
18 22 Kaňáková Natálie CZE 1910 Beskydská Šachová Škola Z.S. 5.0 34.0

V družstvech byli tradičně hlavním adeptem na zlato zástupci oddílu 2222 ŠK Polabiny. Kromě turnajové jedničky Půlpána se za pardubický klub představili Jan Macháň, čerstvě ženatý Petr Čižinský či Dominik Řezniček. Průměrný rating prvních tří hráčů Polabin byl 2236! Do boje o medaile se zapojila i družstva ŠK Lokomotivy Brno nebo Beskydské šachové školy.

Turnaj družstev ovládli favorité, hráči oddílu 2222 ŠK Polabiny, obsadili svým výkonem 1. a 3. místo, mezi ně se vklínilo pouze družstvo BŠŠ.

Pohár pro družstva.

MČR mládeže do 14 let

Hrálo se  Doksech v tempu 2 x 20 minut + 5 sekund na tah, a protože výsledků a kategorií je hodně, uvádíme medailisty v přehledných  tabulkách.