Nejkrásnější šachové partie všech dob - 1.díl

10.11.2020 12:37 | Historie

Říká se jim slovíčkem - Nesmrtelné partie. A právem. Dřevěné figurky jsou jen kusem dřeva. Ale jen do doby, než jim věnuje svoji duši šachový mistr. Písek času sedne na každého z nás. Jen někomu z nás se ale podaří zahrát nesmrtelnou partii.

 Prvních deset partii. Prvních deset ukázek. Která partie se vám nejvíc libí? Která partie je podle vás z první desítky ta nejkrásnější? Pokusím se zpracovat pokračování. Dnes to jsou partie převážně z konce 19. století a začátku 20. století. Tak nepřekvapí rytířské útoky a neuvěřitelné obraty. Postupem času můžeme dojít až do dnešní doby. A možná tento článek oživí i diagramy. Zkusíte zahrát stejně tak, jak tyto partie hráli opravdoví Mistři šachové hry?

1) Adolf  Anderssen ( bílý) je na tahu. Materiálově jasně vyhrává černý. Ale aktivita, hrozby a trest za spící černou armádu musí přijít. Najdete mat nejpozději třetím tahem? 


2) Paul Morphy je na tahu. Teda bílý je na tahu. Zahrajete tuto pozici tak, že černý se vzdá za dva tahy? 


3) A opět Adolf Anderssen ( bílý) je na tahu a najdete vyhrávající tah bílého, který vede do matu?

4) Legendární partie. Mladý Bobby Fischer má napadnutou dámu. Vzpomenete si co tady Bobby ( černý) zahrál? 

5) Edward Lasker ( bílý) je na tahu a vyzve černého krále na procházku až na pole g1!! Spočítáte celou variantu až do konce? 


6) Philipp Meitner je černý najde krásnou cestu k remíze...Mimochodem bílý král je neuvěřitelný:)..Najdete tah černého, který remizuje tuto partii?


7) Paul Morphy je černý a najdete jeho šokující tah? 


8) Legendární pozice. Černý Aaron  nepotřebuje svého jezdce Jh5 a dostane bílého do pozice, kde nebude mít tah, po kterém by se nemusel vzdávat:) 


9) A znovu Akiba ( černý). Má napadnutou dámu a co budete hrát vy v této pozici? 


10) Poslední....Karel Traxler ( černý) vyhraje tuto pozici...Hon na bílého krále je u konce...Najdete vyhrávající tah černého?-
. kolo -

Která partie se vám nejvíc líbila? 


0x 8890x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované