Nesmrtelná partie, kde Michail Tal obětuje všechny své figury

10.01.2021 05:05 | Historie

Nechtěl bych být důstojníkem v armádě, kde by byl Michail Tal generálem! On by byl schopen obětovat nejenom své pravé křídle, ale i levé křídlo a všechny zálohy a celý důstojnický sbor. Stejně jak v této partii, kde mu zůstali na šachovnici jen pěšci.


-
. kolo -

V roce 1959 hraje Tal černými zajímavou variantu a pozici v sicilské obraně a soupeř mu obětuje dámu. Vzniká oheň na šachovnici. Oheň, který nakonec popálí jeho soupeře, ale zaujme Tala natolik, že neunikne jeho pozornosti.


Černý - v této pozici Michail Tal zahrál Sb7 a bílý obětoval dámu tahem exf6.  Celou partii si můžete přehrát tady:


-
. kolo -

V roce 1961 si Tal zahraje partii se svým trenérem a mají na šachovnici stejnou pozici. Tal neváhá a obětuje dámu. Najde ale vylepšení z partie z roku 1959 a podpálí tahem Je6 šachovnici. 


Jak jsem psal, v této pozici Tal zahraje tah Jxe6!!

Poslední diagram je důkaz mých slov, že kdyby byl Tal generálem byl by schopen obětovat každého kdo ještě unese zbraň:)


Na tahu je černý a  bílý už opravdu nemá figurku, kterou by mohl obětovat. Pěkná partie a další důvod, proč hvězda s jménem Michail Tal nevyhasla i ve 21.století. 

Michail Tal byl čaroděj. Byl to kouzelník a šachista s neuvěřitelnou fantazií. V jednom rozhovoru Alexander Aljechin řekl, že výjimečným šachistou se můžete jenom narodit. Stejně jak výjimečným malířem se musíte narodit, pak šachistou se člověk nestane jen tréninkem a pílí. Musí se narodit. Toto říkal Alexander Aljechin a možná měl pravdu. Michail Tal měl dar od boha. Takový jako nikdo jiný už neměl. 

Poslední partie to jen dokazuje. Rok 2017 a možná vás nepřekvapí pozice s obětí dámy. Duše Michaila Tala je nesmrtelná. 


-
. kolo -
2x 6315x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

Zítra mám připravený článek o " obětí Stalinismu "  - lotyšský reprezentant Vladimír Petrov. V učebnicích můžeme obdivovat oběti figur, ale ty nejvzácnější oběti jsou, když člověk obětuje za pravdu svůj život. 

+0 /-0 | 10.01.2021 21:52

ciki333

Michail Tal tvořil nesmrtelné kombinace v éře, kdy šachy byly uměním a vědecký, neřkuli sportovní aspekt hrál podružnou roli. V devadesátých letech minulého století však nastal brutální vpád silných PC do pohádkové říše královské hry (copyright Jiří Štoček) a nic už nebylo jako dříve...Mnohé Talovy oběti se po, často i třech dekádách, ukázaly býti nekorektní a umělá inteligence je rozmetala na padrť. To však nikterak nesnižuje genialitu lotyšského velmistra.

Při této příležitosti mě napadá, že šachisté měli a mají tu "čest" bojovat v první linii proti strojům. To, co bylo dříve doménou sci-fi filmů, se stalo realitou a prvou obětí v nerovném souboji se stal Garri Kasparov. Jak rostla brutální síla enginů za posledních třicet let ukazuje následující video:

https://www.youtube.com/watch?v=6B0W_LZ57zg&ab_channel=GnarlyGraphs

+0 /-0 | 10.01.2021 21:47