V Tyršových sadech oslaven Mezinárodní den šachu

21.07.2016 10:14 | Czech open 2016

Středeční den přinesl v Tipsport areně další porci zajímavých střetnutí. Ve 14 hodin zde skončil ratingový turnaj Infinity Open, zahájil se prestižní turnaj v rapid šachu a v nedalekých Tyršových sadech se oslavil Mezinárodní den šachu.

V podvečerních hodinách odstartovala trojice turnajů v rapid šachu. Nejatraktivnějším z nich je turnaj G1, který se hraje jako otevřené MČR pod názvem Pardubický kraj Open. V něm se představí hned 28 velmistrů, v čele s Davidem Navarou a Sergejem Movsesjanem. Turnaj se hraje tempem 2x15 minut + 10 sekund na tah. V dosavadním průběhu si drží deset šachistů bilanci 3/3, mezi nimi najdeme i dva Čechy, ovšem nikoliv nasazenou jedničku Davida Navaru. Ten totiž ve třetím kole zaváhal, podlehl Ukrajinci Ševčenkovi a nyní se nachází na dělené pětadvacáté pozici. Zmíněnými dvěma Čechy v elitní desítce jsou na čtvrtém místě Štěpán Žilka a dělené sedmé místo drží Pavel Blatný. Turnaji po třech kolech vévodí Gundavaa Bayarsaikhan z Mongolska, následovaný Tamirem Nabatym z Izraele a Vladimirem Zakhartsovem z Ruska. Vyvrcholení tohoto turnaje přinese čtvrteční odpoledne, po kterém budeme znát celkového vítěze.

Ratingový sedmikolový turnaj Infinity Open začal již v pátek, jeho poslední kolo se pak odehrálo ve středu. Pozici nasazené jedničky nakonec potvrdil český velmistr Petr Neuman. „Vybral jsem si tento turnaj kvůli tomu, že neměl být tak obtížný. Nakonec se to potvrdilo, i když jsem se párkrát pěkně zapotil, například proti Gergelovi," říká. Právě Ukrajinec Gergel nakonec skončil na třetí pozici, stříbro putuje do Srbska zásluhou Jovici Radovanoviče.

Posledním dnem pokračoval v Pardubicích turnaj ve skládání Rubikovy kostky, kterého se zúčastnil rekordní počet účastníků, což je dáno nedávno skončeným mistrovství Evropy, které se uskutečnilo v Praze. „Oproti minulým ročníkům se dvojnásobně zvětšila účast a také se obrovsky zvýšila konkurence. Vidíme to na výsledcích, kdy přední příčky obsadili převážně cizinci“, říká Jaroslav Flejberk, který má na Czech Openu Rubikovu kostku tradičně na starosti. Jeho slova potvrzují jména vítězů nejprestižnějších disciplín ve skládání Rubikovy kostky. Variantu 2x2x2 opanoval Polák Maciej Czapiewski, 3x3x3 a 4x4x4 vyhrál Ukrajinec Ivan Vynnyk a kostku 5x5x5 nejrychleji složil Hunor Bózsing z Maďarska.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách.