V Bohuslavickém rapidu 2016 vítězí IM Vojtěch Plát

04.04.2016 10:17 | Uživatelské zprávy

Vítězem dalšího turnaje seriálu GP ČR 2015-2016, který se druhého dubna 2016 uskutečnil v Bohuslavicích na Hlučínsku, se stal IM Vojtěch Plát, který o první místo svedl v posledním kole nervy drásající partii.

K vítězství stačilo nasbírat 7,5 bodů a kapka štěstí. Stejný výkon, tedy žádnou prohru a tři remízy, totiž podal i Vojtěch Zwardoň a při určení vítěze tak přišlo ke slovu pomocné hodnocení. IM Vojtěch Plát potvrdil roli nasazené jedničky a obhájil vítězství z předloňska. Vítěz minulého ročníku GM David Navara se letos neúčastnil.

Druhým v pořadí s malilinkatou ztrátou nula nula nic v pomocném hodnocení byl tedy pohodář IM Vojtěch Zwardoň. Z bohaté skupinky ztrácející na vedoucí hráče pouhý půlbod, bylo pomocné hodnocení nejvíce nakloněno FM Jiřímu Adámkovi z ŠK Slavoj Poruby.

Přeborníkem obce Bohuslavice se mezi „jednookými“ stal králem další IM Tadeáš Kriebel z 1. Novoborského ŠK. Jinak až jedenáctý se 7,0 body. Další novoborák GM Robert Cvek, co to má do Bohuslavic co by kamenem dohodil, skončil osmý se ziskem 7,0 bodů.

Soutěž o knihu GM Navary Můj šachový svět s věnováním od autora vyhrál pan Slavomír Jaššo, který z toho měl obrovskou radost.

Sobota byla v Bohuslavicích i letos rekordní v počtu účastníků. Hranici dvou stovek aktérů se nepodařilo i přes snahu hráčů překonat. Díky  za ni, chlapci. V pátek v noci bylo nahlášených 202 lidí, v soboru zasedlo za šachovnice „jen“ jedno sto osmdesát pět šachistů. V roli pořadatelů jsme to zklamání přežili, ale bylo to těžké.  A tak nadějně to vypadalo. Ze strany přihlášených a nedorazivších jsme to večer po čtvrtém pivu nazvali sabotáží Bohuslavic. Tak za rok další pokus.

Z Ostravy na podporu Ostravského koníka opět vyrážel šachový autobus vedený ostravským „koněm“ Markem Jelínkem. Málem musel přibrat, ten autobus, za sebe vlek. Kuriózní byl počet pasažérů autobusu – i s řidičem přesně šedesát čtyři.

Postavit 3200 panáčků, tj.  sto šachových souprav, zabere nějaký ten čas. Panáčky postavily zaměstnankyně obecního úřadu, které nemohly pracovat venku, neboť hezky pršelo a tak se hledala nová náplň práce pro ně.  A protože žádná z nich šachy hrát neumí, stavěly podle vzoru. Radil jim domácí Jirka „Hulan“, ale stejně měly největší problém s králem a dámou a nepochopily, že král jako muž je vždy baculatější než  žena královna, která se o něj musí starat a chránit ho. A to stojí energii.

Od sedmnácté odpolední se řešila příprava turnaje na sále. Když vám klekne bez varování osvědčený projektor, je to zrada, která se musí řešit bleskem. Pak vám nejde sladit nová technika se starou technikou. A na závěr začne chrastit jeden z mikrofonů a chaoticky se vypínat wifina a  navíc nemůžete najít klíče od kulturáku, abyste ho mohli uzamknout. Prostě peklo!

 Takže v pátek před sobotní akcí jsem dorazil do chalupy před třiadvacátou a … strach má velká očiska…. Před půlnocí pročítám mejly a píše také Jarda Bureš, že už není Bureš, ale úplně někdo jiný a dokládá to snímkem z ressultu. Pátrám po příčině, opravuji příjmení zpět na Bureše a napadá mne jediné, že někdo heknul počítač a chce turnaj zablokovat, až se tam všichni hezky sejdou. Ve dvě ráno toho  moc neuděláte, když všichni chrápou. Trocha naděje mi vlil do krve starší syn, že není možné, aby se do desítek někdo naboural. Tak jsem doufal. V pět ráno (bylo třeba vyzvednout koláče) jsem si cvičně zopakoval své poslední kroky zápisu do swissu a v tom mě to praštilo do hlavy. Tím hekrem jsem byl já sám sobě. Nechtěně jsem Bureše přepsal na jiné příjmení během zadávání jiného hráče. Sláva, jedu do pekárny. Bum! Na jméno Kriebel tady nic nemám, říká paní na distribuci. Ale to není možné, oponuji. Šéf mi volal, ať na to nezapomenu v sobotu. Čtyři sta padesát, říkám paní. Ne, nic takového tady není. Napadá mne – a pro šachisty na Bohuslavice tady nic není? Je, ale pět set kusů! Bum, kámen spadl ze srdce.

Další stres nastal ve chvíli uzavírání turnaje. Jak to dopadne s autobusovými, jaké tam budou zmatky? Kolik jich zapomněli napsat u presence? Kdo je navíc? Další sláva. První kolo se rozjelo bez ztráty času ze strany nás pořadatelů. A také zbytek turnaje proběhl ve svižném tempu. Reklamace byly tři, ale vždy byl problém na straně reklamujícího.

Na předávku padesáti cen (masakr…) přišli pan starosta obce Mgr. Pavel Dominik a paní  místostarostka Bc. Andrea Matýsková. Chlapi byli trpěliví, vydrželi do konce a to možná i proto, že se mohli kochat paní místostarostkou.

Na závěr jeden bonbónek: na šichtu musel prchat druhý Vojta Zwardoň a tak cenu převzal před ostatními,  aniž to oni tušili (omlouvám se mu, že jsem ho vyhodil z pódia, myslel jsem, že se chce bavit, jak to má ve zvyku). Nabízel se pak Vojta Plát, že mu obálku osobně  a nezištně předá.

Jako pořadatelský tým věříme, že  se  všem, kteří do Bohuslavic letos zavítali, alespoň trochu líbilo a odjížděli spokojeni  a neměli pocit promarněného dne. Toť naše pořadatelská a našich partnerů odměna. Díky a za rok znovu, dáme dvě stě a možná i GM Navara nebude v té době trhat tulipány.
 


-
. kolo -

pozn.: Úprava textu a partie Zuzana Červená

Odkazy

4x 9805x Rudolf Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
MaX

moc pěkně šachové prostředí včetně humorné glosy pořadatele u představování pravidel: "komu zazvoní mobil a bude si stěžovat, tak vyhraje"

+0 /-0 | 05.04.2016 09:14

MaX

Viktor: a nosí se jako přívěšek na klíčích :o)

+0 /-0 | 05.04.2016 09:08

Viktor

Čiré sklo, 0,75l a obsahuje čirou tekutinu? 

+0 /-0 | 04.04.2016 23:18

Rudolf Kriebel

Na stole místnosti s občerstvením se po turnaji našla fleschka. Kdo správně zodpoví jaké je  barvy, jakou má kapacitu, co je jejím obsahem, tak je zřejmě vlastníkem. Pište na kriebel@volny.cz. A přidejte prosím i adresu, kde jej požadujete zaslat. Děkuji.

+0 /-0 | 04.04.2016 22:11