Online tréninky a online zahájení na měsíc leden/január v roce 2023

08.01.2023 19:21 | Trénink

V roce 2023 bych rád probíral strategii v šachu. Konkrétně pak pěšcové struktury a musíme určitě daleko prohloubit hodnocení pozice a plán hry. My jsme se tomu věnovali jen ve dvou trénincích v roce 2019, ale to je samozřejmě žalostně málo.

Online tréninky


Co se týče pěšcových struktur, rád bych bral vždycky zahájení na danou (typovou) pěšcovou strukturu (která tam vzniká), například sicilskou, Londýn atd.

V lednu/januári bych rád začal pěšcovou strukturou španělská za bílého. My už jsme brali španělskou za černého, nyní se tedy podíváme za bílého. Pěšcová struktura ve španělské je hodně rozmanitá, jsou tam blokované pozice, symetrické (většinou s volným d sloupcem), ale mohou být i otevřené atd. Někdy se hraje na krále, někdy v centru nebo také na dámském křídle, případně se to (nejrůzněji) kombinuje (například úžasná 1.partie ze zápasu Fischer x Spasský 1992).

"Španělské struktury" mohou vzniknout i z jiných zahájení, například ze sicilské, určitých variant KIDa, Torreho atd. Podíváme se na vybrané partie SteinitzeCapyAljechina, FischeraKarpovaKasparova a také současných nejlepších hráčů, například Magnuse nebo Višiho.

 Všechno si samozřejmě pořádně vysvětlíme a ukážeme si spoustu příkladů, které jsem většinou nikdy nikde nepublikoval. Po těchto trénincích budete daleko lépe chápat tyto struktury a dobře se v nich budete orientovat - my se samozřejmě zaměříme na plány, na figury, na motivy a další nuance (těchto) typových pozicí. A to je klíčové z hlediska šachové strategie.


Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy: 

https://form.simpleshop.cz/Na3p/


1.díl    Španělské struktury za bílého 1.díl               10.1. 2023

2.díl    Španělské struktury za bílého 2.díl              17.1. 2023

3.díl    Španělské struktury za bílého 3.díl              24.1. 2023

4.díl    Španělské struktury za bílého 4.díl              31.1. 2023

Jde o čtyři díly za měsíc leden/január v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení (leden/január): 

https://form.simpleshop.cz/4AaX/


Leden bude konečný měsíc pro naši pouť urychleným drakem za černého. Chtěl bych prohloubit a rozšířit naše zahájení. Půjde spíše o "inspirativní" trénink, kde se samozřejmě podíváme na spoustu věcí a vzorových partií + motivů, ale nepůjdeme do takové šířky.

Podíváme se v prvé řadě, jaký je rozdíl mezi pořadím tahů 1.e4 c5 2.Jf3 g6 nebo 2...Jc6. Hlavě se ale podíváme na to první pořadí tahů a pokusím se vám vysvětlit plusy a mínusy a ukázat vám nejlepší možnosti černého. Dále si rozšíříme Maroczyho a konkrétně Gurgenidzeho systém : 1.e4 c5 2.Jf3 g6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jc6 5.c4 Jf6 6.Jc3 Jxd4 7.Dxd4 d6 a zde se podíváme na klasiku s ...Se6,...Da5 a ...Vfc8. Opět se pokusím ukázat klíčové věci a klíčové varianty. Rád bych vám dále v Maroczym ukázal "klíčové myšlenky a motivy" systému bez braní na d4, tedy v hlavním systému.
A chtěl bych Vám ještě ukázat pár myšlenek v klasickém systému po 7.Sc4 0-0 8.Sb3 a nyní 8...Ve8!? a 8...d6!?. Plus si ještě malinko doplníme co už jsme dělali. To všechno probereme a tím uzavřeme kompletně urychleného draka.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

8.díl       Urychlený drak  prohloubení     1.díl                  12.1. 2023

9.díl       Urychlený drak  prohloubení     2.díl                  26.1. 2023


Jde o dva díly za měsíc leden/január v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

0x 2457x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované