Teorie Skandinávské obrany za bílého

25.11.2021 06:00 | Trénink

Po tazích 1) e4 d5 2) exd5 má černý prakticky dvě možnosti jak pokračovat dál. Vezme na d5 jezdcem a nebo dámou. V obou případech, když bude vědět bílý co má hrát, tak to bude mít černý těžký.

Šachista často hledá možnosti, jak se vyhnout dlouhým variantám v zahájení. Sicilská obrana je těžká a Španělská obrana je ještě těžší. Proto často utíká k lehčím řešením.  Nejsou špatné zahájení. Na úrovni do IM věřím, že se dá hrát prakticky cokoliv. Jen to slovíčko cokoliv, by mělo vydržet opravdu cokoliv. 

Skandinávská obrana je častým hostem v našich partiích. Není to složité zahájení, prostě po tahu e4, černý zahraje d5, vyvine figurky a začne hrát šachy. 

Když budete chtít, ukážu vám dnes pár teoretických rad, jak to svému soupeři malinko víc opepřit. 


Teoretická rada a moje doporučení je stejné. Nezáleží na tom, jestli černý bude hrát variantu s Sg4 a nebo s g6. Bílý by měl v každém případě hrat Jf3,Se2,0-0 a až po tomto postavení hrát c4 s Jc3. Tento postup je pravděpodobně tím nejlepším postupem za bílého a měl by bílému garantovat hodně zajímavé pozice. Myslím tím, že černý musí být hodně opatrným, aby nešlápnul na nastražené miny. 


-
. kolo -


Opět co na první pohled vypadá jednoduché, je ve skutečnosti docela těžká pozice pro černého. Teda může být, když bílý ví co má hrát. I tady pomůžou možná rady z tohoto článku a nebo tohoto videa. Mimochodem rozbory jsou od Roberta Cveka a kdykoliv tyto varianty použiju a nezapomenu je, pak je to jednobrankovka a bodík na cestě. 

Začneme po tahu Jc3 variantou Dd6 a přidáme druhou Da5. 


-
. kolo -

V článku jsem nabídl tři varianty. První s odpovědí černého Jf6, druhou s odpovědí černého Dd6 a třetí s odpovědí Da5 najdete ve videu a nebo v přiloženém odkazu na ulozto, kde budou nahrány všechny partie v souboru pgn. Rozbory jsou rozbory od Roberta Cveka, který mě trénoval v době, kdy ještě nebyl žádný Robert a Petr šachy. Jezdíval jsem za Robertem a on měl se mnou trpělivost a učil mě, jak hrát lepší šachy. Dodnes na to vzpomínám. 

odkaz  ke ztažení partií : ulozto 

Přál bych vám, aby vám tento článek pomohl, stejně jak pomohl tenkrát Robert mě. 

Petr Koutný 

2x 5237x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Petr Koutný

Děkujii 

+0 /-0 | 25.11.2021 19:40

PanPohoda

Pěkné video. Škoda, že jsem ho neměl k dispozici v době, kdy jsem hrával 1) e4.

+0 /-0 | 25.11.2021 16:21