Teplický šachový turnaj sklidil kritiku, přesto je nejlepší v ČR

08.06.2023 06:00 | Domácí zprávy

Rozhovor na těchto stránkách s Pavlem Kirsem o Teplickém šachovém festivalu,proletěl českým internetem,přeletěl sociální sítě a přistál dokonce i na světových šachových stránkách,vyvolal ohlasy široké veřejnosti. Nejlepší český šachový turnaj právě začíná

Open Teplice

Po varování mezinárodní šachové federace FIDE smí na turnaji Teplice Open startovat i sportovci z Ukrajiny, které pořadatelé původně na svém podniku nechtěli. Konkrétně se jednalo o muže ve věku 18 - 60 let. „Ukrajinský prezident Zelenskyj vydal nařízení, podle kterého muži v branném věku nemohou vycestovat ze země. Souhlasím s ním," tvrdil zakladatel a organizátor turnaje Pavel Kirs. 

Turnaj Teplice Open začne v lázeňském městě v sobotu 10. června. Proti původnímu rozhodnutí organizátorů se zvedl velký odpor, reagovala například i známá maďarská šachistka Susan Polgárová. „"Absolutně neuvěřitelné rozhodnutí organizátorů. Nikomu by nemělo být dovoleno zamítnout přihlášku z osobních důvodů. Pokud organizátor nezmění názor, FIDE by měla turnaji odebrat akreditaci.

Svůj názor sdělila také Lenka Ptáčníková, islandská šachová velmistryně, která do roku 2004 reprezentovala Českou republiku. „Osobně si myslím, že druhým nepřísluší posuzovat, zda je morální, či nikoli, aby Ukrajinci hráli mimo svou zem. Toto si musí vyřídit s Ukrajinou oni sami. Možná svoji zemi ubrání, možná ne. My je můžeme v boji podpořit, ne nutit.“

Šachový kub Teplice nakonec apel FIDE vyslyšel, do Teplic mohou dorazit i ukrajinští muži. „Záležitost v Teplicích je vyřešená. Organizátoři po varování od FIDE změnili svůj přístup. Dali jsme velmi jasně najevo, že Ukrajinci nesmějí být diskriminováni. A byli pozváni,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel světové federace Emil Sutovsky. 

Turnaj Teplice Open má velkou prestiž, je srovnatelný s řadou světových závodů, podporuje ho i město Teplice. Kromě Afriky a Antarktidy jsou zastoupeny všechny kontinenty, živě přenášené partie sledují po celém světě tisícovky nadšenců. Kapacita pro zájemce byla naplněná už dva měsíce před startem. 

Rozhovor

Rozhovor, na který reagovala Susan Polgárová, výkonný ředitel světové federace Emil Sutovsky,  Lenka Ptáčníková, objevil se na stránkách chess.com byl citován z našich stránek....

1) TEPLICE OPEN  se stal nejsilnějším a nejlepším (otevřeným) turnajem v ČR. Jak to všechno začalo? Kde vznikla idea pořádat turnaj v Teplicích?

Idea pořádat v Teplicích mezinárodní šachový turnaj vznikla v teplické kavárně Pinocchio naproti divadlu v létě v roce 2005. Seděl jsem tam s klubovým kolegou Milanem Maščákem. Povídali jsme si o všem možném a samozřejmě i o šachu. Zavzpomínali jsme na slavný turnaj v roce 1922, ve kterém v Teplicích, tehdy Teplitz-Schönau, hráli kromě Laskera, Alechina a Capablancy opravdu ti největší šachisté té doby. (Réti, Spielmann, Rubinstein, Tartakower atd.) Řekli jsme si, že by bylo dobré pořádat mezinárodní turnaj, který by proslavil naše město v šachovémm světě. Seznámili jsme s naším nápadem vedení klubu a o rok později se konal první ročník. Tehdy však náš Šachový klub Teplice neexistoval. Prvním pořadatelem turnaje byl TJ Glaverbel a ředitelem byl ing. Josef Obršal, který bohužel již není mezi námi. V prvním ročníku se turnaje zúčastnilo pouze 36 hráčů  z České republiky, protože turnaj pochopitelně nebyl v zahraničí známý. Vyhrál velmistr Marek Vokáč, na kterého máme hezké vzpomínky. Později se sloučily dva teplické šachové kluby TJ Glaverbel a Bonex Teplice a vznikl klub s názvem ŠK Teplice, který pořádal turnaj od roku 2011. Ředitelem se stal předseda ŠK Teplice Radek Bayer, kterému vděčí turnaj za další vzestup. Pod jeho vedením se TEPLICE OPEN dostal do podvědomí šachistů nejen u nás, ale i v zahraničí. Do Teplic začali jezdit silní velmistři z celého světa.

2) A jak to postupně šlo? Jak je možné, že nyní patříte mezi úplnou špičku?

Vedení ŠK Teplice nechtělo bohužel od roku 2019 turnaj dále pořádat. Milan Maščák, Jiří Škapa a já jsme však chtěli, aby turnaj  pokračoval a tak jsme založili v roce 2018 nový klub s názvem Šachový klub Teplice, který pořádá turnaj od roku 2019. V Teplicích jsou tedy kluby dva. ŠK Teplice a Šachový klub Teplice. Ono to může někoho plést. A jak je možné, že nyní patříme mezi úplnou špičku? Dáváme velký důraz na propagaci turnaje v zahraničí a oslovování silných velmistrů. Nejdůležitější je ale pochopitelně finanční zajištění turnaje. Vážíme si toho, že turnaji udělili záštitu primátor statutárního města Teplice Jiří Štábl a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Vážíme si podpory všech sponzorů. Jim patří poděkování za náš turnaj. Dlouhodobě podporuje TEPLICE OPEN známý nizozemský podnikatel a šachový mecenáš pan Bessel Kok a letos náš turnaj poprvé dostal podporu od FIDE.

3) Máte nějaký osvědčený tým lidí? Jak to vůbec probíhá udělat tak velký turnaj, aby dobře běžel? Jde to "samo" nebo je to práce až "do konce"?


Náš turnaj prakticky organizují pouze tři lidé. Milan Maščák, který je ředitel turnaje, Jiří Škapa, který měl do minulého roku na starosti registraci hráčů, finanční záležitosti a vůbec hospodaření turnaje a já, který se starám o finanční zajištění turnaje, přijímám přihlášky a komunikuji s hráči. Jiří Škapa z osobních důvodů nechtěl od tohoto roku ve funkci hospodáře pokračovat. Patří mu velký dík za obětavou práci pro turnaj. Velmi se o něj zasloužil a my využíváme jeho zkušeností i nadále. Nahradila ho mladá sympatická  Iveta Reitingerová, která přebrala jeho agendu a letos má premiéru.  Organizovat takový turnaj je běh na dlouhou trať. Kdo pořádá turnaje, ví o čem mluvím. Oddechneme si až 18. června večer. 

4) Když se dívám na současnou startovku ( https://chess-results.com/…n=1 ) vidím hned 6 hráčů přes 2600 elo (!) a 21 hráčů přes 2500 elo (!) Jak se daří naplnit turnaj? Vybíráte si nějaké hráče, oslovujete je? Nebo "jen" čekáte až Vám hráči napíší? Jaký je zájem silných hráčů (2500+) o Váš turnaj?

Počet hráčů s ratingem nad 2500 a 2600 ELO se může do začátku turnaje samozřejmě měnit. Hráči se hlásí sami. Pouze v některých případech, jedná-li se o hráče s ratingem nad 2600 posíláme pozvání. Představoval bych si letos ještě lepší a silnější čelo startovní listiny. Velmistři nad 2600 ELO, které jsme pozvali, by rádi přijeli, ale termín turnaje v tomto roce koliduje s jejich povinnostmi v různých ligách, nebo se, v případě ruských velmistrů, do naší země nemohou dostat. Současná politická situace šachu nepřeje a turnaj je ochuzen i o velmistry z Ukrajiny, které i když se sami přihlásili, nemůžeme z vážných důvodů, ač neradi, přijmout. Rusové, kteří jsou na startovní listině  hrají samozřejmě za jiné federace. Snad bohyně Caissa dá, že příští rok se už situace uklidní a žádná nesmyslná omezení nebudou. V tomto ročníku bude zajímavé sledovat, jak si povedou talenti v kategorii do osmnácti let. Jedná se o sedmnáctiletého GM Daneshvara (2540) z Íránu, šestnáctiletého GM Bharatha Subramaniyama (2517) z Indie a teprve dvanáctiletého (!) IM Erdogmuse (2470) z Turecka. Také v kategorii žen dojde jistě k velkým bojům vzhledem k finančnímu navýšení cen. Ta neúspěšnější dostane 8 000,-Kč a nejlepší hráč v kategorii S60 si odnese 4 000,-Kč.

5) Máte přihlášených 246 hráčů, jaký je vlastně strop turnaje? Má někdo šanci se ještě přihlásit? A pokud je to strop, plánujete turnaj nějak rozšířit?

