Teorie Skandinávské obrany za bílého

25.11.2021 06:00 | Trénink

Po tazích 1) e4 d5 2) exd5 má černý prakticky dvě možnosti jak pokračovat dál. Vezme na d5 jezdcem a nebo dámou. V obou případech, když bude vědět bílý co má hrát, tak to bude mít černý těžký.

Šachista často hledá možnosti, jak se vyhnout dlouhým variantám v zahájení. Sicilská obrana je těžká a Španělská obrana je ještě těžší. Proto často utíká k lehčím řešením.  Nejsou špatné zahájení. Na úrovni do IM věřím, že se dá hrát prakticky cokoliv. Jen to slovíčko cokoliv, by mělo vydržet opravdu cokoliv. 

Skandinávská obrana je častým hostem v našich partiích. Není to složité zahájení, prostě po tahu e4, černý zahraje d5, vyvine figurky a začne hrát šachy. 

Když budete chtít, ukážu vám dnes pár teoretických rad, jak to svému soupeři malinko víc opepřit. 


Teoretická rada a moje doporučení je stejné. Nezáleží na tom, jestli černý bude hrát variantu s Sg4 a nebo s g6. Bílý by měl v každém případě hrat Jf3,Se2,0-0 a až po tomto postavení hrát c4 s Jc3. Tento postup je pravděpodobně tím nejlepším postupem za bílého a měl by bílému garantovat hodně zajímavé pozice. Myslím tím, že černý musí být hodně opatrným, aby nešlápnul na nastražené miny. 


-
. kolo -


Opět co na první pohled vypadá jednoduché, je ve skutečnosti docela těžká pozice pro černého. Teda může být, když bílý ví co má hrát. I tady pomůžou možná rady z tohoto článku a nebo tohoto videa. Mimochodem rozbory jsou od Roberta Cveka a kdykoliv tyto varianty použiju a nezapomenu je, pak je to jednobrankovka a bodík na cestě. 

Začneme po tahu Jc3 variantou Dd6 a přidáme druhou Da5. 


-
. kolo -

V článku jsem nabídl tři varianty. První s odpovědí černého Jf6, druhou s odpovědí černého Dd6 a třetí s odpovědí Da5 najdete ve videu a nebo v přiloženém odkazu na ulozto, kde budou nahrány všechny partie v souboru pgn. Rozbory jsou rozbory od Roberta Cveka, který mě trénoval v době, kdy ještě nebyl žádný Robert a Petr šachy. Jezdíval jsem za Robertem a on měl se mnou trpělivost a učil mě, jak hrát lepší šachy. Dodnes na to vzpomínám. 

odkaz  ke ztažení partií : ulozto 

Přál bych vám, aby vám tento článek pomohl, stejně jak pomohl tenkrát Robert mě. 

Petr Koutný 

2x 6448x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

Děkujii 

+0 /-0 | 25.11.2021 19:40

PanPohoda

Pěkné video. Škoda, že jsem ho neměl k dispozici v době, kdy jsem hrával 1) e4.

+0 /-0 | 25.11.2021 16:21