Talent, píle a pracovitost 2.díl

12.12.2022 06:00 | Trénink

Je možné po 3 letech šachového tréninku porazit jednoho z nejlepších hráčů planety? Nesmysl? Ne tak docela.

"Šachy jsem se naučil řekněme v roce 1859."

V roce 1862 se hrál slavný turnaj v Londýně. První místo celkem jasně vyhrál Adolf Anderssen, který udělal 11 bodů ze 12 partií (!), druhý byl Louis Palsen (oba drtivě vyřídil Paul Morphy, který ale už nehrál vážné šachy), který měl  9 bodů a třetí byl John Owen, který měl 7 bodů. Na šestém místě skončil Willhelm Steinitz, v té době vycházející hvězda. Více informací o turnaji zde:  https://en.wikipedia.org/wiki/London_1862_chess_tournament

Co nás však zajímá nejvíc, je pán, který byl na 9. místě. Jmenoval se Joseph Henry Blackburne a právě on porazil Wilhelma Steinitze. A to se učil šachy teprve tři roky (!) Partie k přehrání je zde: https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1001490


-
. kolo -

Blackburne se narodil 10.12.1841 a šachy začal studovat až v roce 1859, viz citát nahoře. Tedy až v 17-18 letech a po třech letech tréninku byl schopen sehrát ucelenou a dobrou partii s mladým Steinitzem a vyhrát ji, se kterým se pak ještě hodně krát utkal. 

Zajímavá je také šachová dlouhověkost tohoto šachisty, přezdívaného černá smrt. Ještě v roce 1914 zatápěl světové elitě na slavném turnaji v Petrohradě v roce 1914.

Pokud se chcete něco více dozvědět o tomto pozoruhodném šachistovi, doporučuji zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Henry_Blackburne

Pokud vás něco zcela drtivě chytne a vy se tomu budete věnovat každý den, mnoho hodin, jste schopni udělat doslova magické kousky. Pokud skutečného mistra dělá 10 000 hodin tréninku - ačkoliv v toto tolik nevěřím, ale je to dobrý nástroj pro naše pochopení věci - můžete tuto metu dosáhnout už po třech letech. Stačí denně trénovat 10 hodin. A zbude vám čas si dát vánoce bez tréninku nebo sem tam onemocnět a jen ležet.
Zní to celé banálně, ale přesně takto to je. 

Vím to i proto, protože to znám osobně. Můj otec byl mistr republiky v české házené (za protektorátu). Dostal ale tuberkulózu (tehdy smrtelná nemoc) ze které se vyléčil, nicméně přišel o jednu plíci (přesto kouřil až do osmdesáti). Musel s házenou skončit. V té době byl studentem na vysoké škole medicíny a začal dělat šachy, které ale vůbec (do té doby) neuměl. Denně dělal 6 hodin medicínu a 6 hodin šachy (myslím si, že šachy dělal ještě více). Každý den. Ve svých 29 letech skončil 3. na mistroství Slovenska a byl to velmi silný šachista. Školu udělal s červeným diplomem, ačkoliv na gymplu propadal (mimochodem tam se učil 0 hodin).

V roce 2005 jsem se učil jen pro sebe fyziku a matematiku. Velmi intenzivně, každý den kolem 6 hodin. Asi po čtyřech měsících takového učení jsem byl schopen odmaturovat. Nutno napsat, že mne to strašidelně bavilo.

Jeden můj kamarád - spolužák na gymnáziu, Mirek, nebyl moc fyzicky zdatný. Přes prázdniny každý den usilovně na sobě dřel, běhal, skákal, posiloval atd. Jaký šok pro nás po prázdninách. Nejenom, že jasně nejdále skočil do dálky, ale všechny porazil jak v běhu na dlouhou trať, tak hlavně na krátkou trať, kde jsem nemohl uvěřit, že mne předběhl.

Klíčem není věk, pokud se nebudeme bavit o tom, že chcete sejmout Magnuse, ale to, kolik času, energie a koncentrace tomu dáte. Je mnoho šachistů, kteří dlouhodobě stagnují, nejsou talentovaní, ale pak, během roku dvou, vystřelí jako raketa. Je to proto, protože denně velmi tvrdě a intenzivně trénovali.

Pokud čtete tyto řádky a je vám třeba 17 let a jste někde beznadějně poslední, nic se neděje. Pokud budete denně dělat alespoň 5 hodin šachy a třeba i více a každou volnou chvilku, v autobuse řešit úlohy na slepo atd. pak může platit Matoušovo: "Mnozí první budou poslední a poslední budou první."

Konec 2.dílu


Robert Cvek
56x 4144x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (56) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jirikovka@post.cz

Na věku také záleží! Jednou jsem hrál v kavárně v herně Národního domu v Olomouci s hráčem 1.ligy,tenkrát nejvyšší soutěže Antonínem Kubíčkem! Potom jsme se bavili o šachové kariéře! Tonda se mě ptá: Kolik je ti let? Já říkám 18! Tonda na to: To už ses staré! Co jsem četl,tak mnozí význační šachisté se naučili hrát šachy ve 4-6 letech! V minulosti psali,že zenit šachisty je ve 35 letech! Dnes už je to možná jinak a zenit šachisty se může posunovat k nižšímu věku! Kdo by se začal učit šachy v 50 ti letech díru do světa už neudělá! Takže aby byl šachista velice úspěšný tak musí začít se šachem ve velice mladém věku,mít velký talent,velkou pili,tedy šachu se věnovat několik hodin denně! Současně,ale dělat nějaký rekreační sport,aby měl fyzičku a z přemíry duševní prace se nezesypal a také ,aby byl schopen hrát těžké turnaje! Také je důležitý kvalitní trenér nejlépe šachový mistr!

+2 /-2 | 12.12.2022 07:53

Kamil Mihálik
Verte tomu, že keď niečo robíte naplno, tak si môžete splniť svoj sen. Tréning je základ všetkého. Pamätám si, že ako som trénoval 8-9 hodín denne, a ako dobre som myslel šachovo. To mám rating 1400. Aj som hral o jednu triedu lepšie, aký som mal rating, a to je kľúč.... Myslím si, že ide to v každom veku len v pokročilejšom sa treba už viac snažiť. Veď čo dokazuje Jansa v 80tke tak je neskutočné...
+2 /-0 | 12.12.2022 14:26

Jirikovka@post.cz

Pane Mihálik! Na to,aby jste něčeho dosáhl musíte mít předpoklady! Pokud je nemáte můžete se snažit jak chcete a dotahnete to na 2.VT! Jansa a Korčnoj jsou výjimky! Většinou jak šachisté sestarnou jdou s výkonem dolů!

+3 /-1 | 12.12.2022 15:19

Kamil Mihálik
To nie je celkom pravda. Niečo dokázať môže každý len musí sa snažiť niekto menej, niekto viac. Ja som si to skúsil 2 roky trénovať len 4-6 občas viac hodín a šachu som rozumel už lepšie. Má to zmysel, pričom som tiež tomu neveril už. Stačilo začať online tréningy s Robertom Cvekom a už po 3-4 mesiacoch som hral v 32 rokoch na výkon 1650 jeden celý rok, a to som mal rating pod 1400 pričom myslel som si, že som za zenitom a ku tomu ťažká choroba, ale opak bol pravdou... Bol som pripravený na ďalší výkonnostný krok a podriadil som tomu všetko. Ďalší rok prišla korona kríza a šachové turnaje nerobil v okolí nikto už 3 roky.... Neviem, či tie turnaje budú niekedy ešte.... Kľúčom je trénovať a veľa hrať. Napr. 75 súťažných partií v kariére som potreboval na to, aby som mal výkon po poslednom súťažnom roku 1650. :) Keby som odohral ďalších 75 tak by som sa určite posunul ďalej. Bolo by napr. zaujímavé, že keby som mohol odohrať 300-350 partií v kariére, že kam by som sa dostal s výkonom za jeden rok. Tipujem, že hral by som to ešte lepšie. Súťažný šach je o skúsenostiach a tréningu... Bez skúseností nejde to bohužiaľ.
+1 /-0 | 12.12.2022 16:26

Kamil Mihálik
Ďakujeme za veľmi zaujímavé myšlienky pán veľmajster. Bohužiaľ človek je tvor pohodlný a potrebuje stále motiváciu. Pamätám sa,, že pred korona krízou som robil šachy 4-6 hodín denne 2 roky a podarilo sa mi zdolať zaujímavých súperov. Navyše niektorí iní sa chceli dohodnúť na remíze... Prišla korona kríza.Turnaje neboli, aj zdravotný stav sa zhoršil a tak som opustil súťažné šachy. Tým aj tréning bol ojedinelý. Chcel by som začať trénovať opäť. Neviem, že koľko hodín denne robiť šachy, ale určite od nového roku znova viac. Začal by som hneď, ale od 21. decembra budem mať frmol. Dôjde 1,5 ročný synovec a budem sa mu musieť venovať...
+0 /-0 | 12.12.2022 16:59

sarmatam
....já teď sleduju nové videjka od WGM Kateřiny Němcové ....a nemusím dělat vůbec nic .... :-) ....jen si s toho něco ZAPAMATOVAT :-) ....asi tááááák .....nejsem totiž žádný osel :-) ....iá....
+3 /-0 | 12.12.2022 11:45

tsonga6
vyborny clanok, ale vobec by som to nevztahoval len na mladych. S prichodom novych technologii zanikne vela pracovnych pozicii (a vela vznikne), teda miliony ludi sa budu musiet prekvalifikovat Z mojej osobnej skusenosti, vzdy som si myslel, ze som na jazyky netalent, ale ucil som sa cez skolske prazdniny sam a dnes ma to zivi
+0 /-0 | 12.12.2022 09:44

Jirikovka@post.cz
Pane tsongo6 6! Kdo,ale dosáhl ve sportu nejen v šachách velkého úspěchu,začínal se sportem jako mladý!
+2 /-1 | 12.12.2022 10:07

Jirikovka@post.cz

Co se týká Davida Navara,je to velký šachový talent! Pamatuji si ho,ještě jako když byl dítě! Tenkrát o něm říkali : Zázračný Davídek,neboť ještě jako dítě porážel dospělé šachisty!

+3 /-1 | 12.12.2022 09:24

Jirikovka@post.cz

Pane Horo! Patrně jste synem bývalého trenéra Hory! Co píšete,prakticky potvrzuje že co píší já! Že šachista musí také dělat nějaký sport ,aby měl fyzičku jinak nezvládne těžké turnaje! To co píšete o Carlsenovi je naprosto pro šachistu ideální! Zatím jsem nezaznamenal větší rekord dělat šachy jak 8 hod denně! V článku se praví o 10 hod denně! To už je moc! Cesta ke zblbnutí,nebo k sesypání organismu! Všechno moc škodí i v šachu!

+2 /-1 | 12.12.2022 09:19

Jirikovka@post.cz

Dělat šachy 10 hod denně,to je na zblbnutí! Navíc je to těžká duševní práce a člověk se také potřebuje pohybovat! Kdy bude studovat ,kdy bude pracovat? Prostě je to utopie! Kdo by zkusil delat šachy 10 hod denně dle mého názoru by skončil v léčebně! A ,že by někdo po 3 letech šachového tréninku porazil Magnuse je z oblasti Science fiktion,ale teoreticky to možné je! Jednou psali,že v kavárně hrál šachový mistr světa( nevím již zda to byl Aljechin) a ten hrál s nějakým amatérem! Mistr světa pořád vyhrával! Přátelé radili,aby mistr amatéra také nechal vyhrát,jinak ho hra přestane bavit! Mistr tedy nechal amatéra vyhrát! Jak skončili partií amatér vítězně zvolal: Porazil jsem mistra světa! A prchl z kavárny!

+2 /-1 | 12.12.2022 07:37