Ukrajinský velmistr získal vyznamenání za statečnost

22.09.2023 18:36 | Zahraniční zprávy

Zatímco šachisté bojují na šachovnici, GM Igor Kovalenko bojuje na Ukrajině o život svůj i svých krajanů. Za svůj boj nyní dostal vyznamenání za statečnost od ukrajinského prezidenta.

Čtyřiatřicetiletý velmistr Igor Kovalenko je na 65. místě na světě v šachovém elo žebříčku, ale v dnešní době se účastní mnohem důležitější bitvy než na šachovnici. Kovalenko pracoval jako dobrovolník v Kyjevě po ruské invazi a poté se rozhodl vstoupit do ukrajinské armády . Poté, co sloužil v armádě již více než rok, byl tento týden oceněn.

Ve čtvrtek velmistrovi udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během ceremonie na počest židovského nového roku v Kyjevě Řád „Za odvahu“ 3. stupně.

Řád se uděluje „za osobní statečnost prokázanou při obraně státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a za nezištné plnění vojenské povinnosti“.

Kovalenko sdílel fotku se Zelenskym na svém Twitter/X profilu.

"Přijmout ocenění  osobně od prezidenta bylo vzrušující," řekl Chess.com v e-mailu. Kovalenko je součástí Kyjevské židovské mesiášské komunity, jedné z největších mesiánských komunit na světě. Vysvětluje, jak nakonec získal ocenění spolu s 11 dalšími vojáky.

"Po řadě výběrů: přihlášky, doporučení a kontrol jsem zůstal na seznamu, na kterém byli lidé mnohem odvážnější než já - skuteční hrdinové, ale nakonec jsem na seznamu byl i já."

Za méně než 24 hodin po účasti na ceremonii, se vrátil do lesů někde v Doněcké oblasti na východní Ukrajině, kde ukrajinské síly v minulém týdnu bojovaly o kontrolu nad zničenou vesnicí.


Kovalenko loni řekl ukrajinskému zpravodajskému webu Censor.NET, že pracoval jako sapér a kaplan na volné noze. Ve stejném rozhovoru hovořil také o podpoře ze strany ruských a běloruských šachistů. Někteří z nich mu dokonce poslali nemalé peníze.

"Když jsem byl v prvních dvou měsících války dobrovolníkem, obrovské množství šachistů z Běloruska a Ruska posílalo peníze. Odtamtud přišlo překvapivé množství 'tiché' pomoci," řekl.


-
. kolo -

"Z pochopitelných důvodů je nemohu jmenovat. Mezi ruskými šachisty je jen málo bláznivých lidí, mnohem méně než v jakémkoli jiném segmentu ruské společnosti. Proto z 98 lidí, kteří mě podporují - a ve mně, svět svobody myšleno obecně – jsou jen dva, kteří tiše fandí Karjakinovi a Karpovovi."

Kovalenko není jediným ukrajinským šachistou, o kterém je známo, že se chopil zbraně v boji proti invazi. Kapitán národního týmu GM Oleksandr Sulypa zveřejnil tuto fotografii krátce po invazi.


Kovalenko, který se narodil na Ukrajině, je dvojnásobným lotyšským šampionem, který hrál za Lotyšsko na olympiádách v letech 2014, 2016 a 2018, ale nyní hraje pod ukrajinskou vlajkou. Pravidelně hraje na některých z největších akcí Chess.com, nedávno prohrál zápas proti GM Magnus Carlsen v Aimchess Rapid Play-In, akci, kde porazil bývalého mistra světa GM Vladimira Kramnika.


"Nejčastěji je to na úkor mého spánku. To je přesně důvod, proč mám na Chess.com tak odlišné výsledky a  hru," říká.

„Stává se, že po svých vojenských povinnostech začnu hrát na chess.comu a po partiích  se v noci vrátím do práce – někdy za dva až tři dny spím jen čtyři -šest hodin. Ale dívám se na to filozoficky - učím se z tohoto života brát důležité ponaučení pro svůj světonázor."


-
. kolo -

Tento článek byl volně přeložen ze stránek chess.com a chce vzdát respekt a obdiv lidem, kteří bojují za svojí vlast proti ruskému válečnému agresorovi. Tento článek chtěl vzdát hold hrdinům, kteří pro svojí zemi jsou ochotni položit svůj život a nikdy se nevzdají zlu. Tento článek je o lidech, které jsme mohli potkávat za šachovnicích, sledovat na on-linech a velkých světových turnajích a kteří dnes brání nejenom své domovy, rodiny, zemi a budoucnost, ale bojují i za nás a za naší svobodu. 

Tento článek chtěl vzdát hold hrdinům této doby a dnešních dní. 

PK

65x 4407x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (65) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

V tomto tématu s Tebou Petře (Koutný) absolutně souhlasím yes.

+0 /-0 | 24.09.2023 19:24

Meno

Díky Petře.

+2 /-1 | 22.09.2023 08:11

Petr Koutný
Díky. Mám pořád stejný názor. Ukrajina má můj obdiv za boj proti ruskému agresorovi, který rozpoutal na území cizího státu peklo. Věřím, že to zlo bude poraženo a tyto roky vstoupí do dějin. Sláva zemi, která bojuje za svojí budoucnost. Sláva Ukrajině.
+6 /-4 | 22.09.2023 14:19

xdavx x

v OSN se zbytek sveta opravnene pta, co delal zapad, kdyz ukrajinci vrazdili vychodni zeny a deti. 

kolektivni ztrata pameti pred rokem 2022,  zrejme neprobehla vsude stejne.

+7 /-4 | 22.09.2023 14:28

A.Kluckova
Chce to len čas. Správa OSN o Ukrajine 2014 je verejne dostupný materiál na internete, ktorý sa nestratí. Tie údaje zo správy OSN sú desivé. Od polovice apríla 2014 do decembra 2014 iba na území Donbasu bolo zabitých 4771 civilistov a 10 360 bolo zranených. Viac ako 5 miliónov obyvateľov Donbasu stratilo prístup k základným ľudským právam a to na vzdelávanie, lekársku pomoc, bývanie a na prácu. Že kde je západná Európa ? Ja si nemyslím, že západ ignoruje správu OSN z Ukrajiny 2014, skôr by som povedala, že veľa z nich ani netuši , čo sa dialo na Ukrajine 2014 a dozvedeli sa to iba preto, že sa začala písať história Ukrajiny 2022. Taká Uršula von der Leyen. Podľa Wiki ukončila Univerzitné vzdelanie v odbore medicína, pričom jej záverečná práca bola zo 43% plagiátorstvom. Do vysokej politiky na pozíciu ministerky sa dostala v roku 2005, v tom čase mala doma 7 detí, pričom najstaršie malo 18 a najmladšie 6 rokov. Čo chceme od političky, čo nemala čas ani na vlastnú diplomovku a popritom 7 detí, aby sa venovala akejsi Ukrajine 2014? Proste im to ušlo. Podpredsedníčka vlády SR Remišová zastávala pozíciu Ministerky spravodlivosti a Ministerky pre investície a informatizáciu , pričom je vyštudovaná Bábkoherečka. Toto nie sú politici, to čo je teraz v politike, je jeden veľký cirkus.
+5 /-1 | 24.09.2023 00:03

Šach

Přihlásil se do ukrajinské armády  také GM Anton Korobov, nebo se hlásí na šachové turnaje?

+4 /-1 | 22.09.2023 23:27

lykan
Chtěli ho do tanku, ale jak zjistili, že se tam nevleze, tak ho nechali být.
+4 /-0 | 24.09.2023 06:44

ciki333

Hlásil se na čištění minových polí, ale ve výstrojních skladech v celé Ukrajině neměli mundúr velikosti 10XL...

+4 /-1 | 24.09.2023 01:38

Remcik z Banika

Rád bych upozornil na komentáře u originálního článku, stojí rozhodně za přečtení ty názory lidí z různých koutů světa. 

+0 /-0 | 23.09.2023 01:16

alice II

Nechápu, že my Češi nejsme hrdí na svoji rodnou zemi. Jedna část fandí Ukrajině a druhá menší část Rusku. Nikdo však nedokáže řici oč se liší Ukrajinec od Rusa, nebo Rus od Ukrajince. Tyto národy s námi nemají nic společného. Rozhodně nám jsou bližší země ze Slovenska, Polska či Německa a Rakouska. Rozhodně ne tyto země z východní části světa. Jedna část nás zde ovládala po dobu jedné totalitné éry druhá páchala zvěrstva v rukách Banderovců. Třeba Sudety byly mnohem více prospěšnější naší vlasti než Rusové a Ukrajinci. Co máme za špatné učitele, že dnešní mladou generaci učí ve školách samé nesmysly. Nedivme se, že mladí ničemu nerozumí a potápějí náš stát stále více do většího bahna. Příklad třeba strana Pirátů.  Přesto se zde najdou v uvozovkách hlupáci a trollové ve sprostém výrazu idioti, která tuhle východní část ať se jedná o Ukrajince, nebo Rusáky vychvaluje z jedné či druhé strany. Nikoho netrápí, že máme nízké důchody oproti západním zemím, že zde máme nižší mzdy oproti západním zemím, že zde mladí lidé zakládající rodiny nemají kde bydlet nebo nemají co jíst, poněvadž musejí splácet hypotéky. Koho to z našich lidí trápí. Raději zde budeme oslavovat nějaké východní šachisty, kteří nemají s naší vlasti nic společného. Z takových lidí je mi  patně. Tihle lidé by se měli zamyslet nad sebou koho vlastně oslavují. Nedivme se, že Česká republika je na tom oproti západním zemím tak špatně. Vyzdvihovat Banderovce, nebo Rusáky může dělat jenom opravdu nevzdělanec a primitiv.

+5 /-5 | 22.09.2023 18:17

Jirikovka@post.cz

Vyzdvihovat Sudety,že byly mnohem prospěšnější naší vlasti je velká podělávka! Sudeťáci v r.1938 byli našimi úhlavními nepřáteli! V Sudetech povraždili mnohé české lidí a asi 170 000 Čechů vyhnali do vnitrozemí! Ukrajinci bojují za svobodu své vlasti proti Ruským okupantům! Slečna Alice II je hodně pomýlená!

+3 /-3 | 22.09.2023 19:10

honzales77

Slogan Heim ins Reich (Domů do Říše), oslovuje velkou část německy mluvících obyvatel. A dochází k rozkolu s Čechy, který vrcholí právě odtržením Sudet a připojením k Říši, což se v české paměti propsalo jako klíčový moment zrady – vzali nám republiku, která se stala neubránitelnou!

Nikdo je už neodsuzuje ani nemá pocity křivdy,uplynulo již mnoho let.

+0 /-0 | 22.09.2023 20:32

Jirikovka@post.cz

Nejčernější dějiny Čechů byly v době,kdy nás okupovali Němci za Protektorátu!

+2 /-0 | 22.09.2023 21:22

Krolop

Nejde mně jen do hlavy, proč kdejaký debil je osobností Moravy?

+4 /-2 | 22.09.2023 19:39

Jirikovka@post.cz

Mě nejde dohlavy proč debil si myslí,že osobnost Moravy je debil!

+1 /-3 | 22.09.2023 20:02

xdavx x
protože Fiala...
+4 /-2 | 22.09.2023 20:21

Ústečák
Alice II - klasická důchodkyně, všechno je špatně, mladí nás potápějí do bahna, nikdo (kromě ní) ničemu nerozumí, bla, bla. A pak najednou - začne o důchodech a svém žaludku. Že jí není hanba. Je mi z takových libí blivno. V '68 určitě vítala tanky a zpívala častušky. Teď by to dělala také, za kus žvance navíc ještě radostněji. Proto volby u nás v Sudetech dopadají tak, že vyhrávají surikaty s ŠtBáčikom v čele.
+0 /-0 | 22.09.2023 18:51

ciki333

+3 /-8 | 22.09.2023 12:43

Jirikovka@post.cz

Sláva Kovalenkovi a hrdinským Ukrajinským bojovníkům za svobodu své země proti Ruským okupantům!

+6 /-3 | 22.09.2023 08:00