V Harrachově se opět rodili mistři a mistryně České republiky

13.09.2023 06:00 | Turnaje

V neděli skončilo v Harrachovském Hotelu Fit Fun dvoudenní žákovské MČR do 14ti let. Z devítikolových turnajů vzešlo šest nových mistrů a mistryň České republiky v rapid šachu.

Oproti loňsku se pořadatelé dobře připravili na zvýšený zájem o pobyt doprovázejících osob, hlavně z řad rodičů. Naprostá většina účastníku byla ubytována v místě konání              a ve 400m vzdáleném Parkhotelu, několik málo účastníků muselo dojíždět nebo docházet      ze 2km vzdáleného hotelu Anna. Kompenzací pro ně byla nižší cena za ubytování a možnost využití wellness služeb hotelu Fit Fun. Všem ubytovaným hráčům pořadatelé uhradili jednu jízdu na bobové dráze v Harrachově, kterou si většinu užila v sobotu podvečer, někteří pak až v neděli po skončení turnaje. Provozovatel bobové dráhy speciálně pro šachisty prodloužil sobotní provozní dobu.   


Herní komfort bohužel omezila snížená kapacita hotelu Fit Fun, o který jsme se stejně jako loni museli dělit s početnou skupinou dánských studentů. Turnaje řídil hlavní rozhodčí Ing.Jaroslav Šmíd, kterému asistovali rozhodčí, Jan Štich, Jakub Šulc a Jaroslav Roubal.   Online přenosy 42ti partií zabezpečoval Michal Sliva. Rozhodčí kromě šachových povinností nezištně pomohli i s organizační stránkou turnaje a patří jim za to veliký dík. Oba hrací sály snímaly trvale statické kamery. Rodiče i trenéři si pochvalovali okamžité zveřejňování aktualit na webu pořadatele. 


Mistrovství uspořádala z pověření Šachového svazu ČR Šachová škola pat a mat se sídlem ve Mšeně. Ředitelem akce byl  Roman Burda. Pochvala za fair play hru náleží všem hráčům a poděkování za velice ukázněné chování v hracích sálech a předsálí patří naprosté většině rodičů, trenérů a dalším doprovázejícím osobám.     


 Vyhlášení vítězů proběhlo za účasti starosty města Harrachov pana Tomáše Vašíčka.  Hráči na prvních třech místech obdrželi medaile, diplomy, poháry. Všichni účastníci si pak odnesli pamětní medaile, tužku a pryž se šachovým motivem a malou čokoládu. Poděkování za obohacení cenového fondu si patří čokoládovně Carla Dvůr Králové n./L.,                  společnosti Gambit Masters (Jan Daňhel), firmě poháry Bauer a městu Harrachov.                 Za profesionální fotografie děkujeme paní Voráčové z Vyškova. 


Kompletní výsledky, fotogalerii a informace o turnaji naleznete zde: www.sachovaskola.eu

 Roman Burda – předseda Šachové školy pat a mat

         

Tomáš Mík, kterého s Robertem trénujeme vyhrál kategorii do 12. let a tímto mu taky gratulujeme. Chtěl bych poděkovat i organizátorům této akce za výbornou práci a skvěle zorganizovaný turnaj. Je jen dobře, že šachisté dělají podobné akce pro šachisty. 


Na ukázku, pěkná partie s talentovaným Honzou Bárou, který je o rok mladší a už dnes patří mezi naše zajímavé mladé talenty. 

Rychlým pohledem na tuto partii, bych mohl komentovat jako rozhodujícím faktorem pomalost černého protihry, která nedokázala zastavit typický bílého dračí útok. Mě osobně potěšil plán s volným pěšcem, který ve spojistosti s útokem na krále byl tím nejlepším řešením pozice a partie. 

Jediná porážka přišla až v posledním kole, kde mě mrzela nezvládnutá pozice, kdy zjednodušovat šlo o mnohem dříve a o mnohem lépe. Největší výhodou mít materiální výhodu je možnost ve správný čas vrátit tento materiál a přeměnit jednu výhodu za druhou. Tento okamžik Tomáš promeškal a i když se v trénincích zaměřujeme na možnosti komplikovat pozici, když stojíme hůř a snad až nekompromisně a přímočaře zjednodušovat pozici, když stojíme lépe. Tak tento plán se Tomášovi nepovedl a zaslouženě si odnesl lekci z této partie. 

Ale i to je škola a dnes na tréninku si s Tomem všechny partie projdeme a poučíme se z chyb. 

Na závěr tohoto článku bych rád ještě jednou poděkoval organizátorům za tradičně krásně zorganizovaný turnaj a těším se na další turnaje, které si pro hráče a fanoušky tento sehraný tým připraví. 


Krásně fotky z turnaje najdete zde: 

MČR mládeže v rapid šachu 2023

PK

0x 1542x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat