Školní medaile budou ve Zlíně rozdány již po čtvrté za sebou

15.06.2019 05:13 | MČR škol 2019

Známé pořekadlo praví, že „nevstoupíš dvakrát do stejné roky“. Tím se však neřídí ve Zlíně, když do ní vstupují již počtvrté.

A proč také nevstoupit, když předchozí tři ročníky Mistrovství České republiky školních družstev v šachu (2016 až 2018) sklízely chválu ze všech stran?

Úvodem je třeba splnit zpravodajskou povinnost a podělit se o základní informace. Tak tedy vězte, že Mistrovství ČR školních družstev v šachu 2019 se uskuteční v tradičním červnovém termínu (tentokráte 18. a 19. června) v reprezentativních a komfortních prostorách Kongresové centra Zlín. Čtyřčlenné týmy budou bojovat ve třech kategoriích, a to:

a) 1. až 5. třída ZŠ,
b) 6. až 9. třída ZŠ (a odpovídající ročníky víceletých gymnázií);
c) střední školy

Veškeré další údaje včetně konkrétního časového rozpisu a průběžných výsledků naleznete na stránkách www.sachyzlin.cz.

Patronát nad turnajem převzali:
Jiří Čunek - hejtman Zlínského kraje
Ing. et Ing. Jiří Korec - primátor statutárního města Zlína
Prof. Ing. Vladimír Sedlařík, Ph.D. - rektor Univerzity Tomáše Bati

(Kongresové centru ve Zlíně bylo navrženo zlínskou rodačkou a světově známou architektkou Prof. Ing. arch. Evou Jiřičnou , zdroj: www.kc-zlin.cz)

Rovněž nesmíme zapomenout zmínit, že až do roku 2015 se konala finálová kola jednotlivých kategorií na oddělených místech. Zejména díky dostatečně velkému prostoru kongresového centra se podařilo Šachovému klubu Zlín poprvé v roce 2016 uspořádat všechna tři kola najednou – což ocení zejména ty školy, které mají družstva ve více kategoriích, jakož i hráči samotní, kteří mohou fandit svým spolužákům a kamarádům v jiných kategoriích.

Online přenos průběhu partií na 2D šachovnicích je dnes již poměrně obvyklou součástí podobných akcí. Ve Zlíně však pořadatelé zašli mnohem dále, když po oba dny snímá hrací sál množství kamer, a takto vzniklý videozáznam je okamžitě streamován online na internet – na youtube.com si můžete prohlédnout stream z prvního, jakož i druhého dne.

ež samotné mistrovství započne, můžete ukrátit volné chvíle a prohlédnout si průběh ročníku 2018 (1. den a 2. den. . Stream zajišťuje společnost VF Studio.CZ, za což jim patří nesmírné poděkování.

Odkazy na přenosy z ročníků 2017 a 2016 naleznete na stránkách pořadatelů www.sachyzlin.cz.

(stream z turnaje je přenášen rovněž na plátno v hracím sále. Zdroj: archiv pořadatele)

Do finále se postupovalo z okresních, a následně krajských kol. Postoupily vždy dva týmy z kraje a pole startujících doplňují týmy, které obdrží divokou kartu od Šachového svazu České republiky nebo pořadatelů. Celkově se přihlásilo 84 družstev, z toho v každé z kategorií základních škol po 30 družstvech, v kategorii středních škol je pak přihlášeno týmů 24. Celkově se tak očekává účast až 450 šachistů a asi 250 trenérů, učitelů a rodičů.

Hrát se bude hracím tempem 2 x 20 minut na partie s bonifikací 5 vteřin za provedený tah. Vítězové budou dekorováni po 9 kolech, přičemž se mohou těšit nejen na hodnotné společenské a deskové hry od společnost MINDOK a dalších sponzorů, když vítězové kategorie střední školy již tradičně získají od spolupořádající Univerzity Tomáše Bati rovněž roční stipendium v hodnotě 50.000,- Kč/rok.

V rámci doprovodného programu proběhne mimo jiné i simultánka. V rámci nešachového programu je nachystán výlet do vyhlášené ZOO Lešná – Zlín či exkurze do proslulého 21. mrakodrapu, kde se zájemci budou moci svézt i známým Baťovým výtahem, který zakladateli obuvnického impéria sloužil jako pojízdná kancelář. V neposlední řadě je možno navštívit i blízké Městské lázně.

(Při loňské simultánce se IM Cyril Ponížil…)

(… i jeho spoluhráč Jakub Roubalík pořádně zapotili. Zdroj: archiv pořadatelů)

 

Závěrem již jen doplníme vítěze předchozího ročníků, a to nejprve stručně písemně:

  1. – 5. třída1. ZŠ Frýdek- Místek, P. Bezruče(jež zvítězila i v roce 2017)
    6. – 9. třída           6. ZŠ Frýdek-Místek
    Střední školy   Gymnázium Plzeň

(… a následně pak obrazově kategorii 1. až 5. třída …)

(… 6. až 9. třída …)

Z účastníků ze zlínského regionu byla nejúspěšnější ZŠ Zlín- Malenovice, tř. Svobody, která se v nejmladší kategorii po třetím místu v roce 2017 v roce loňském umístila ještě o stupínek výše, a jistě si tak v roce letošním dělá zálusk na metu nejvyšší.

Závěrem se pak již sluší shrnout, že více informací o účastnících, průběžné výsledky i výsledky předchozích ročníků včetně fotogalerie naleznete na webu pořadatelů (www.sachyzlin.cz).


ODKAZY

streamy na youtube - 1. den, 2. den
výsledky na chess-results:
0x 4274x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované