Třetí den volna

18.04.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Stav zápasu je 3:3 a stav bojovnosti je na nejvyšším stupni. Jak dopadne sedmá partie? Už se moc nechce psát, že asi remízou? Nebo už neplatí, že remíza je nejpravděpodobnější výsledek partie u vyrovnaných soupeřů?

Tomu se nechce moc věřit, ale tento zápas boří mýty. 

Kdo jako první odpadne? To je asi jedna z prvních věcí, když se podíváme na dosavadní průběh, která vás napadne. Nepo dokázal 2x vést o jeden bod, ale dlouho náskok neudržel. Navíc poslední prohra jej hodně bolela. Sám se k tomu vyjádřil: "Myslím si, že jsem hrál jednu z mých nejhorších partií vůbec. Téměř každý můj tah byl špatný."Nepo měl v partii zajímavou léčku po 27...Vxe5 s 28...Dd8! (kterou jsem ukazoval v analýze), místo toho přišlo 27...Sc2 už po pěti minutách přemýšlení. Nepo například v po partiové analýze prohlásil, že měl jít 27...Sd3 (ale to nebylo dobré) a ještě to celé komentoval: "...smůla, takže špatný den." 

Hrát rychle na soupeřův čas může být zajímavou strategií (nebo taktikou :-) ), viděl jsem to například na vlastní oči, když hráli zápas Veselin Topalov s Viktorem Lázničkou v Novém Boru. Ve vypjatých a těžkých pozicích Veselin přemýšlel na čas soupeře a nejednou na Viktorovu možnost rychle odvětil vlastním tahem, aby soupeře dostal do časovky a donutil ho chybovat. Ale i tato strategie má svoje nedostatky, jak se vyjádřil hlavní komentátor zápasu, světový velmistr Anish Giri: "Jde o klasický případ velmi špatného time managementu a není to nic nového. Toto je odvrácená strana Ianovy síly. Ve špatné pozici se stává slabostí." V šachu často platí paradox, že v silné stránce se ukrývá slabina. A co někdy může být silné, se může také stát slabinou. Pravda je, že Ian se nezamyslel pořádně, kdy měl.

Mimochodem slyšel jsem, že Bobby Fischer rád (někdy) používal metodu, že jakoby pomalu rozehrával partii a tím i ukolébal soupeře, který byl rád, že měl lepší čas. Ale pak Bobby zrychlil (ve střední hře) a méně zkušený soupeř to už "nerozdýchal". Nicméně tato taktika těžce narazila v roce 1970, když hrál Bobby olympiádu v Siegenu s Borisem Spasským. Na smrt bledý Bobby Fischer po kapitulaci rychle opustil hrací sál.

Co je pro mne dost překvapivé, je volba zahájení. Myslel jsem si, že Ding už "dávno" dopředu ví co bude hrát, ale on na to odpověděl: "Dnes (RC: po 6. partii řečeno na tiskovce) jsem se snažil najít zahájení, které mám hrát, těsně před začátkem partieMěl jsem mnoho možností a nakonec jsem se rozhodl hrát Londýnský systémprotože jsem prostě chtěl hrát něco, co je mi známé. Snažil jsem se zůstat v klidu po včerejší těžké prohře a myslím, že toto zahájení se k mému stylu docela hodí. Je to jakási obrácená karlovarská pěšcová struktura, jako ve třetí partii, takže mohu říci, že to šlo velmi dobře."OMG?! Takže u Ding Lirena to funguje tak, že si sedne k partii a pak se rozmyslí co zahraje? Myslel jsem si, že už dávno dopředu víc, co bude PŘESNĚ hrát. To je zajímavé a mi sympatické, protože to máme stejně :-) Nicméně já jsem malinké nic proti šachové síle Ding Lirena, a přece jen, zápas o mistra světa je více, než bojovat v druhé nebo první lize :-) Jinak, že nebyl úplně "přesně" připraven, hovoří i ten fakt, že nevěděl (nebyl připraven) co hrát na 6...Sf5. Ano, borec, co se možná stane mistrem světa, "ztrácí orientaci" již po šestém tahu soupeře :-) 

To mi trochu připomíná popis velmistra Igora Zajceva, když jel na přípravný kemp Anatolije Karpova. Karpov se připravoval na zápas o mistra světa s Bobby Fischerem. Igor Zajcev očekával přísnou vojenskou disciplínu. Místo toho viděl pohodu, kulečník po obědě a mnoho bleskovek Karpova s Talem... .Tři tři po průběhu jako fackované. Znáte ten "idiotský sport" ? Jeden borec dá co největší facku druhému (ten se nesmí bránit a musí čekat na svůj osud). Kolikrát ten jeden po úderu skončí na zemi, ale pokud se zvedne (nebo je zvednut), dá zase tomu druhému co největší ránu. A tak dokola, než někdo odpadne. Respektive se nezvedne. Kdo odpadne jako první v tomto zápase? Nepo nyní schytal těžkou ránu, ale den volna mu pomůže. Jsem napjatý do krajnosti. 


Robert Cvek

17x 3345x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
arnost
Moc hezký článek :-).
+0 /-0 | 18.04.2023 09:02

Robert Cvek

Děkuji :-)

+0 /-0 | 19.04.2023 05:57

riddler64
Pokud jsem to správně pochopil z tiskové konference, tak se Ding spíše snažil říct, že toho měl se svými sekundanty připraveného hodně a dlouho přemýšleli, které zahájení zvolit. Nakonec zvolili Londýn, nicméně Ding už neměl tolik času na přípravu, a tak si přesně nepamatoval variantu Sf5. To je trochu rozdíl od toho co tvrdíte v článku, že Ding se rozhodl až za šachovnicí.
+1 /-0 | 18.04.2023 09:53

Robert Cvek

Ano, ale takto jsem to také myslel. Nemám to tak, že zahraji co neznám, ale prostě mám třeba 5 systému tak zkusím to či ono. A tak to bylo podle mne u DL. Ale myslel jsem si, že mají přesně "nalajnováno" co budou hrát. Třeba večer před partií. Alespoň takto jsem to pochopil.

+0 /-0 | 19.04.2023 05:56

paul07

Dobrý den, pane Cveku, trochu jsem nepochopil tu poznámku ohledně snahy hrát rychle, přičemž přemýšlíte na soupeřův čas. Jistě, je to asi fyzicky náročnější, nicméně v čem jiném by měla být slabina tohoto přístupu? 

+1 /-0 | 18.04.2023 12:19

Robert Cvek

Dobrý den, v tom, že to někdy nemusí stačit a může to svádět k povrchnosti.

+0 /-0 | 19.04.2023 05:53

Poplácejmipůlky

Nedáváte dostatek času pozici na šachovnici, která tento čas vyžaduje. Místo koncentrace na vlastní partii spekulujete na časovou tíseň soupeře. Z toho pak mohou pramenit zbytečné chyby.

+0 /-0 | 18.04.2023 18:36

paul07

To právě není jen spekulace na časovou tíseň soupeře. Prostě přemýšlím na soupeřův čas, takže musím zvažovat všechny jeho možné alternativy a mít pokud možno rozmyšleno, co chci dělat, až zahraje. To stojí hodně sil, ale profesionální hráč by to měl zvládnout. Ale rozhodně to není jen o tom, že blicnu, když soupeř něco zahraje. 

+0 /-0 | 18.04.2023 22:38

istr
Jen poznámka, dneska je volno, Dejve.
+0 /-0 | 19.04.2023 02:17

ddf

Dneska Ding spatne hospodaril s casem. No uvidime, co si zitra Ding nachysta.

+0 /-0 | 18.04.2023 22:50

gandalf

napjatý jak struna..-))..myslím, že nejste sám pane Cveku..).

+0 /-0 | 18.04.2023 10:18

Jura

Moc se mi líbí ta Ianova schopnost vzdát partii s úsměvem. 

+1 /-0 | 18.04.2023 09:56

Petr Koutný
A z toho důvodu mu titul moc přeji.
+1 /-0 | 18.04.2023 09:59

lubomir1959

Já si nemyslím, že by se pohoda dala získat tvrdým (vojenským) drilem, to určitě ne, na druhou stranu ani moc uvelká uvolněnost rovněž není to pravé, pravda je, jako obvykle, někde uprostřed, lidé nejsou stroje, ke každému je třeba mít jiný přístup, což vědí hlavně trenéři mládeže. Na někoho je nutné zařvat, s jiným je třeba být mírný. V týmu, aby byla pohoda, musí být trenér i trochu psycholog, musí umět tým sjednotit, aby tým bojoval jak jeden a je známá věc, hlavně v kolektivních sportech, že mužstvo bez „hvězdy“ hraje často líp než s ní...

+0 /-0 | 18.04.2023 09:54

Tomáš Klimecký

https://www.youtube.com/watch?v=bbVqciFRioA

Nepo vs Ding .... Rocky vs Drago

+0 /-0 | 18.04.2023 09:37

Petr Koutný
Můj oblíbený díl, i když první možná byl nejlepší. Ono, vidět rusa na kolenou, se neomrzí.
+0 /-0 | 18.04.2023 09:46