V minulém roce bylo na startovní listině 226 hráčů z 35 zemí. Přihlášky na letošní turnaj se jen hrnuly od prosince a brzy bylo jasné, že kapacita sálu stačit nebude. Díky vstřícnosti vedení Domu kultury jsme získali ještě dvě místnosti. Číslo 246 je letos konečné. Přijímat už opravdu nemůžeme. Pouze když se někdo odhlásí. Na čekací listině je však skoro třicet jmen a tak na každého určitě nedojde. K dnešnímu dni je na startovní listině 246 hráčů ze 38 zemí.

6) Kdybych na turnaj přijel jako divák, jsou nějaké doprovodné turnaje? Mohu se dívat "z blízka" na partie těch nejlepších, nebo je tam nějaký omezený prostor?

Rádi Vás přivítáme, pane Cveku, ale doprovodné turnaje nepořádáme. Máme s nimi špatné zkušenosti, protože o ně nebyl velký zájem. Jako divák můžete klidně procházet kolem stolů kromě prvních pěti šachovnic. Ty jsou v sále na pódiu, kam ostatní nesmí. Sledovat tyto partie však můžete na projekci, kam se partie přenáší. Přímý přenos partií bude také na Chess24.

7) Jaký je Váš sen, popřípadě Vašeho týmu, ohledně otevřeného turnaje TEPLICE OPEN? Máte nějakou vizi nebo metu?

Samozřejmě bychom chtěli, aby turnaj byl stále silnější a jezdili sem slavní velmistři. Donekonečna to ale nejde. Vše záleží na financích a potíž je také v tom, že mnoho špičkových velmistrů dává přednost uzavřeným turnajům před otevřenými, což je celkem pochopitelné. Já osobně bych byl rád, kdyby TEPLICE OPEN stále přitahoval hráče, aby do Teplic ze všech končin světa rádi jezdili a turnaj trval i když my zakladatelé ho už nebudeme moci organizovat. Najít  následovníky bude však těžké.

8) Přemýšlíte o nějakém uzavřeném turnaji?

O uzavřeném turnaji  přemýšlíme. Ale opravdu zatím jen přemýšlíme. Nemáme s tím zkušenostiale vyloučit to nemohu. Třeba se mýlím, ale domnívám se, že je to snazší, než pořádat turnaj otevřený, kde musíte komunikovat s  nesrovnatelně větším počtem lidí, shánět šachový materiál a zajistit ubytování pro mnoho hráčů.

9) Nebo nějaké jiné šachové projekty?

Podebatujeme s kolegy, jak propagovat šachy na teplických základních školách.

10) Jaký je Váš tip na vítěze? Mohou tipovat i diváci?

Já se neodvážím tipovat. Vůbec nevím. To bych si spíše tipnul na nějaký zápas ve fotbale, ale ne na TEPLICE OPEN. V loňském roce vyhrál GM Ali Marandi, který startoval ze 13. místa, v roce 2019 si došel pro 1. cenu GM Vorobiov, který byl na startovní listině čtrnáctý a ještě oba brali cenu za samostatné první místo. To je těžké. Vyhlásili jsme soutěž o 5 000,-Kč, které dostane ten, kdo bude správně tipovat vítěze a jehož jméno bude vylosováno ze jmen těch, keří tipovali stejně. Podrobnosti najdete na turnajových stránkách. Tak si tipněte a nezapomeňte se do soutěže ve správný čas přihlásit.

www.tepliceopen.com

Váš názor

Šachový turnaj Teplice Open začíná už tento týden. Je to jeden z nejlepších šachových turnajů u nás. Přesto se vás chci zeptat, jestli souhlasíte s názorem, aby ruští i ukrajinští šachisté byli odmítání z jakéhokoliv důvodů ze sportovních, chcete-li šachových akcí? Bohužel žijeme v době válečné Ruské agrese proti Ukrajině, kterou odsuzuje většina lidí naší planety. Každý den Rusko jako válečný agresor páchá na Ukrajině válečné zločiny, které nejde snad nikdy promlčet. Rozumím tomu co chtěl říct pan Kirs. Přijde mi zvláštní, aby nejenom Ukrajinci, ale i další národy, mezi které počítám i několik českých občanů, bojovaly za Ukrajinu na Ukrajině, zatímco někteří Ukrajinci budou hrát šachy. Chápu i argument, že o osudech druhých nemáme právo rozhodovat a proto se vás ptám na Váš názor. Nejvíc mě mrzí ta lavina hněvu a zlosti, která prošla internetem. Těší mě, že Teplice Open začínají a těším se na další velký šachový zážitek! 

