Talent, píle a pracovitost 2.díl

12.12.2022 06:00 | Trénink

Je možné po 3 letech šachového tréninku porazit jednoho z nejlepších hráčů planety? Nesmysl? Ne tak docela.

"Šachy jsem se naučil řekněme v roce 1859."

V roce 1862 se hrál slavný turnaj v Londýně. První místo celkem jasně vyhrál Adolf Anderssen, který udělal 11 bodů ze 12 partií (!), druhý byl Louis Palsen (oba drtivě vyřídil Paul Morphy, který ale už nehrál vážné šachy), který měl  9 bodů a třetí byl John Owen, který měl 7 bodů. Na šestém místě skončil Willhelm Steinitz, v té době vycházející hvězda. Více informací o turnaji zde:  https://en.wikipedia.org/wiki/London_1862_chess_tournament

Co nás však zajímá nejvíc, je pán, který byl na 9. místě. Jmenoval se Joseph Henry Blackburne a právě on porazil Wilhelma Steinitze. A to se učil šachy teprve tři roky (!) Partie k přehrání je zde: https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1001490


-
. kolo -

Blackburne se narodil 10.12.1841 a šachy začal studovat až v roce 1859, viz citát nahoře. Tedy až v 17-18 letech a po třech letech tréninku byl schopen sehrát ucelenou a dobrou partii s mladým Steinitzem a vyhrát ji, se kterým se pak ještě hodně krát utkal. 

Zajímavá je také šachová dlouhověkost tohoto šachisty, přezdívaného černá smrt. Ještě v roce 1914 zatápěl světové elitě na slavném turnaji v Petrohradě v roce 1914.

Pokud se chcete něco více dozvědět o tomto pozoruhodném šachistovi, doporučuji zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Henry_Blackburne

Pokud vás něco zcela drtivě chytne a vy se tomu budete věnovat každý den, mnoho hodin, jste schopni udělat doslova magické kousky. Pokud skutečného mistra dělá 10 000 hodin tréninku - ačkoliv v toto tolik nevěřím, ale je to dobrý nástroj pro naše pochopení věci - můžete tuto metu dosáhnout už po třech letech. Stačí denně trénovat 10 hodin. A zbude vám čas si dát vánoce bez tréninku nebo sem tam onemocnět a jen ležet.
Zní to celé banálně, ale přesně takto to je. 

Vím to i proto, protože to znám osobně. Můj otec byl mistr republiky v české házené (za protektorátu). Dostal ale tuberkulózu (tehdy smrtelná nemoc) ze které se vyléčil, nicméně přišel o jednu plíci (přesto kouřil až do osmdesáti). Musel s házenou skončit. V té době byl studentem na vysoké škole medicíny a začal dělat šachy, které ale vůbec (do té doby) neuměl. Denně dělal 6 hodin medicínu a 6 hodin šachy (myslím si, že šachy dělal ještě více). Každý den. Ve svých 29 letech skončil 3. na mistroství Slovenska a byl to velmi silný šachista. Školu udělal s červeným diplomem, ačkoliv na gymplu propadal (mimochodem tam se učil 0 hodin).

V roce 2005 jsem se učil jen pro sebe fyziku a matematiku. Velmi intenzivně, každý den kolem 6 hodin. Asi po čtyřech měsících takového učení jsem byl schopen odmaturovat. Nutno napsat, že mne to strašidelně bavilo.

Jeden můj kamarád - spolužák na gymnáziu, Mirek, nebyl moc fyzicky zdatný. Přes prázdniny každý den usilovně na sobě dřel, běhal, skákal, posiloval atd. Jaký šok pro nás po prázdninách. Nejenom, že jasně nejdále skočil do dálky, ale všechny porazil jak v běhu na dlouhou trať, tak hlavně na krátkou trať, kde jsem nemohl uvěřit, že mne předběhl.

Klíčem není věk, pokud se nebudeme bavit o tom, že chcete sejmout Magnuse, ale to, kolik času, energie a koncentrace tomu dáte. Je mnoho šachistů, kteří dlouhodobě stagnují, nejsou talentovaní, ale pak, během roku dvou, vystřelí jako raketa. Je to proto, protože denně velmi tvrdě a intenzivně trénovali.

Pokud čtete tyto řádky a je vám třeba 17 let a jste někde beznadějně poslední, nic se neděje. Pokud budete denně dělat alespoň 5 hodin šachy a třeba i více a každou volnou chvilku, v autobuse řešit úlohy na slepo atd. pak může platit Matoušovo: "Mnozí první budou poslední a poslední budou první."

Konec 2.dílu


Robert Cvek
56x 3781x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (56) Aktualizovat
To máš Marný

Petr Trávníček nebyl nijak silný a úchvatný hráč, ale naprosto průměrný regionální hráč, který to nikam nedotáhl. Nechápu, proč nám furt Kovka dává za příklad naprosto bezvýznamné šachisty, kteří ničeho nedokázali. Z takových nul si opravdu nelze brát příklad!

+0 /-6 | 12.12.2022 18:50

Jirikovka@post.cz
Petr Trávníček nebyl žádný průměrný regionální hráč,ale velice silný hráč,který hrál úspěšně 1. Ligu,tenkrát nejvyšší šachovou soutěž! Vyhrál i polofinale ČR a to už tenkrát něco znamenalo! Ne jak dnes ,kdy je inflace s GM!
+2 /-1 | 12.12.2022 22:32

To máš Marný

Jakýkoliv hráč s titulem GM by nějakému neznámému Trávníčkovi dal ve vážných partiích 1000:0. Jirikovka by s velmistrem dostal i 100 000:0! Tak propastný to je rozdíl. Tudíž nějakého Trávníčka nelze nazývat silným hráčem. Maximálně tak v nějaké zapadlé putyce na vesnici mezi chataři. Kdy už to, Kovka, pochopíte? Vážně jste tak naivní a natvrdlý?

+1 /-1 | 12.12.2022 22:43

Jirikovka@post.cz

Petr Trávníček v době své největší šachové síly by dnes s mnohým GM hrál vyrovnanou partii!

+1 /-1 | 12.12.2022 22:57

Jirikovka@post.cz

Pane Hora! Nemo 6 přišel na to že jste prekabateny GM s doživotním banem! Pan Koutný by vás měl okamžitě vymazat! Prozradilo vás vaše vyjadřování o šachových nulách! Tak se nikdo nevyjadřuje kromě doživotně zabanovaného GM! Petr Trávníček byl velice silný hráč,co vy jste si hrál s kyblickem a lopatickou na písku! Pane Koutný zkáza NSS pronikla na Váš web! To se dalo čekat! Byla to jen otázka času,kdy tento exemplář ban zdegraduje!

+1 /-1 | 12.12.2022 21:59

Kamil Mihálik
Ďakujeme za veľmi zaujímavé myšlienky pán veľmajster. Bohužiaľ človek je tvor pohodlný a potrebuje stále motiváciu. Pamätám sa,, že pred korona krízou som robil šachy 4-6 hodín denne 2 roky a podarilo sa mi zdolať zaujímavých súperov. Navyše niektorí iní sa chceli dohodnúť na remíze... Prišla korona kríza.Turnaje neboli, aj zdravotný stav sa zhoršil a tak som opustil súťažné šachy. Tým aj tréning bol ojedinelý. Chcel by som začať trénovať opäť. Neviem, že koľko hodín denne robiť šachy, ale určite od nového roku znova viac. Začal by som hneď, ale od 21. decembra budem mať frmol. Dôjde 1,5 ročný synovec a budem sa mu musieť venovať...
+0 /-0 | 12.12.2022 16:59

To máš Marný

Jirikovko, vy jste bedna! Jako mladý Hora jsem překvapivě syn starého Hory, jak vy jste na to přišel?

+1 /-4 | 12.12.2022 09:56

Jirikovka@post.cz

Pane Horo! Jméno Hora není tak obvykle jako třeba Novák,tak jsem došel k názoru,že by jste mohl být synem trenéra Hory! Myslím,že trenér Hora působil na jižní Moravě asi na Slovácku! Mám dojem,že trénoval i některého mládežníka z Prostějova!

+2 /-1 | 12.12.2022 10:02

To máš Marný

Ach ty vaše názory. Ještě štěstí, že vás nikdo neposlouchá a nebere vážně, tudíž ty vaše názory nikoho nezajímají :-) Uf, to jsem si oddychl.

+2 /-3 | 12.12.2022 10:05

Jirikovka@post.cz

Pane Horo! Moje názory jsou velmi moudré,mnohé jsem vyčetl,takže to nejsou názory jen mé! Protože jste proti mě zaujatý nedivil bych se kdyby jste byl nějaký prekabateny starý diskutér!

+2 /-2 | 12.12.2022 10:11

sarmatam
....já teď sleduju nové videjka od WGM Kateřiny Němcové ....a nemusím dělat vůbec nic .... :-) ....jen si s toho něco ZAPAMATOVAT :-) ....asi tááááák .....nejsem totiž žádný osel :-) ....iá....
+3 /-0 | 12.12.2022 11:45

tsonga6
vyborny clanok, ale vobec by som to nevztahoval len na mladych. S prichodom novych technologii zanikne vela pracovnych pozicii (a vela vznikne), teda miliony ludi sa budu musiet prekvalifikovat Z mojej osobnej skusenosti, vzdy som si myslel, ze som na jazyky netalent, ale ucil som sa cez skolske prazdniny sam a dnes ma to zivi
+0 /-0 | 12.12.2022 09:44

Jirikovka@post.cz
Pane tsongo6 6! Kdo,ale dosáhl ve sportu nejen v šachách velkého úspěchu,začínal se sportem jako mladý!
+2 /-1 | 12.12.2022 10:07

To máš Marný

Pane Jirikovko, vaše regionální zážitky nejsou něco, z čeho by se dal vzít příklad. Vezmeme to tedy od těch nejlepších v oboru. Takový Karjakin přiznal, že trénoval 8 hodin denně. Do školy nechodil, učila ho jeho matka. Jak vidno, asi blbě, protože se teď vyjadřuje k ruské agresi tak, jak se vyjadřuje. Pak tu máme Carlsena. Ten se velice aktivně věnuje fotbalu, lyžování a kdo ví čemu ještě. Třeba takový David Navara na první pohled neoplývá fyzickou kondicí a i to je možná důvod, proč se nestal světovou jedničkou, protože šachové předpoklady na to být nejlepším na světě rozhodně měl!

+1 /-4 | 12.12.2022 09:05