Viděli jste Alirezu Firouzju prohraného ve dvanáctém tahu

25.01.2021 05:21 | Historie

Pražský šachový festival. Rok 2020 a největší hvězda Alireza Firouzja. Ale i na hvězdy někde padne stín. Po dvanácti tazích se v této partii mohl vzdát. Aspoň má pěkné vzpomínky na Prahu. Možná nezapomentulné vzpomínky.

Tato partie obletěla svět. Někdo kdo může reálně ohrozit Magnuse Carlsena na trůnu nejlepšího světového šachisty byl prohraný ve dvanácti tazích! Takové zprávy se šíří světem rychleji, než ty už obehrané informace o tom, jak je Alizera talentovaný a nadějný šachista, který možná jednoho dne vyzve Magnuse Carlsena. Možná ano a možná ne. Možná to bude jeden z dalších světových špičkových velmistrů, který nikdy nedosáhne na tu pomyslnou nejvyšší metu. Takových bylo! Ale možná se mu to podaří. A možná nikdy nezapomene na tuto partii, která se mu opravdu nepovedla.


Výměnná slovanská obrana. Černy Alizera zahraje tah Db6 a zeptá se tímto tahem bílého, jak si pochrání pěšce na b2. Bílý si možná řekl, že černý nebude mít tolik odvahy sebrat takového pěšce a v klidu schoval svého krále do bezpečí.


Možná znáte slavný film " Hon na ponorku", pak tady se černý ponoří do hlubokých šachových vod a bude se snažit zachránit vše co se dá. Taky se dá říct, že je zahráno pouze dvanáct tahů a černý se může vzdát. Samozřejmě vás napadnou tahy jako Dd8 a nebo b5. Ale když si s pozicí malinko pohrajete, pak uvidíte že černý se z těchto pastí nemůže vymotat.

Jak se říká v jednom filmu: Neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš. Pak by šachista mohl říct: Neber pěšce na b2, neber pěšce, nebo se z toho zblázníš. A třeba Alireza by řekl: I mistr světa se utne:) 


-
. kolo -
8x 5671x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
scorpion666
Je duležité si uvědomit,že každý dělá chyby. Dobrý nápad udělat takové video,ale říkal jsi to s takovou radostí div ses u toho neudělal :) to Doležel Je pravda že Petr utíkal z turnaju jak malý kluk,ale nechápu proč to zrovna ty řešiš. Ve Vsetíně jsi byl? Nebo jsi jen viděl vysledky a děláš chytreho ? Petr by možná ten turnaj dohrál,kdyby nedostal do 8.kola hovado,které ho hrubě uráželo během partie.
+0 /-0 | 27.01.2021 00:31

xdavx x
:D no to je toho ze odstoupil z turnaje. Nebyl první ani poslední viz predlonske MCR například.
+0 /-0 | 25.01.2021 12:58

Petr Koutný
Doležal- přesně jak píšete. Jestli tím je soupis mých šachových hříchu sečten, podtržen. Pak určitě se za to propadnu do šachového pekla. Nic jiného si nezasloužím.
+0 /-0 | 25.01.2021 12:18

dolezal

25.01.2021 08:56 | Petr Koutný

Ještě jste zapomněl zmínit, že jste poté stejně zbaběle prchnul (a ne poprvé) z Open Vsetín.

+0 /-0 | 25.01.2021 12:13

Petr Koutný
Davide díky, přesně jak píšeš. Ambice, ambice, Elo a najednou zjistíš že ti dcery rostou nějak rychle. Že rodiče jsou v důchodě a chceš ještě trošičku od života víc, než pár bodů do Ela.
+0 /-0 | 25.01.2021 11:53

xdavx x
PK rozumne rozhodnutí. Šachu nelituju jako mladý jsem zažil spoustu fajn věci a poznal pár skvělých lidi i mnoho dementnich lidi, jako je to ostatně všude. Ale říkám si, šachy můžu hrat i když se neudržím na nohou tak teď chci dělat spoustu jiných aktivit. A věř mi, pokud nemáš velmistrovske ambice, ten usetreny čas je k nezaplacení.
+0 /-0 | 25.01.2021 11:26

Petr Koutný
Giocozo- já jsem tam taky byl a přesně jak píšeš, odjel jsem domů. Přesněji to zbaběle vzdal. Po tomto turnaji jsem začal hodně přemýšlet co dál. A nenapadlo mě nic lepšího, než nehrát žádné turnaje. Po tomto zrušeném ročníku jsem přemýšlel znovu a balím to. Po více než třiceti letech v šachu si říkám, že už necítím tu radost jak dříve. Tak už budu jen koukat na ty, co to umí. Takový šachista důchodce.
+0 /-0 | 25.01.2021 08:56

giocozo
Petře, pěkná partie. Sám jsem byl přímým svědkem této nehody. Důležité je, že i tak Firo turnaj vyhrál !! Ty bys možná odjel z turnaje...:)
+0 /-0 | 25.01.2021 08:46