Šachy kam se podíváš

28.09.2014 05:30 | Turnajový souhrn

Poslední zářijová sobota byla plná šachu, milovníci královské hry měli na výběr z několika rapid turnajů, výsledky některých z nich si sesumarizujeme v následujícím článku a že bude co sumarizovat.

Již čtvrtým turnajem pokračovala celorepubliková série GP v rapid šachu, tentokrát se peloton zastavil v hlavním městě, kde se odehrála Velká cena Kbel. Z nejvýše postavených hráčů v seriálu se zúčastnil třetí IM Michal Konopka, který sice skončil v turnaji až pátý, ale v celkovém pořadí GP se dostane na vedoucí příčku. Na záda mu však dýchá Jan Šuráň z Lysé nad Labem, který si do tabulky GP připsal 115 bodů za vítězství na Velké ceně, když v sedmi kolech ztratil pouze půl bodu. Od druhého do šestého místa se seřadila pětice hráčů s 5,5 body, nejlepší pomocné hodnocení z nich měl Jan Soural, bronz patří překvapivě až 23. nasazenému Petru Hollanovi.

Poř. St.č. Titul Jméno Rtg. Klub/Místo Body  Bh.m. 
1 2 FM Šuráň Jan  2355 SK JOLY Lysa nad Labem 6,5 23,5
2 4   Soural Jan  2224 TJ Praha-Pankrac 5,5 23,5
3 23
Hollan Petr  1957 SK OAZA Praha 5,5 22,5

Výsledky turnaje Velká cena Kbel
Oficiální web GP v rapid šachu

Hned dva turnaje se odehrály v Brně, jeden z nich byl však určen pouze mládeži narozené v roce 1998 a mladší. Tím druhým byl turnaj O pohár BVK, ten na start přilákal několik silných šachistů a dokonce také dva velmistry Jana Bernáška a Petra Veličku. Všem titulovaným hráčům však vypálil rybník Jakub Roubalík ze Zlína, který jako jediný nasbíral 7,5 bodů a v turnaji zvítězil o celý bod právě před GM Bernáškem a Kirillem Burdalevem z Ukrajiny, ten předčil druhého velmistra ve startovním poli Petra Veličku o půlbod druhého pomocného hodnocení. Nejlepším brněnským šachistou se stal Adam Dvořák, který zvítězil také v kategorii žáků, když celkově skončil na pátém místě.      

Poř. St.č.Titul Jméno Fed. Rtg. Klub/místo Body Bh.m.
1 4
Roubalík Jakub
CZE
2347 ŠK Zlín
7,5 43,5
2 1 GM Bernášek Jan  CZE 2532 ŠK Rapid Pardubice, o.s. 6,5 49,5
3 5 FM Burdalev Kirill  UKR 2295 Cizinci 6,5 46,5

Výsledky turnaje O pohár BVK

Po skončení hlavního turnaje byl pro zájemce připraven zajímavý turnaj v bleskové hře, který se dle propozic měl hrát KO systémem. Výsledky tohoto turnaje však k dispozici prozatím nejsou.


Vítěz turnaje O pohár BVK: Jakub Roubalík (autor: Vladimír Jagr)

V doprovodném turnaji mládeže O pohárek BVK se představilo celkem jednadvacet talentů, ti na rozdíl od hlavního turnaje hráli pouze na sedm kol, turnaj si s naprostou dominancí podmanila Julie Richterová z oddílu Šachy Zastávka, která do vítězného konce dovedla všechny své partie. S odstupem dvou bodů za ní skončili dva brněnští chlapci, Vít Jelínek a Michael Kureš.

Poř. St.č. Jméno Rtg Klub/Místo Body  Bh.m.
1 3 Richterová Julie  1473 Šachy Zastávka 7 26
2 11 Jelínek Vít  1156 Šach. klub Lokomotiva Brno 5 29
3 1 Kureš Michael  1562 Šach. klub Lokomotiva Brno 5 27,5

Výsledky turnaje O pohárek BVK


Další z turnajů pro jednotlivce byl pořádán šachovým oddílem Polabin, jednalo se o Memoriál Čeňka Honsy. Pořadatelé zajistili pro hráče dovoz autobusem z hlavního nádraží v Pardubicích, který hráče dovezl až do hrací místnosti v Choteči. Turnaj hraný na devět kol tempem 2 x 20 minut si podmanili šachisté pořádajícího oddílu 2222 ŠK Polabiny a seřadili se za sebou hezky v rozmezí jednoho bodu. Celkovým vítězem se stal FM Michal Novotný před dalším fide mistrem Jakubem Půlpánem a na bronzový stupínek vystoupal Matěj Hrabuša. 

Poř. St.č. Titul Jméno Rtg Klub/Místo Body  Bh.m.
1 1 FM Novotný Michal  2328 2222 ŠK Polabiny 8,5 40
2 2 FM Půlpán Jakub  2300 2222 ŠK Polabiny 7,5 40
3 3
Hrabuša Matěj  2295 2222 ŠK Polabiny 6,5 41

Výsledky turnaje Memoriál Čeňka Honsy


Vítěz Memoriálu Čeňka Honsy: FM Michal Novotný (zdroj: rapidpardubice.blogspot.cz)


O tom, že se nehrály turnaje pouze pro jednotlivce, svědčí příbramský Svatováclavský pohár. Turnaj dvojic v rapid šachu ovládly nasazené jedničky turnaje Jiří Hlaváček s Jaroslavem Trmalem reprezentující Pyrit Příbram A, na druhém místě skončilo družstvo Klatov ve složení Michal Bodický, Ondřej Čížek a bronz zůstal v Příbrami, když jej vybojovalo béčko pořádajícího Baníku Příbram, které nastoupilo ve složení Vladimír Králík, Jiří Saxl. Turnaje se celkem zúčastnilo deset dvojic.

Výsledky turnaje Svatováclavský pohár

Pokud jste se zúčastnili o tomto víkendu jiného šachového turnaje či jste byli přímým aktérem jednoho z vybraných turnajů v článku, tak máte možnost o nich poreferovat v komentářích, kde je samozřejmě možno dodat i odkaz na výsledkovou listinu či přímo článek pojednávající o průběhu dané akce.

2x 5002x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Oma z DC
a k tomu ještě špatné posouzení situace rozhodčím ...
+0 /-0 | 28.09.2014 16:43

Zdeněk Janda

Zahrál jsem si VC Kbel. Zažil jsem toho při turnajích hodně, ale takový organizátorský "guláš" , ještě ne. Nejvíc mě pobavilo , když vítězem seniorské kategorie organizátoři vyhlásili p. Melicha, který skončil na 20.místě. Vítězem byl samozřejmě p.Kamlach. A když si šel pro cenu Petr Beneš, a něco reklamoval (?) , tak vyhlašování výsledků zkolabovalo. Otráveně jsme odjeli , aniž jsme počkali na konec. A na CHR se výsledky objevily až v 21,15 hod. Nevím , proč  je  problém , je tam posílat průběžně ...No, docela trapárna...

+0 /-0 | 28.09.2014 06:48