Šachový turnaj v Tepličke nad Váhom

04.01.2014 06:17 | Uživatelské zprávy

Dňa 28.12.2013 sa v Tepličke nad Váhom uskutočnil 2. ročník šachového turnaja o Pohár starostu obce Teplička nad Váhom. Po 0.ročníku, ktorého sa zúčastnilo 38 hráčov a minuloročnom 1.ročníku za účasti 62 hráčov, rok 2013 prilákal na štart rovnú 100-ku hrá

Dňa 28.12.2013 sa v Tepličke nad Váhom uskutočnil 2. ročník šachového turnaja o Pohár starostu obce Teplička nad Váhom. Po 0.ročníku, ktorého sa zúčastnilo 38 hráčov a minuloročnom 1.ročníku za účasti 62 hráčov, rok 2013 prilákal na štart rovnú 100-ku hráčov, za čo sa všetkým zúčastneným chcem poďakovať. Zároveň bol z turnaja pripravený online prenos z prvých piatich šachovníc, ktorý riadil Juraj Pecháč opäť na jednotku, a tak mala šachová verejnosť možnosť sledovať napínavé partie z každého jedného kola.

S potešením môžem napísať, že po minuloročných 4 hráčoch z Českej republiky sa tento rok ich počet zvýšil na číslo 8, čím dodali turnaju punc medzinárodný.

Menovitý zoznam účastníkov z Českej republiky :

FM Jiří Kočiščák (2437)                         body 7,5            nasadený 2.          poradie 2.

IM  Vesselovsky Serguei (2354)          body 5,5             nasadený 5.          poradie 19.

Štukner Šimon (2155)                    body 6,5            nasadený 12.        poradie 9.

Weissmann Lukáš (2134)              body 6,0             nasadený 13.        poradie 16.

Milát Patrik (2006)                         body 7,0             nasadený 26.        poradie 5.

Holeček Vladimír (1981)                body 5,5            nasadený 30.        poradie 23.

Krkoška Jaroslav (1783)                 body 5,0            nasadený 56.        poradie 41.

Čech Ján (1615)                               body 3,5            nasadený 67.        poradie 79.

Hlavným favoritom turnaja bol minuloročný víťaz a najvyššie nasadený hráč IM Marián Jurčík z Čadce, najvyššie ambície však malo viacero hráčov, veď posúďte sami, priemer prvej desiatky štartovej listiny bol 2323 Elo bodov. Organizátori sa vzhľadom na veľký počet hráčov rozhodli na prvé tri kolá párovať akcelerovaným systémom, kde prvá polovica štartového poľa dostala fiktívny bod, ktorý sa po 3 kolách zrušil. Cieľom boli vyrovnanejšie partie, aj viac prekvapení na úvod, čo nám dalo za pravdu, že to bol správny krok.

Prejdime ale k už samotnému turnaju. Prvé zaváhanie nasadenej jednotky prišlo už v treťom kole v podobe remízy s Martinom Zvarikom, čo využil FM Vladimír Jacko, ktorý ako jediný dokázal vyhrať prvých 5 partii. V 6.kole však prišla jeho prehra a do čela sa dostala dvojica z tretieho kola Jurčík a Zvarik s 5,5 bodmi. Po 7.kole už bol na čele len Zvarik vďaka remíze prvých dvoch nasadených hráčov v turnaji. V 8.kole prišla prehra doposiaľ vedúceho hráča a prvé miesto a tým aj obhajobu minuloročného prvenstva už z rúk Marián Jurčík nepustil. Na 2.mieste po slabšom úvode skončil Kočiščák Jiří z Českej republiky a tretie miesto si výbornou hrou vybojoval 12-ročný talentovaný Jerguš Pecháč z Mladosti Žilina. Taktiež chcem spomenúť Patrika Miláta z Českej republiky, ktorý bol nasadený ako číslo 26, ale výborným finišom sa umiestnil na 5.mieste.

Na záverečnom vyhodnotení okrem prvých siedmich miest, ktoré boli ohodnotené finančnými cenami, boli vyhodnotené aj jednotlivé kategórie. Ceny pre tieto kategórie vyberala Alexandra Zvariková a darovala spoločnosť Vix s.r.o., za čo sa im chcem tiež poďakovať.

Najlepšou ženou sa stala Katka Škrabákova z Považskej Bystrice, druhé miesto obsadila Zuzana Milcová z Martina a tretie miesto Andrea Bochničková z Prievidze.

V kategórii do 2200 vyhral Jerguš Pecháč, do 2000 vyhral Urbaník Lukáš, do 1800 Peter Kolesár, do 1600 Šidlo Jozef, do 1400 Tomko Michal. Najlepším skokanom turnaja (rozdiel medzi nasadením a konečným umiestnením) sa stal Peter Kolesár.

Na záver by som sa chcel poďakovať obci Teplička nad Váhom za zabezpečenie hracej miestnosti, rozhodcom Andrejovi Gajdošíkovi a Michalovi Koperovi, ktorí bezchybne riadili celý turnaj. Taktiež Jurajovi Pecháčovi, ktorý  zabezpečil online prenos a videá z turnaja. Šachovému oddielu TJ Mladosť Žilina a hlavne p. Vanekovej, ktorá poskytla či už šachovnice a hodiny, ale taktiež aj ozvučenie miestnosti. Tomáš Čapek bol ten, ktorý navaril guľáš za pomoci Andreja Zvarika a taktiež milým bufetárkam – Adˇke a Stanke. Títo všetci sa pričinili, že turnaj bežal ako hodinky a po spustení prvého kola som sa mohol už len sústrediť na svoju hru.