Vlastimil Jansa - Medailový lesk Šachových Olympiád

20.10.2020 06:00 | Historie

Pojďte si poslechnout povídání české legendy pana Vlastimila Jansy. Bude povídat a vzpomínat na Šachové Olympiády. Věděli jste, že pan Jansa se účastnil neuvěřitelných 24 Šachových Olympiád? Medailový lesk od pana Jansy je tady pro vás!

To číslo zní neuvěřitelně. Ale není neuvěřitelné. Pan Jansa 10x hrál a reprezentoval jako hráč. Z toho jedenkrát hrál jako hrající kapitán a to bylo na Maltě. Pak desetkrát byl kapitánem Lucemburského olympijského družstva. A aby ty počty vycházely, pak čtyřikrát byl pan Jansa nehrajícím kapitánem Českého a nebo Československého šachového družstva. 


První byla olympiáda v roce 1964 v Tel Avivu. Druhá byla v roce 1966 a hrála se v Havaně. Vzpomínání a video začíná právě v této době. Odhadem to je doba, kdy na Kubě vládl tři roky Fidel Castro. Díky němu byly šachy národním sportem této doby. Tato olympiáda byla i vzpomínkou na Capablancu. 


Havana té doby " voněla" turismem a rumem. Z každého baru na vás dýchal kubánský tabák .Na největším náměstí v Havaně se utkalo skoro 7000 šachistů proti účastníkům olympiády.


Mezi hráči byl i Tigran Petrosjan a proti němu nastoupil Fidel Castro. Tigran nabídl remízu a Fidel kategoricky a demonstrativně odmítl a řekl "NE, nikdy smír neberu"


Nejlepší olympiáda byla v Luzernu. I na tu bude pan Jansa vzpomínat. Historikům nemá cenu říkat, že tady cinklo stříbro. Uslyšíte vzpomínky, zážitky a toto povídání vás provede tajemstvím, které se nikde neříkají. 

Osobně považuji vzpomínání pana Jansy za to nejlepší co najdete na českém nebo slovenském šachovém Youtube. Vzpomínky nám nikdo nevezme. Tady máme pro vás vzpomínky české šachové legendy. Přidám celý seznam. Ten kdo si chce poslechnout co už tady bylo. Pak nemusí hledat. Věřím, že to potěší.

Závěrem přichází poděkování. Velké poděkování panu Jansovi. Další skvělý zážitek při připravování tohoto videa.

Potom bych měl poděkovat sponzorům, ale nepůjde je všechny vyjmenovat. Tento projekt vzniká za finanční podpory dobrovolných příspěvků našich členů na YTB Robert a Petr šachy. Díky vám všem, je tady toto video.

A poslední poděkování patří všem našim fanouškům, divákům, odběratelům. Vzpomínám si jak jsem natáčel první videa a nikdy by mě nenapadlo, že toto bude někdy možné. Když jsem oslovoval silné hráče, jestli by chtěli jít do toho se mnou, ale že neumím nabídnout za to peníze. Pak jen jeden člověk řekl ano. Opravím to, on neřekl ano. On řekl jasně, hned a okamžitě jdu do toho. Samozřejmě to je Robert Cvek. A tady to vše začalo. Tady začal Robert a Petr šachy jít svou cestou.

Jdeme s ní s vámi a toto je díky vám! 

Děkuji, Petr Koutný

0x 4351x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované