Magnus Carlsen třicetiletý 1.díl

03.12.2020 06:00 | Historie

Třicátého listopadu oslavil mistr světa v šachu, Magnus Carlsen, třicáté narozeniny. Jak ten čas letí! Ještě nedávno na nás z obrazovek mluvil mladý hošík, který připomínal všechno možné, jen ne geniálního šachistu.

Pamatuji si do dnes, jak někteří moji kamarádi, kteří nehráli šachy - a když viděli MC - tak ho tipovali jako fotbalistu (chodí jako fotbalista), nebo pak jako jiného sportovce. Nikdo ho nespojoval s nějakou intelektuální činností, třeba jako matematika, fyzika či jiného vědátora.



V roce 2009 Magnus Carlsen začal spolupracovat s Garry Kasparovem. Jejich spolupráce přinesla dvě věci. První bylo drtivé vítězství mladého Magnuse na turnaji v Nankingu, kde Magnus udělal 8 bodů z 10 partií (!) A vyhrál o dva a půl bodu před druhým Veselinem Topalovem.



A ta druhá věc byla... pozdější "rozchod". Garrymu se nelíbila Magnusova disciplína a Magnusovi zase naopak Garryho "tlak". Nedivme se však třináctému mistru světa. Abychom pochopili souvislosti, ponořme se do do roku  1923. V té době se mladý, zatím zcela neznámý, Michail Mojsejevíč Botvinnik (budu psát zkráceně MM) naučil hrát šachy. 




Šachová hra ho uchvátila natolik, že zatoužil stát se mistrem světa. Nicméně začal s šachem hodně pozdě i na tehdejší dobu. MM si dobře uvědomoval, že určitý taktický handicap nikdy nebude moci dohnat. Ale také moc dobře věděl, že věci co se může naučit, se naučí. A tak z MM rostl skvělý hráč koncovek, strategie a hlavně zahájení. Pro MM byla precizní teoretická připravenost naprosto nezbytná. Jeho věrná družka nebyla ani tolik manželka, jako disciplína a odhodlání. Pro MM byly šachy hlavně o tvrdé práci a mnoho hodin strávených za šachovnicí. Pro MM existoval jasný řád nejenom na šachovnici, ale i mimo šachovnici. MM došel až tak daleko, že si řád stanovil včetně chození a chování před a během partie (!)  


Jak víme, MM se stal mistrem světa a ne ledajakým. Stal se slovutným patriarchou, zakladatelem sovětské šachové školy, postavené na tvrdém drilu. 


MM založil svoji šachovou školu (kde mu mimo jiné pomáhal - v té době mladý - Mark Dvorecký). A právě do této školy chodil Garry Kasparov. MM si hned mladého hošíka oblíbil. Garik hltal moudra MM a hlavně plnil všechny úkoly. A co muselo (možná nejvíce MM přitahovat), byla skvělá teoretická připravenost mladého Garika. Přesně toto celý život MM hlásal - skvěle se naučit zahájení. To se může (přece) každý naučit.


Do této školy - ještě dříve než Garik - chodil malý Tolja Karpov. Zatímco pro Garika byla škola MM rajskou zahradou, byla pro Tolju spíše lesem plných stínů a divných bytostí. Jak to?


Představte si, jak mladý Tolja ukazuje slovutnému MM svoji partii. Tolja je nadšený, vyhrál černými v těžké koncovce po šedesáti tazích. Ale to MM tolik nezajímá.  Zaměřuje se na zahájení. "Toljo, jak to, že stojíš po zahájení vždycky tak špatně? Proč se to nenaučíš?" Na to se těžko hledá odpověď. V očích MM byl Tolja lenivý, že se nenaučí zahájení a pronese památnou větu: " z toho kluka nic nebude."



Jak už víme, tak to byla rána dost vedle. Tolja, podobně jako Magnus, byl hráč! On miloval šachy hrát, ne studovat. I Magnus Carlsen "neuměl" zahájení a přesto hrál a panečku jak! Dodnes si pamatuji jeden super turnaj, kde měl Magnus asi 16 nebo 17 let. Hrál se třemi super velmistry, určitě jede z nich byl Kramnik, ty druhé dva si už nepamatuji. Ve všech třech partiích stál po zahájení hůře, ale udělal 2,5 bodů ze 3 partií.


Pěkná vzpomínka je právě Vladimíra Kramnika - hrál s Magnusem (tehdy hodně mladým) rapid, myslím v Monaku. A získal přivyhranou koncovku. Přesně taková co je z 50% výhra a z 50% remíza. Ale zde to byl rapid a Magnus měl hodně málo času. Na každý tah pár sekund. Partie nakonec skončila remízou. Vladimír si po partii řekl, OK, může se stát. Ale když se pak díval - v klidu hotelového pokoje - na partii, žasl. Protože Magnus Carlsen se bránil jako stroj. To nebylo o tom, že by hrál špatně (Vladimír), ale o tom, že Magnus hrál božsky. Těch 50% se rychle překlopilo na 0% z hlediska výhry.


Pro Garryho Kasparova, stejně jako pro MM, bylo šachové mistrovství postavené na tvrdé, disciplinované práci. Oba na tom vyrostli a oba se stali mistři světa. Je více než jasné, že to co jim pomohlo, se snažili hlásat druhým. Ale Magnus Carlsen byl z jiného těsta.


Konec prvního dílu.


Robert Cvek  


-
. kolo -

Fotografie převzaty z chess.com

Video je nahráno pro YTB Robert a Petr šachy. Který můžete odebírat a dík kliknutím na odběr Vám budou chodit na email zprávy o každém novém videu. 

7x 5187x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
joska: myslím, že tam to bylo jinak. Paulo7: Jj :-) Jak někdo říkával, všechno už bylo objeveno...jen to opřášit. kk: možná ano, ale stejně je to velmi těžká pozice.
+0 /-0 | 07.12.2020 13:05

kk

Dala se partie zachránit včasným převodem Ja5 na královské křídlo?

15....Jc6 a pak b8-d7

+0 /-0 | 05.12.2020 14:51

paul07

Tah 15.h4 nebyl nijak neobvyklý ani v té době. Plán postavit pesce na e5, zahrát h4 a třeba i využít pole h2 pro převod jezdce (Jf3 - h2 - g4) je v podobných pozicích známý dlouho. OK, při jezdce na e2 tuhle cestu využít nejde, ale i tak to není neobvyklé schéma. A h2-h4 se v různých variantách Grünfelda používá. Viz třeba některé vzory pro "klasickou" variantu (Sc4 + Je2 + Se3). Ty jsou mnohem starší, než citovaná partie.  Ale jinak samozřejmě perfektní výkon Magnuse :-)

 

+0 /-0 | 05.12.2020 12:47

joska

Zdravím, 15. tah h4 mi připomněl partii Ftáčnik–Polugajevský, ŠO Luzern 1982, pletu se?!

+0 /-0 | 05.12.2020 10:26

xdavx x
Myslím žes mi to říkal ty nebo Lukáš :)
+0 /-0 | 04.12.2020 18:54

Robert Cvek
Jj, myslím, že jsem tam tehdy byl, nevím to jistě, mělo to být na klubovém poháru.
+0 /-0 | 04.12.2020 12:12

xdavx x
No, ten malý hosik zdimal Sergeje v úplně rovné pozici. Kolik mu bylo? :D tehdy movsič řekl něco ve smyslu, že ho nikdo nikdy nemackal v rovné pozici jak tento usoplenec. :) tak jen k tomu, ze by to od MC nikdo nečekal :)
+0 /-0 | 03.12.2020 19:23