V Ostravě rozdány mládežnické tituly

15.09.2014 04:30 | MČR v rapid šachu mládeže 2014

V Ostravě se o druhém zářijovém víkendu odehrálo Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu. O šest mistrovských titulů se hráči a hráčky utkali v Domu kultury Akord, kde byl pro hráče i doprovod připraven prostorný sál.

Na samotný přebor republiky vedla pro hráče trnitá cesta skrz krajské přebory, kde si možnost hrát v Ostravě vybojovali jen ti nejlepší v kategoriích do deseti, dvanácti a čtrnácti let, přičemž dívky hrály své samostatné turnaje. Devět kol bylo vměstnáno do dvou dnů, v sobotu se odehrálo šest kol a v neděli zbývající tři, tempo hry činilo 2 x 20 minut + 5 vteřin/tah. Do šesti turnajů se zapojilo rekordních 197 hráčů, s čímž byl spokojen také hlavní pořadatel Ladislav Kopec, který stál v čele organizačního týmu.

Vše připraveno na začátek kola (autor: Jozef Valenčík)

O tom, že u nejmladších hráčů je elo velmi nepřesným ukazatelem demonstrují výsledky obou nejmladších kategorií. V té dívčí se z vítězství radovala až jedenáctá nasazená Adriana Málková z Plzně, které ke zlatu stačilo pouhých 6,5 bodů a lepší pomocné hodnocení.

Poř. St.č. Jméno Rtg. Klub/Místo Body BHm.
1 11 Málková Adriana 1222 ŠK 64 Plzeň 6,5 37,5
2 4 Dudlová Kateřina 1372 Šachový klub Ústí nad Orlicí 6,5 36
3 8 Píšová Petra 1280 TJ Spartak Vlašim 6 39

V chlapecké kategorii se po celý turnaj držel na špici Richard Stalmach z Beskydské šachové školy, kterému 7,5 bodů stačilo na samostatné prvenství. O dominanci týmu z Frýdku-Místku vypovídají také zbylá medailová umístění, která také patří Beskydské šachové škole.

1 3 Stalmach Richard 1640 Beskydská šachová škola z.s. 7,5 39
2 8 Miča Marek 1583 Beskydská šachová škola z.s. 7 36
3 7 Vantuch Lucian 1606 Beskydská šachová škola z.s. 6,5 38

Také v kategorii dívek do 12 let se z titulu raduje zástupkyně Beskydské šachové školy, s osmi body se jí stala Zuzana Gřesová, která dokázala porážku s celkově druhou Sofií Přibylovou napravit pěti výhrami v řadě a nakonec zvítězila o celý bod.

1 1 Gřesová Zuzana 1808 Beskydská šachová škola z.s. 8 37
2 3 Přibylová Sofie 1613 ŠK PORG Praha 7 37
3 2 Němcová Karin 1719 SK OAZA Praha 6,5 38,5

Dominanci v kategorii dvanáctiletých chlapců ukázal Jakub Voříšek z Vlašimi, který získal osm bodů a také on zvítězil o celý bod před svými soupeři. Základ zisku zlaté medaile položil v prvním dni, který zakončil se stoprocentní bilancí 6/6. Celým turnajem prošel bez jediné porážky a soupeřům povolil pouze dvě remízy a to v sedmém a devátém kole.

1 6 Voříšek Jakub 1814 TJ Spartak Vlašim 8 42
2 5 Nehyba Martin 1818 Sokol Skalička 7 37,5
3 1 Dolanský Lukáš 1978 ŠACHklub Tábor 6,5 37

Kategorie nejstarších šachistů a šachistek byly taktéž velmi vyrovnané a bojovalo se velmi často až do posledních vteřin. Mistryní republiky v kategorii D14 se stala devátá nasazená Tereza Kocí, ta sice turnaj nerozehrála nijak valně, ale 5,5 bodů z posledních šesti kol nakonec stačilo na samostatnou první příčku.

1 9 Kocí Tereza 1508 Šachový klub Lokomotiva Brno 7 35
2 1 Kopcová Ludmila 1740 TJ Ostrava 6,5 38
3 5 Brunová Blanka 1608 ŠK Karlovy Vary 6,5 36

V chlapecké kategorii obhájil pozici prvního nasazeného hráče Jan Vykouk z Mostu, ten předváděl vyspělé šachy a vybojoval zlatou medaili zcela zaslouženě, získal 7,5 bodů a svým soupeřům odskočil o celý bod.

1 1 Vykouk Jan 2152 CHESS MOST 7,5 39,5
2 21 Rastočný Josef 1756 Šachklub města Dobrovice 6,5 40
3 6 Daněk Daniel 1922 ŠK Duras BVK 6,5 38

Celý turnaj proběhl bez jediného protestu z řad hráčů či vedoucích výprav, pořadatelé na sobotu připravili také exkurzi s názvem Malý svět techniky. Kromě této exkurze byla pro všechny zpestřením evakuace Domu kultury mezi 2. a 3. kolem, kdy byl ohlášen požár. Vše bylo způsobeno nezodpovědnou osobou, která si podle všeho v budově zapálila cigaretu. Po tomto zjištění byli hráči povoláni zpět k šachovnicím a mohlo se pokračovat v bojích na 64 polích.

Mezi 2. a 3. kolem se celá budova DK Akord musela vyklidit (autor: Jozef Valenčík)

Na závěr přidáváme ukázku přesné hry v koncovce nového mistra do 10 let.