Zbyněk Hráček 2.díl

08.01.2021 09:12 | Historie

V roce 1990 dělil Zbyněk druhé a třetí místo na ME juniorů. V tom samém roce hrál Olympiádu za Československo v Novém Sadu, kde tehdejší mužstvo skončilo na výborném čtvrtém místě. V roce 1990 se stává IM.

Dalo by se napsat, že jako v pohádce šel chytrý Honza, tedy Zbyněk, od úspěchu k ú spěchu. Ale nebylo tomu tak. Když jsem se díval na turnaje, které Zbyněk hrál na začátku 90 let, tak tam byly i pokusy, které až tak dobré nebyly.

Myslím si však, že Zbyněk - na rozdíl od mnoho jiných talentovaných šachistů - dokázal vnitřní plamen po dvacítce nastartovat na 100%. Více o tom hovořím ve videu.

-
. kolo -
Speciálně se pak "zaměřuji" na slavný turnaj v roce 1992 v Brně. Tehdy tam vyhrává Pavel Blatný (6/9). Zbyněk dělí předposlední a poslední místo (3,5/9). Oba hráči však mají jednu věc společnou a sice: poráží Viktora Lvoviče Korčného! Zbyněk dokonce v prvním kole. Partii rozebírám ve videu. Přestože se výsledkově Zbyňkovi moc nedařilo, je možné, že hezká výhra ve velkém stylu se světovým velmistrem jeho práci a úsilí nad šachovnicí popohnala do oblak.

-
. kolo -
Protože když se díváte na kariéru Zbyňka a jiných hráčů (ČR) po dvacítce, tak vypadá podobně /v roce (na konci) 1992 měl jen elo 2460/. Ale co se stalo, že někdy kolem roku 1993/4 začal Zbyněk "raketově" stoupat do oblak a místo průměrného velmistra +2500 se dostal do elitní světové dvacítky?

Robert Cvek
3x 4720x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ciki333

Poslední rozhovor se šarmantní dámou - Květou Eretovou - ze září loňského roku:

https://region.rozhlas.cz/sachova-velmistryne-kveta-eretova-vede-v-94-letech-sachovy-krouzek-8324049

Odešla legenda...

Mark Twain: " Snažme se žít tak, aby až nebudeme, plakal na našem hrobě i hrobník."

 

+0 /-0 | 08.01.2021 19:00

ciki333

Off topic

Dnes v ranních hodinách zemřela ve věku 94 let paní Květa Eretová. Po mistryni světa Věře Menčíkové se jedná o nejúspěšnější hráčku naší historie. Čest její památce!

Prosím tímto Roberta Cveka, případně Petra Koutného, o natočení medailonku, který by divákům přiblížil život a tvorbu této jedinečné šachistky.

+0 /-0 | 08.01.2021 18:43

Pavel Ch

Správně Roberte, sledoval jsem Zbyňkův vzestup "v přímém přenosu". Sice, když byl Zbyněk dorotenec, já jel na Moravu, četl jsem při turnajích ve Starém Městě na nástěnkách oslavné články o jeho úspěších od V.Hory. Ale mohl Zbyněk skončit, jako (pod)průměrný velmistr.

 

  A pak zapnul ještě na vyšší level a z IM a velmistra, kterých už tehdy nebylo málo (dnes daleko více) dosáhl na první světovou dvacítku v horizontu cca svých 20-27 let věku.

 

 Snad mu pomohlo ve zmiňovaném roce 1994 i MČR, které jsem v Ústí pořádal a kam přijela kompletní špička a který Zbyněk Hráček vyhrál.

 

Byť už předtím byly problémy dostat špičku na MČR. Inet nebyl a když jsem všechny obvolával, já naivní mladý bafuňář, tak se ptali, kdo tam bude ze silných? Tak se odpovídal, že přeci všichni, když je to MČR. A oni ze špičky, no když všichni, tak já taky. Tak ve druhém kole telefonátů jsem jen potvrzoval, ano, všichni a Vy/Ty teda také potvrzujete, že? A měl jsem je v Ústí nL všechny.  A Zbyňka Hráčka pak vítězem. 

+0 /-0 | 08.01.2021 10:23