Stříbro a bronz

16.08.2016 04:09 | Mistrovství EU mládeže 2016

V Koutech nad Desnou to pro Českou republiku cinklo cennými kovy. Z Mistrovství Evropské unie má ČR medaile díky Zuzaně Gřesové (D14) a Taťáně Nesporé (D10).

V neděli 14. srpna 2016 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let.

Závěrečná kola byla plná tvrdých soubojů a dramatických momentů. V kategorii H8 zvítězil Blazej Grot (POL), druhé místo obsadil Jakov Klonov (GER) a bronz patří Markussi Berzinshovi (LAT). V kategorii dívek D8 zvítězila teprve šestiletá Wiktoria Smietanska (POL) před Lin Englert (GER), třetí skončila Nora Rasheva (BUL).

Titul Mistra EU v kategorii H10 získal Deyan Samuil Kostov (BUL), stříbro vybojoval Valentin Genov (BUL) a třetí místo obsadil Aron Pasti (HUN). Na Slovensko míří zlatá medaile z kategorie D10, zvítězila Lucia Kapičáková. Druhá se umístila Zuzanna Rejniak (POL) a třetí místo vybojovala domácí Taťána Nesporá.

Zlatí hoši s IM Piskem a Zdeňkem Fialou  (zdroj: pořadatelský web)

V kategorii H12 zvítězil Barnabas Persanyi (HUN), druhé místo vybojoval Daniel Dardha (BEL) a třetí místo obsadil Richard Turčan (SVK). Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala Alessia-Mihaela Ciolacu (ROU), druhé místo obsadila Eniko Kiss (HUN) a bronz si odváží Vitalia Khamenya (GER).

Mezi 14 letými chlapci byl nejlepší Radu-Cristian Fluerariu (ROU), druhé místo obsadil Bogdan-Emanuel David (ROU) a bronzovou medaili vybojoval Arthur Wachtel (GER). V kategorii dívek do 14 let zvítězila Stella Sáňková (SVK), stříbrnou medaili získala domácí Zuzana Gřesová a bronzovou medaili si odváží Daria Vanduyfhuys (BEL).

Medailistky kategorie D12 (zdroj: pořadatelský web)

Medailistky kategorie D14 (zdroj: pořadatelský web)

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili získal každý účastník Mistrovství EU. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny (mj. šachové digitální hodiny). Každý hráč si ze šampionátu odváží také dres s logem Mistrovství EU.

Nedělnímu vyvrcholení předcházela odvetná simultánka s IM Piskem. Tentokráte se zúčastnilo 9 hráčů - Petr Pisk i hráči měli na hodinách 30 minut. Finální skóre vyznělo v poměru 6:3 pro IM Piska (zvítězit dokázali Adam Josef Ret a Adam Šustek, remizovali Tomáš Vokoun a Ondřej Dejmal).

Mistrovství EU mládeže 2016 uspořádal z pověření Evropské šachové unie Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 85 hráčů a hráček ze 14 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line. Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za partie v závěrečných dvou kolech mistrovství získali: Jakov Klonov (GER), Deyan Samuil Kostov (BUL), Richard Turčan (SVK), Arthur Wachtel (GER), Sofia Barkasheva (EST), Denis Werner (GER), Barnabas Persanyi (HUN) a Bogdan-Emanuel David (ROU).

Ceny, medaile, trofeje (zdroj: pořadatelský web)

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program: návštěvu ruční papírny Velké Losiny, simultánky s IM Piskem, bleskový turnaj. Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellness, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd.   Na webu pořadatele najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i z doprovodného programu. Fotogalerie je stále doplňována o další zajímavé fotky.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nás morálně podporovali při organizaci letošního Mistrovství EU a také nás podporují v pořádání příštího ročníku!

Autor: Ing. Zdeněk Fiala