Analýza vlastních partií

20.07.2022 05:58 | Trénink

Je léto, šachů čas. A také analýzy čas.

Hraje se spousta turnajů, některé již skončily. Je tedy čas se podívat na vlastní partie. Udělat tzv. analýzu šachové partie.

Asi nejlepší analýza je, když máte u stolu asi pět kibiců, kteří - jak už to bývá - mají synchronizované nápady, nicméně každý je jiný. Jedna figurka jde tam, druhá protestuje. Kolikrát vyhrává mocnější paže nebo vyšší baryton, do toho pěna piva a politá šachovnice, někdy kibic bodře nabízí neznámou tekutinu v kelímku. Nicméně rád bych zde popovídal o jiné analýze, domácí. 

Bohužel - spousta šachistů - už "normálně" partii neanalyzuje. Ruku na srdce, kdo z vás, kteří nyní čtete tyto řádky, analyzujete partii bez stroje. 

Partii kterou vám ukazuji, je volná partie na deset minut. Doporučuji se nejdříve podívat na video a pak až na - zde - přiloženou partii. Analýza vlastních partií je složitý a hlavně dlouhodobý proces. Nehledejte nějaké "zázračné" obecné rady. Spíše si na to postupně zvykejte, nevadí, když zkraje to půjde dost těžce až těžkopádně. To je normální. Časem to bude určitě lepší.

-
. kolo -
V analýze se snažíme zjistit, kde jsme udělali chybu a proč a pak přijít na to, co jsme hrát měli. Zde se samozřejmě nabízí stroj, ale to je právě to, co nedoporučuji. Ideální je použít/používat vlastní hlavu a rozumně ji zatěžovat. Nevadí, když tu lepší možnost nenajdete - ve skutečnosti o to tolik nejde (!) Učíte se procesem a učíte se tak poznávat sami sebe. Je to asi tak, jako kdyby začátečník v angličtině chtěl hned mluvit perfektně. To nejde, musí jít určitým procesem - pokud se chce dobře naučit - a nešidit to.

Takže nejde o to najít  to nejlepší, ale o to, to hledat a snažit se o to. Je to výborný trénink a myslím si, že i dost zábavný, obzvláště, když máte sparinga. Ostatně velmi často trenér analyzuje se svěřencem jeho partie, hlavně ty nepovedené. Kdysi byla analýza vlastních partií možná vůbec nejdůležitější a nejpřínosnější částí šachového tréninku.

Klíčem je, že vy se dozvíte o sobě to, co vám stroj nikdy neukáže. V rámci analýzy a vzpomínání na rozhodování, poznáváte sama sebe. Je to podle mne zcela klíčový proces, který by se měl promítnout i do skladby vašeho tréninku. 

Je to je na vás, jak se do analýzy vlastní partie/partií zapojíte.

Robert Cvek
15x 4482x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
.......ajajajaj .......to teď sklamal celý šachový svět..... :-(........
+0 /-0 | 20.07.2022 13:14

Petr Koutný
Článek máme napsaný, už jen korektury a publikujeme.
+2 /-0 | 20.07.2022 13:13

ThePot
A JE TO TADY, vážení. Král oficiálně abdikoval. Magnus Carlsen právě prohlásil, že obhajovat už nebude. Tak se utkají Ding a Nepo. Aspoň si s Nepem dnes zahrají na rozloučenou rapida..:)
+2 /-0 | 20.07.2022 13:04

sarmatam
.....asi tak nějak ......já si osobně myslím že bude časem hodně dost dobrej hráč ,,vincentka ,, z německa.......a ruku na srdce ......já si každou partii na ličesu , pro jedu po první chybu přes ten motor nebo co to tam je , s těma šipkama ? .....a samozřejmě si tam nechám ukázat ty otazníky červené:-) , to je něgdy celé červené :-) , ta notace :-) , aj soupeř není vyjímka vjetšinou ......přehlížím 8 tahové maty :-) , a tak dáááál ...... :-).......
+0 /-0 | 20.07.2022 12:56

Robert Cvek
MC 2013-2023
+1 /-0 | 20.07.2022 12:51

sarmatam
.....děkuji za odpověď ....byl jsem venku nakoupit ,, pokušení ,, jdu za chvilku na Soláň na borůfky - ( na tři ,čtyři litříky ) , takže stará dáma bude SAMA, DN má možná volný den jak psal remcík vedle f článku , a večer určitě budu koukat na toho Magnuse v tom Zábřehu , třeba aj ze záznamu , měje to jedno......pane Cvek ....na to videjko se budu těšit ....a nejen já.....O TOM ŽÁDNÁ......TO NEMUSÍ být o rychlosti ......tam jsou takové věci ,vzorce , VI to ZNÁTE .....my slabší to poznáme , a některé obrazce nebo jak to nazvat ? .....jsou fakt OK.....a hlavně je to s reálných partií....a to je supéééééééér........
+0 /-0 | 20.07.2022 12:46

Robert Cvek
Klasicky nahrávám přes OBS. Jj, už jsem zkoušel, v sekci pro podporovatele, nebylo to snadný :-) To by nebylo špatné. Takové číslo se zdá býti ve vhvězdách.
+1 /-0 | 20.07.2022 11:27

sarmatam
...vidím že reagujete pane Cvek - tak jsem Vás chtěl poprosit - ty videjka jak děláte ? ----zkuste něgdy půl hodinky řešit ty PUZZLE - klasické puzzle myslím na ličesu -samozřejmě s komentářem ......to jsem zvjedavej jak daleko se dostanete ? ...gdyš utnete nic se neděje ....jede se dál....tipuju že časem by jste dal 3000 těch pomyslných bodíků , i víc.....není hodně těch borců co tam má tak vysoké číslo a jsou to vesměs GM - ka .....předem děkuju......
+0 /-0 | 20.07.2022 10:09

sarmatam
....pane Cvek ? ...já děkuju....my děkujem .....the pod -du na ten ličes.....mám nick puklejchleba......budu čekat na zvoneček....
+0 /-0 | 20.07.2022 10:02

sarmatam
....the pot ? .....tak poď ......na ličes za pjet minut.....minule jsem dostal klepec od Krollopa ....pjet nula.......3 plus 2.....
+0 /-0 | 20.07.2022 10:00

Robert Cvek
sarmatam: Děkuji :-) Jj, šachová analýza, to je něco neskutečného a nezapomenutelného.
+1 /-0 | 20.07.2022 09:58

Robert Cvek
ThePot: Jj, máma mi dneska ráno volala, že je mezinárodní den šachů :-) Tak to jsem hleděl, že něco takového je. Jj, ať se šachuje o 106 :-)
+1 /-0 | 20.07.2022 09:57

ThePot
Všem blahopřeji k mezinárodnímu dni šachu. Ať Vám stojí figurky vždy dobře a pozicím vždy rozumíte perfektně. A teď honem na LiChess a vyhrajte 10 blicek za sebou. A žádné výmluvy :)
+1 /-0 | 20.07.2022 09:48

sarmatam
......znám pár lidí , co hrajou šachy celý život , a nepoužívaj počítač , natož chytrý telefon s nějakým šachovým prográmkem , např. tu chobotničku od ŠŽ.........to jsou u mě ,, zapálení ,, šachisti , ale samozřejmě jsou to většinou tiší lidé v důchodovém věku.....a každou partii berou docela dost vážně.......hraje , celou dobu sedí , ani se moc nezvedá , jen hraje ,přemýšlý , a pozor ! ....hrajou i prohrané pozice.....uš jsem viděl docela zajímavé partie s nečekaným koncem......i figurky lítaly vzduchem, i hodiny spadly na zem :-) , jednou tady jeden umřel přímo u partie.......
+0 /-0 | 20.07.2022 07:17

sarmatam
.....TEN DRUHÝ odstavec mě pobavil , je to tak , každý frkne něco , a vznikne stoho to , že uš to potom nejde poskládat , tak jak to mělo být ta pozice :-) , teda tak to znám já , s těma našima borcama tady v Karolince , elo mají okolo 2000 spíš míň , ale fšichni mají okolo 70 let ......
+0 /-0 | 20.07.2022 07:06