Bobby, Garry a Magnus 3.díl

10.07.2024 05:33 | Historie

Minule jsme se dívali na taktiku, nyní se podíváme na strategii.

 Strategie

Je více než jasné, že všichni tři hráči byli (a jsou) vynikajícími stratégy. Kdo ale přece jenom byl nejlepší, nebo v jaké oblasti? Protože strategie to je nejenom hodnocení pozice, ale také pánování. A hodně záleží na pozici. Proto bych dneska do toho dal jednouché pozice, tzv. statické pozice a pak složité, tzv. dynamické pozice.

Bobby Fischer byl vynikajícím stratégem. Bylo o něm známo, že prostudoval doslova všechno co se dalo prostudovat. Je známo plno historek, kde Bobby udivoval svým přehledem o šachu. Znal vlastně všechno. Studoval i partii, kteří běžně špičkoví hráči nestudovali. Bobby měl navíc vynikající paměť, takže si lehce zapamatoval "všechny" typové pozice a plány. Bylo o něm známo, že dokáže lehce najít plán, v podstatě v jakékoliv pozici. Nicméně je pravda, že Bobby byl obecně silnější v otevřených pozicích, než v blokovaných. 
Z hlediska statických a dynamických pozic je to těžké říci. Tal i Petrosjan varovali před tím, že když Fischer bude mít sebemenší výhodu, začne hrát přesně jako stroj. Což ukazuje spíše na statické mistroství. Pravda je, že Fischerova přesnost v realizací plánu byla obdivuhodná. Bobby byl také známý tím, že dokázal pozice hodnotit zcela objektivně, hlavně pak v letech 70-72.

Garry Kasparov jednoznačně vynikal v dynamických pozicích. To bych rád hned napsal. V dynamických pozicích byl lepší než Fischer i Carlsen. Rozdíl to samozřejmě není nějaký fatální, ale je tam. Je možné, že co se týče dynamického pojetí šachu, byl Garry nejlepším hráčem všech dob vůbec. Co se týče statických pozicí, tam bych přece jen dal o něco výše Bobbyho i Magnuse. 
Kasparov měl ale také vynikající paměť a prostudoval toho neuvěřitelně hodně. Nicméně éra Kasparova a Fischera byla jiná. Garry více pracoval na zahájení. V 70. a pak 80: letech šlo zahájení rychle nahoru. Sám Garry o tom napsal knihu, revoluce v zahájení. Tím je spojen přechod zahájení střední hra, kde bych opět dal Garryho asi před Bobbyho i Magnuse, ačkoliv i zde byli všichni tři borci vynikající.

Video (nejenom) na paměť Garryho:
 A trochu srandy, kde se Garry ptá Magnuse zda má hrát dále: 
 Magnus Carlsen je fenomenální statický hráč. Je to jeho jasně nejsilnější stránka. Sehrál už stovky partií, kde vyloženě z ničeho své (mnohdy nejsilnější velmistry světa) soupeře udolal. Myslím si, že v tomto je z této trojky nejsilnější. Ačkoliv, jak jsem psal, i Bobby zde byl extrémně silný. Nicméně Magnus je přímo na to nastaven. A zatímco Bobby hrál od prvníh tahu na výhodu a na výhru, Magnus jakoby nechtěl z pozice "nic extra", ale "jen" hratelnou pozici a pak soupeře prostě udolat.
Magnus je samozřejmě i velmi silným dynamickým hráčem, ale zde bych dal Garryho výše a asi i Bobbyho, ačkoliv zde už je to hodně těsné a hodně by záleželo, co by zde rozhodovalo - tedy zda přesný propočet, intuice atd. Nutno ještě napsat, že i Magnus má vynikající paměť, jak už ukázal z mnoho různých kvízů. 

Vido na paměť Magnuse:
 A ještě jedno:
 Na závěr bych rád napsal, že zde podle mě není vítěz. Nejkomplexnější hráč byl Bobby Fischer, ale zase Garry byl lepší v dynamice a Magnus v tupých pozicích, kde bylo nutno soupeře "vysedět". 

Robert Cvek
1x 1837x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Nemo6

Díky za pěkný článek. Ta vložená videa jsou úžasná, člověk si pak lépe uvědomí, jak obrovský talent a neskutečné množství studia je zapotřebí, aby se šachista dostal na vrchol. 

+1 /-0 | 10.07.2024 11:44