Vyšší šachy příklady

23.10.2021 05:50 | Trénink

V šachu to je někdy jako v bojovém umění. Díváme se na akční filmy a pozorujeme ladné pohyby, akrobatické kousky a přesné údery. Hrdina je sama dokonalost.

Ve skutečnosti je reálná bitka všechno jiné, než oku ladící pohyby. Podobně je to i v šachu. Líbí se nám velké myšlenky, strategická hloubka a krása idejí. Stejně jako jasné "srozumitelné" kombinace. Je to ale jinak. Skutečné šachy připomínají reálnou bitku. Je to tvrdý boj, spíše chaos než logická dokonalost, kdo udělá poslední chybu prohrává. 

Učíme se často "hezkou" taktiku, kde všechno krásně vychází. Ale ve skutečné partii vám skoro nikdy nic nevychází. Co je ale klíčové, je stále všechno kontrolovat. Vyšší šachy jsou o skutečném, "reálném" propočtu. A ten skutečný propočet je hlavně postaven na tom, neudělat (hrubou) chybu.

Následujících šest diagramů bude pro vás asi nepříjemných na řešení, ale chtěl jsem ukázat tzv. "skutečné vyšší" šachy. Nejde o hluboké propočty, jde o to, se v pozici vyznat, rychle a přesně počítat a hodnotit výpočty. 

1) Benedikt Polák - Robert Cvek - poslední tah černého Sxh2. Co má hrát bílý? 


2. Lukáš Klíma - Robert Cvek, poslední tah černého byl tah a3, co má hrát bílý?


3. Vojta Jakub - Robert Cvek. , co má hrát bílý ? 4. Ištván Sipos - Robert Cvek. Poslední tah černého byl Ve8, co má hrát bílý ??


5.  Jan Bernášek - Robert Cvek. Poslední tah černého byl Jb4. Co má hrát bílý ?


6. Milan Chovan - Robert Cvek. Poslední tah černého bylo vzetí axb5. Co má hrát bílý ?
A na závěr, takových výpočtů, co budete řešit, musíte dělat stovky a stovky během partie, pokud chcete hrát "vyšší" šachy. Je to ale o zvyku, poctivý, dlouhý a pravidelný trénink vás to naučí.


-
. kolo -
3x 4845x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jarda Aljochin

Líbí, rád se podívám na další.

+0 /-0 | 25.10.2021 12:10

Poutnik

Ke kávě: Zajímavost je, že Aleksandra Goryachkina hrála mazi muži.

+0 /-0 | 23.10.2021 11:07

sarmatam
ty partijky i ty diagramy dneska pokutim,super článek, zábava jasná...... děkujeme......
+0 /-0 | 23.10.2021 07:21