Závěrem

Přejme organizátorům a hráčům další povedený ročník. Ať vše dopadne na jedničku a ať jsou Teplice opět místem, kam se šachisté budou rádi vracet v příštích letech. 


71x 5743x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (71) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

Diskuzi jsem promazal osobně, zašla až moc daleko. Díky Petr 

+2 /-2 | 09.06.2023 15:48

Semod
No co už, prostě cenzura ... no a teď v době elektronických dat se používá slovo filtrování.
+1 /-0 | 09.06.2023 22:20

Pavel Ch

Díky Petře, nechápal jsem proč jsem byl napadán. Nikomu jsem nic nenapsal, jen dal link z teplického deníku, který četlo z titulky tisíce lidí, nešachistů.

+1 /-0 | 09.06.2023 16:01

lykan
Protože píšeš totální nesmysly, což ale u tebe není nic překvapivého. Proto jsem dal to přirovnání že jsi sjetej, protože kdo má ty tvoje sračky číst. Sebereflexe co se týče Kirse naprosto nulová. A sebereflexe u tebe není ani nulová, ale tak minus miliontá.
+0 /-2 | 09.06.2023 16:38

Pavel Ch
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+2 /-0 | 08.06.2023 22:23

lykan
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+1 /-0 | 08.06.2023 23:49

Pavel Ch
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+2 /-1 | 09.06.2023 04:46

lykan
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+1 /-1 | 09.06.2023 07:46

Pavel Ch

Otázky a odpovědi na pana Kirse z Teplického deníku:

 

https://teplicky.denik.cz/ostatni_region/sachy-teplice-open-kirs.html

+3 /-0 | 08.06.2023 15:31

istr
To je myslím dobré vysvětlení a dál bych se v tom nehrabal.
+3 /-1 | 08.06.2023 16:06

Pavel Ch

istrsad

Přesně tak jsem to myslel. Bohužel si někteří na facebooku u tohoto článku R+P mým sdílením v komentu danného rozhovoru z teplického deníku začali domýšlet jakéže jsou moje názory na věc. Vůbec nechápu jejich bujnou fantasii.  Četlo to na tituce danný den tisíce tepličanů, nešachistů, tak jsem si myslel, že zajímavé "i" (i v uvozovkách) pro šachisty, kteří by teplický plátek nehledali.

 

  Tak jsem musel odpovědět, že kdyby k probíranému tématu o Mirku Dušínovi nebo Meckie Messerovi jsem našel zajímavý rozhovor, kteří jiní nečetli, dal bych ho, jestli by také někdo přemýšlel o tom, zda s činy dotyčného, toho nebo toho, sdílením rozhovoru souhlasím. Tak pro jistotu i sem.....

Zdraví pch, podporovatel ukrajinských uprchlíků.

+1 /-1 | 08.06.2023 17:57

lykan
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+0 /-0 | 08.06.2023 20:02

Šach

Od Kirse to žádná diskriminace podle národnosti nebyla, protože ženy, junioři a senioři na turnaj mohli. Celý případ odstartoval výstřelem z Aurory T. K. a další udavači a novodobí svazáci.

+2 /-4 | 08.06.2023 13:24

lykan

Šach: Jo, takže federace hráče nehrála žádnou roli v odmítnutí hráče? Když Hitler řekne, že některé vybrané skupiny Židů nemusí nosit hvězdu, nebude to diskriminace dle národnosti?

+5 /-1 | 08.06.2023 13:57

Petr Koutný

Souhlas s komentářem, který napsal Šach. Kroutím hlavou nad Lykanem, ale ona se brzy  dokroutí samovolným pohybem. 

Přeci ta myšlenka, o které se bavíme, je právě teď a právě tady. Tedy přesněji, právě teď a na Ukrajině a otáčet to někam jinam, je trošku jako kopnout míč ve fotbalu do autu a domáhat se vhazování. Možná to divák, který sedí v poslední řadě na stadiónu a cucá u toho pivo ocení. Ale ten kdo to viděl a pochopil, musí dát míč soupeři. 

+1 /-5 | 08.06.2023 13:55

Petan

Když se pořadatel šachového turnaje cítí jako vyvolený k tomu, aby posuzoval, kteří účastníci turnaje dodržují zákony země, ze které pocházejí, tak to už je trochu bizár. To by mě zajímalo, jestli třeba u izraelských účastníků ověřoval, zda mají odslouženou povinnou vojenskou službu.

+4 /-1 | 08.06.2023 14:36

Pavel Capek

Pana Kirše neznám, ale dnes je přece jasné, jaký je ten správný postoj ! Zakazovat něco Ukrajincům ? [eek] [eek]  To bylo velmi krátkozraké. Měl zakázat vstup do turnaje Rusům a Bělorusům a byl by oslavován. Zřejmě nečte internet a nedívá se na ČT !? [eek] [eek] 

+1 /-3 | 08.06.2023 20:17

Poutnik

Podle mne pořadatel je ten, kdo akci vymyslel a stojím za ním práce. On by měl mít právo stanovit podmínky účasti podle sebe. Pokud nečerpá finance z veřejných zdrojů. Obdobně, jako když vlastníte dům, je na vás, koho pozvete na návštěvu. 

Pořadatel např. může říci, že hráč nesmí mít ELO vyšší než 2300, že turnaj je jen pro seniory 50+, může uspořádat turnaj pouze pro členy vlastního oddílu, nebo pouze pro přesně pozvané hráče. Jakékoli podmínky jsou pouze na organizátorovi a dokonce je vůbec nemusí před někým obhajovat. Je to jeho turnaj. Může předepsat oblečení, cokoli... Kdo s podmínkami nesouhlasí, neměl by popírat právo svobodného rozhodnutí organizátora, ale najít si jiný turnaj. 

+5 /-4 | 08.06.2023 06:21

kraken8

Takže třeba obchodníci ve vašem městě, kteří neberou dotace, by se mohli rozhodnout, že všechny lidi, co mají někde na netu nick Poutnik, mají do jejich prostor vstup zakázán? Pochopil jsem vaši myšlenku dobře?

+2 /-0 | 08.06.2023 08:39

Petr Koutný

Je to nakonec soukromá akce, kde pořadatel vkládá peníze, čas a práci a nese rizika ua tuto akci. Na jedné straně chceme svobodu pro všechny, ale bereme svobodu pořadateli si udělat turnaj po svém? 

Je to trošku vyhrocené dobou. Je tady válka na Ukrajině a denně umírají nevinní lidé. Přesto si myslím, že ty reakce na toto vyjádření pana Kirse byly až zbytečně hysterické a negativní. Jestli se rozhodl, tak jak se rozhodl, pak to byla jen jeho volba, na jeho turnaji. A jako pořadatel podle mě má právo si říct, za jakých podmínek a kdo tam bude hrát a kdo ne. 

Mám rád svobodu, tady na jedné straně možná bereme právo se svobodně rozhodnout lidem, kteří připravují turnaj a nesou za něj odpovědnost. 

+2 /-0 | 08.06.2023 09:08

kraken8
+1 /-0 | 08.06.2023 08:37

istr
Vložte obsah
+0 /-1 | 08.06.2023 15:30

SmNvm
1) Soukroma akce v tom smyslu, jak nekteri pisou, to neni, kdyz to porada pod hlavickou FIDE, resp.pokud chce, aby to Fide zapocetla na ELO apod. Fide ma totiz stejny pravo, jaky tu uvadite - chcete zapocist turnaj do ela, drzte se nasich pravidel, nebo si to delejte bez nas, bez elo apod. Svobodna volba fide, stejne jako svobodna volba organizatora to pod fide delat. 2) hlavne je to diskriminace jako prase. Rikat lidem, ze maji jit umrit do valky a nehrat sachy je hulvatstvi nejhrubsiho zrna, takovy clovek nemuze mit rad ani lidi, ani sachy...
+5 /-4 | 08.06.2023 09:28

Petr Koutný

Nejsem si tak jistý. Jsou nějaké regule, které regulují práva pořadatele? Protože jestli ne, pak vše co není zakázáno, je povoleno?!

+1 /-2 | 08.06.2023 09:33

Petan

FIDE na svým stránkách uvádí nesouhlas s diskriminací , kromě jiného podle národnostního a sociálního původu. Takže pokud chtějí z tohoto úhlu pohledu pořadatelům turnajů mluvit do propozic tak se mají o co opřít.  

+1 /-1 | 08.06.2023 10:24

SmNvm
Listina základních práv a svobod, čl. 24: Příslušnost ke kterékoli národnostní nebo etnické menšině nesmí být nikomu na újmu.
+3 /-1 | 08.06.2023 10:02

lykan

Co kdyby lidi, kteří posílají jiné na frontu, si tam šli chcípnout sami. Podle mě je "bojeschopného" uprchlíka třeba chránit obzvláště, když po něm jde i vlastní armáda.

+1 /-0 | 08.06.2023 09:56