Rozhovor se Zdeňkem Jouklem

26.08.2023 05:29 | Rozhovory

Šachista, sběratel Českých klubovek, signatář Implus 99, ČT věc veřejná a Děkujeme odejděte. Senior roku 2013. Tím vším je a byl pan Zdeněk Joukl a jsem rád za dnešní rozhovor s ním.

1) Co pro vás v životě znamenají šachy? 

Šachy pro mne znamenají, nejen trénink myšlení, ale přímo životní styl. To znamená, že se snažím zkušenosti ze šachu přenést částečně i do života. Písničku, kde se zpívá „šachy do života nepatří“ považuji za nevěrohodnou. Mám takové heslo: „Šachista si umí vždy poradit“. A o to se snažím i v životě. Proto například vytvářím sociální projekty (viz www.joukl.cz), ve kterých hledám a navrhuji řešení občanských problémů. Například „Kurzy práce“ pro nepracující Romy a jiné dlouhodobě nezaměstnané. V poslední době pak akci „23/23“. Zde se účastníci snaží o provedení 23 dobrých skutků v roce 2023, a to pro zlepšení současné „blbé nálady“..

2) Máte za ty roky nějakou zajímavou historku s výjimečným člověkem, který ovlivnil nejen vás, ale i šachy u nás?

Dost mě šachově ovlivnil Vlasta Hort, a to i svým klidem, nadhledem a častým úsměvem. Pamatuji, že jsme jednou hráli přebor Čech. Na závěrečné taneční zábavě si Hort měl vybrat pro sólo k tanci tanečnici. Zklamal však natřásející se krasavice, vybral si Ratolístku z Prahy a tančili spolu perfektně, tehdy u nás začínající, rock and roll. Sklidili velký potlesk.

3) Stál jste u zrodu pro mě nic neříkajícího sportu " Total Sport " Předem děkuji za informaci o co se jedná, historii, současnost a budoucnost tohoto sportu…

Šachy beru jako trénink myšlení a běh v přírodě jako trénink fyzické kondice.(Osobně jsem uběhl 35 maratonů a jeden běh na 100 km.) Obojí je pak zárukou celkově dobré kondice člověka. Total sport se skládá z výsledků v šachu (ELO) a nejlepšího časového výsledku za rok v maratonském běhu. Sečte se pořadí v žebříčku ČR ( nebo ve světě) v šachu i.  Totéž pak v maratonu. Kdo má nižší součet pořadí, tak je lepší a vyhrává. Bohužel, nemám dost sil a peněz na prezentaci tohoto sportu.

4) Jaký byl Váš nejméně oblíbený šachový soupeř. Takový hráč, který to s vámi za šachovnici uměl a jak se říká, Vy jste byl jeho chodící bod už před partií?

Šachové mládí jsem prožil na Kladně spolu s Vlastou Hortem. Takže tehdy to byl Hort. Nyní si dávám pozor hlavně na ženy (Lucie Jínová, Růžena Přibylová...), ale i na mladé talenty z Deska Liberec nebo pak na Slováka Kiliána, Zimovčáka Kryštofa…). Jako dodavatel bodů se necítím s nikým, kdo nemá ELO alespoň o 200 bodů vyšší. 


5) Vím, že Vaším koníčkem jsou " České Klubovky" , tedy originální česká šachová souprava, na které hrají a nebo hráli snad všichni šachisté našeho okolí. V čem vás tato souprava tak přitahuje? V čem vidíte její výjimečnost? A která verze ( prosím o foto) je dle Vás ta nejlepší z nejlepších?

České klubovky považuji za velmi estetické a nejlépe rozlišované figurky šachu na světě. U nich si nespletete střelce s pěšcem ani dámu s králem. Je to rozdíl hrát s nimi nebo s malými stautonkami! Upřednostňuji tedy logicky turnaje, ve kterých se s nimi hraje. Proto také již nehraji v Pardubicích, kde zvítězila nižší cena stautonek. ŠSČR  (nebo krajské šachové svazy) by mohl pořídit putovní soupravu Českých klubovek, která by se potom mohla půjčovat pro větší turnaje pořadatelům. Založil jsem také „Klub přátel Českých klubovek“.

6) Jaký je a nebo byl váš nejoblíbenější šachový turnaj. Prostě místo, kam jste se vždy rád vracel a ve Vašich vzpomínkách je zapsán v těch nejkrásnějších vzpomínkách?

Asi turnaje Velké ceny ČR v Dobrovici u Mladé Boleslavi.

7) Který šachista vás v životě nejvíc ovlivnil? Nebo položím tuto otázku jinak a lépe. Kterého šachistu, kterého osobně znáte můžete považovat z mnoha hledisek za Váš vzor?

Řekl bych, že Vlasta Hort a Viktor Korčnoj, který hrál dobře a odvážně až do pozdního věku.

8) Vidíte šachovou partii více jako sport, kde jde hlavně o výsledek a nebo o umění, kde výsledek partie je samozřejmě důležitý, přesto větší význam má pro vás krása lidské myšlenky převtělená do šachové partie?

Jak jsem řekl již dříve, šachy jsou pro mne hlavně duševní trénink. Například si dám jednu blicku na lichessu a pak jdu psát epigramické básničky ze života. (Brzy jich budu mít deset tisíc.) Dobré je také to, že, když sehrajete nějakou pěknou partii, tak  ta po vás zůstane na věky, když ji pozůstalí nedají dětem do sběru papíru. Ovšem radost z vítězství je také krásná. Dodnes si pamatuji, jaký jsem měl pocit štěstí, když jsem v turnajce v 11 letech dal vidličky na krále a dámu jednomu seniorovi.

9) Co vám přináší největší radost?

Docela důležitá otázka při dnešní společenské náladě, Zabýval jsem se tím již před léty a výsledek je stať Příjemný život. Mám ji také na svém webu. Tam jsem zachytil náměty od spolužáků z gymplu při jednom z ročních srazů, kde se tlachalo o dětech, vnoučatech a nemocech. Osobně mám radost z dobré a srozumitelné hudby (nikoliv moderní jazz atd.), z dobrých vtipů, z toho, když se mi povede nějaká pěkná fotografie z přírody nebo básnička. Když vyhraji v šachu, tak se také nemračím!

10) Já vím, na pohádky jsme staří, ale přesto. Mít tři  šachové přání českému šachu, které by to byly?

Aby šachisté více používali své vytrénované myšlení v osobním životě a ve prospěch naší společnosti. Aby pořadatelé turnajů vycházeli hráčům ještě více vstříc než dosud. Tak, aby si jejich turnaj zahrál rád i Bobby Fischer. Aby se šachy  staly nepovinným předmětem na školách, což v praxi znamená zlepšení discipliny, zodpovědnosti žáků a jejich známek pak přibližně o jeden stupeň.

Děkuji za rozhovor

PK 


14x 2740x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Zdeněk Desná

Ještě k připomínkám  Tomáše Marného bych uvedl, že pan Zdeněk Joukl hrál, jako jeden z máa šachistů, všechny přebory ČR v šachu (některé dokonce Československa - dorost + družstva), které existují. Nehrál jen korespodenční přebor republiky jednotlivců (korespodenční přebor družstev hrál).

+0 /-0 | 30.08.2023 00:20

istr

Zajímal by mě rozhovor (článek) pana Joukla přímo jen o klubovkách:)

+1 /-0 | 26.08.2023 11:49

lykan
A co přímo rozhovor s člověkem, který je vyrábí? Bydlí pět minut ode mě, chodíval vedle na pivo. Pan Joukl už je starší, pomatený člověk, toho bych se radši na nic neptal. Spíš mě překvapuje, že tu není jediný článek o Skalici, asi ten přenos Koutného musí stát za vyližprdel. Například Hrbek hraje o GM normu a zajímalo by mě třeba, kdo vždy vyhrál partii kola. Místo toho tady čtu naprosto o ničem rozhovor a tím denní výčet článků na nss končí. Přitom se hraje mraky turnajů. Tady to není už žádné šachové zpravodajství, ale jedna velká tragédie.
+3 /-7 | 26.08.2023 13:59

Petr Koutný
Vojta bude vždy tak trošku Mimoň. Hrál se světový pohár a tomu jsme věnovali prioritu. Na YouTube se blížíme k 10 000 fanouškům a to odhadem o tři měsíce dříve, než jsme čekali. Máme v posledních fázích vydání, tedy před tiskem dvě knihy, jsme úspěšní na streamu a je toho mnohem mnohem víc. Ale o tom to přeci není. Vojta zase má dobrý matroš a je tak trochu Mimoň.
+2 /-1 | 26.08.2023 16:02

Zdeněk Desná

Že by byl rozhovor o ničem? To snad nemyslíte vážně? A nešlo by to psát slušněji?  

+1 /-1 | 26.08.2023 15:20

Zdeněk Desná

Pan Joukl je sice starší člověk - 82 let, ale, že by byl také pomatený, když má stále ELO přes 2000 a IQ 135, to bude spíše pomliuva. A na pomluvy máme přece zákony !

+2 /-2 | 26.08.2023 14:45

lubomir1959

Na takové lidi je líp nereagovat. Takových je tu víc, uvést by se dalo tak minimálně pět dalších nicků. Tito lidé totiž nemají ani kousek cti v těle, aby se pod své názory podepsali svým pravým jménem a skrývají se pod několika falešnými nicky a aby si dodali sebevědomí a pocit důležitosti, tak sami sobě přidávají plusy a oponentům mínusy. Věcná diskuze, protiargumenty k napsaným názorům? Kdepááááák, to dotyčným nic, ale zhola nic neříká. Ještě tak urážet, posmívat se, když se někomu něco nepodaří, ironizovat, to svedou, ale to je od nich vše...

+2 /-3 | 27.08.2023 13:18

istr

Tak určitě by mohl být zajímavý i rozhovor s výrobcem, zvlášť pokud má třeba povědomí i o historii výroby dříve. Ale jako sběratele by mě u pana Joukla zajímal sběratelský pohled, největší fláky, nejlepší úlovky a tak. Sám sbírám něco docela jiněho, šachový materiál se mi spíše hromadí, ale naštěstí i slouží.

+1 /-1 | 26.08.2023 15:42