Bobby, Garry a Magnus 2.díl

01.07.2024 06:01 | Historie

V prvním díle jsme se zaměřili na zahájení. Nyní se podíváme na taktiku a na počítání variant.

Taktika je v šachu nesmírně důležitá. Víte sami, že kdo dále vidí, kdo toho více spočítá, má velkou výhodu. Šachy samozřejmě nejsou jen o taktice, ale taktika je všude a vždycky. Všechno se musí počítat.

Taktika

Bobby Fischer byl vynikajícím taktikem a hlavně pak počtářem. Už velký M. Botvinnik tvrdil, když se připravoval na zápas s Fischerem (v roce 1970, ale Bobby z něj vycouval), si napsal do svého notesu, že počítání variant je možná nejsilnější stránka amerického šampióna. Bobby Fischer rád tvrdil, že šachy je třeba hrát dobře a přesně. Právě pod pojmem přesně, je třeba všechno přesně spočítat. Bobby měl také vynikající taktický postřeh, který se krásně projevuje u bleskových partií. Do roku 1970 se dalo (údajně) s Bobbym hrát bleskovky, ale od roku 1970 se to změnilo. Bobby tehdy vyhrál se zdrcujícím náskokem neoficiální mistrovství světa v bleskovém šachu, přestože tam byli nejlepší šachisté tehdejší doby krom mistra světa Spasského. 

Zde je srandovní video Bobbyho, ale ne z šachového počítání:

Garry Kasparov proslul jako "taktický démon", nicméně rád bych zde napsal, že Garry měl hlavně fantastický cit pro dynamické pozice. Ty budeme brát v budoucnu. Co se týče taktického vidění a propočtu, byl samozřejmě Garry nesmírně silný. Podívejte se například na toto video:

Zde je delší verze:

Garry Kasparov měl vynikající taktický postřeh a dokázal během chvilky spočítat spousty variant, na svém vrcholu byl jasně nejlepším bleskovým hráčem. Garry hlavně dominoval v taktice co se týkalo útoku na krále. Oproti Magnusovi a Bobbymu měl Garry hodně partií, kde soupeřova krále přímo takticky rozmetal. Garry měl také hodně partií, kde dokázal najít neuvěřitelné taktické obraty. Pamatuji si, že jako kluk jsem studoval taktické likvidace soupeře a tehdy se to výstižně jmenovalo: "skok tygra".

Magnus Carlsen je bezesporu skvělým taktikem. Řekl bych, že přímo vyniká v bránění špatných či horších pozic. Je opravdu spoustu příkladů hlavě pak z rychlejšího tempa, kde Magnus má obrovskou vynalézavost a myslím si, že v této taktice vyniká. Pokud bych bral propočet variant, pak nejsilnější stránka Magnuse je ta, kde je třeba pozici hodnotit. Pamatuji si, jak jednou se hrál super turnaj, kde jeden účastník nehrál a komentoval hrané partie. Byla to neuvěřitelná podívána, když komentoval MC. Co mě nejvíce zaujalo bylo to, jak to hodnotil pozice. Dokázal velmi brzy usekávat varianty kvůli hodnocení a naopak kde bylo třeba šel do velké hloubky.

Jeden z mnoha pěkných příkladů jak Magnus v bleskovce počítá (v také si všimněte jak to okamžitě přesně hodnotí!) je zde:

Nebo například zde:

Toto je také velmi zajímavé video:

Závěrem. Všichni tři borci byli vynikající a vynikali by i dnes (Magnus ještě hraje :-) ). Těžko říci, kdo byl nejlepší, protože každý měl svoje. Bobby byl extrémně přesný. Garry zase skvělý útočník a brutální počtář v ostrých dynamických pozicích. Magnus zase skvělý v obraně a bránění horších pozic a co se týče počítání variant, je třeba také umět hodnotit pozice a to geniální Nor (stále) umí neskutečně.


Robert Cvek
4x 1904x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
mat-lal

Emanuel Lasker v roce 1925 napsal, že nejlepší kombinační talent má Réti. Bylo to v době, kdy byl MS Capablanka a Aljechin byl na vrcholu jako vyzyvatel. Sám Lasker byl excelentní taktik a velmi objektivně dokázal hodnotit sebe i ostatní. To znamená, že taktické schopnosti nejsou tím nejdůležitějším, jelikož Réti (byť patřil ve své době mezi desítku nejlepších), nikdy nepatřil mezi kandidáty MS. 

+0 /-0 | 01.07.2024 10:01

Robert Cvek

To je zajímavá logika... jen tak pod čarou, kombinační talent neznamené, že je skutečně dobrým počtářem.

+0 /-0 | 01.07.2024 10:07

mat-lal

OK, ale tady se posuzují lidé, ne PC programy, kde je vše o hloubce propočtu. V lidském šachu je schopnost propočtu omezená, proto od dvacátého století přebírají štafetu šachisté strategického chápání pozic. Čistý taktik většinou až na vrchol nedojde (s jednou výjimkou, která trvala rok).

+0 /-0 | 01.07.2024 10:24

JiriDufek

Myslím že spojujete 2 totálně rozdílné věci - schopnost dobře a přesně počítat není nějak spojená s tím být "taktik" nebo "stratég" - ty 2 slova v uzovkovách zjednodušeně vyjadřují hráčův styl (ne schopnost a umění propočtu).

 

+1 /-0 | 01.07.2024 17:53