Rozhovor s Michalem Machem

22.06.2021 03:00 | Rozhovory

Ahoj Michale. Znám tě jako šachistu, organizátora šachových turnajů, milovníka deskových her, pamatuji si snad dobře i historický šerm a poslední tvoje aktivita hvězdy? A tedy pěkně popořádku...

 - Jak silný a nebo jak průměrný jsi šachista? Co tě vlastně na šachů nejvíc baví a přitahuje? 


Ahoj Petře, šachy mě učil hrát táta v 8 letech a poslední věc z dětství si pamatuji 7 místo na KP. Tehdy vyhrál KP Viktor Novotný. Hrálo se v Mimoni.

Po 18 jsem se odstěhoval do Prahy a šachy 10 let nehrál, jen s přáteli od koní. Jsem špatný šachista, max 1650, ale baví mě, rád na sobě pracuji a zlepšuji se. Na mezinárodní Open turnaje pak jezdím pro tu atmosféru a možnost potkat cizí lidi. Nikdy nezapomenu na Letní Prahu na 2 kolo a jednu dívenku celou ve zlatě, nějaká princezna z Tádžikistánu, byla hezká, vyhrál jsem.


- Organizování turnajů. Ten poslední rok to musel být pořádný kolotoč! Jak těžké bylo organizovat a plánovat turnaje v době, kdy nevíš co se stane zítra? Co bylo nejtěžší při organizaci turnajů? Kdo ti nejvíc pomáhal? 


Je to vyčerpávající, Nevíš dne ani hodiny, těžké bylo přesvědčit sebe, že to má smysl, a partnery aby ti zůstali věrní, což se vydařilo. Vůbec ten poslední rok života mi přišel jako život ze dne na den. Ostatně proto jsem si pořídil rotoped a dalekohled, nebylo na co čekat. Hodně mi pomáhal Roman Burda, a taky Marek Boura z hotelu Don Giovanni. Ale nejvíc a vždy Roman, a to i když jsem měl Covid, vozil mi jídlo.


- Poslední turnaj, Mistrovství ČR v rapid partiích družstev juniorských týmů  a podle ohlasů hodně povedený turnaj. Blahopřeji k povedenému turnaji organizátorům. Organizovali jste to za šachovou školu Pat a Mat. Máš nějaký veselý příběh ze zákulisí tohoto turnaje? 

Musím tě opravit, je to MČR družstev mladších žáků. Dělal jsem ho již po třetí s Romanem Burdou. Vlastně úplně poprvé na začátku s Janou Jínovou. Turnaj se opravdu povedl a musím všem poděkovat. A ano mám veselý příběh ze zahájení, opět jsem se přeřekl, vtipné je, že nějaký takový „omyl“  se nám s Romanem povede snad na každé akci. Proto asi pat a mat. Ano jsem trochu smutný, že Roman nechce pokračovat. Všichni tvrdí jaká je to škoda, ale něco končí a něco začíná, a pracovat s tebou je pro mě další výzva.

- Historický šerm? Mám si pod tím představit dřevěné meče nebo je to napodobování historických události a bitev? Jaká bitva tě z tohoto pohledu hodně zaujala? A proč? 

Já jsem veliký veterán, začínal jsem v 16, to je skoro 30 let na hře Altaru, což byla spíše ekonomická hra, na které jsem ale potkal obrovské množství svých současných přátel a žen mého života. Tehdy si měl životy vyobrazeny na zádech a hrudi papírem a hájil jsi ho rukama. Pak následovali larpy, dřevěné bitvy, a postupem času jsem se dostal až k železu. To znamená normální meče, mám doma jeden a půlku, tesák, halapartnu, a kroužkovou zbroj. A celkem dost kostýmů. Nejlepší larp co znám a hrál jsem je jednoznačně Bezkrálí, pro velikost světa, pestrost rolí, dějových zvratů a možnost pracovat na své postavě, navíc mě model, kdy se hraje 24h denně vyhovuje více, než dnešní předražené pseudo larpy, což jsou spíše hrané obrazy. Musím tady na tomto místě poděkovat Darionovi, tvůrci Bezkrálí. Ale nejkrásnější jednorázový larp byl ze starověkého Egypta, musím za něj poděkovat Ivaně Kuglerové, mé letité kamarádce. Mám rád tu atmosféru, ten pocit jiného života, úniku od reality. 

Co se rekonstrukcí bitev týče, mám rád Bitvu o Brod nebo Libušín, to byla moje první bitva, ze zahraničních pak Grunwald. Musím i upřímně říci, že mezi šachisty a šermíři je jeden veliký rozdíl. Šachisté jsou často ješitní, nafoukaní, tvrdohlavý. V šermu drží lidé při sobě, jsou více tým a kamarádi. Ale jsme všichni lidé, a je třeba každého brát jaký je.

- Deskové hry! U mě je to tak Človeče nezlob se a nebo Dostihy a sázky. Kolik vlastně dnes stojí pěkná desková hra? Jsou v hraní těchto her i nějaké soutěže? Jaká hra tě nejvíc baví a proč?

Deskovky, mám doma asi 40 deskovek, dlouho jsem vedl kroužek pro děti od 10 let v DDM. 6h týdně hraní deskovek. No pěkná deskovka stojí i 3000-4000. Ale viděl jsem už i deskovku za 1200 ale dolarů. A to konkrétně Kingdom Death, což je úžasná hra. Mám velmi rád deskovky, kde rozhoduje propočet spíše než kostky, a také hry se semi-coop. Máme doma senzační Nemesis, GloomHaven, High Frontier, nebo skvělou 4x strategii Twilight Imperium.

Kingdom Death a GloomHaven jsou taková deskovka jako by larp. „Pěstuješ“ si postavu, vylepšuješ ji, píšeš děj. 

Ale je to žrout času, kolikrát je jedna partie i na 5 a více hodin hraní.

Soutěží je celá řada, často i MS, jako například v Twilight Imp. U nás pak jednoznačně GameCon, kde jsem získal s přáteli 4*4 místo v MČR v dračáku. Bohužel na medaile jsme si nikdy nesáhli. V partě byl se mnou pro zajímavost opět i Viktor Novotný.

- Hvězdy a obloha. U mě vesmír končí opalováním se v létě na sluníčku a usínáním při měsíci, či východě slunce. Ale ty to určitě vidíš jinak! Jak hvězda je pro tebe nejzajímavější a proč? Mimochodem, věříš na UFO? 

Hezká otázka, začnu od zadu, ano věřím v existenci mimozemských civilizací, když jsem byl v pubertě, byl jsem v Kladně na přednášce pana Dänikena, vzpomínám dodnes. Koupil jsem si dalekohled, můj druhý v životě a v plánu mám další ještě větší, tento má 16kg, ten co plánuji 52kg, zatím netuším,  jak to budu tahat ven. Nejraději mám mlhovinu v Orionu, je krásná. Když je jasno a mám čas, vyrazím teď v létě kolem 23h ven, koukám na mlhoviny, hvězdy, jak vyjde Jupiter a Saturn koukám na tyto dvě planety, případně na Měsíc. Čas u toho hrozně běží, a kolem 3-4h začne v dáli svítat, je to krásné.  

- Poslední otázka, po letech opouštíš šachovou školu Pat a Mat a přestupuješ do RP šachy jako organizátor turnajů. Jsem za to moc rád. Jaký turnaj plánuješ jako první pod naší společnou značkou organizovat? Jaké turnaje bys chtěl organizovat příští rok?

Nejprve se s Romanem rozloučím na MČR v rapidu mládeže v září. Pak už spolu Petře v Herlíkovicích uskutečníme MČech do 16 let, na to se moc těším. Následně MČR Amatérů, a další akce. Uvidíme co bude vypsáno, ale rád bych i MČR mládeže do 16 let. A děkuji ti moc za to, že se mohu přidat do tvé skupiny, jsem tomu rád. Mimochodem kdybys chtěl vědět kdy jsem začal organizovat sportovní akce, bylo to více než před 10 lety. Dostihové závody v Mimoni. Víkendových 13 dostihů s rozpočtem 2,5 milionu a 4000 diváky na tribunách.  
 A doplním, že hned první rukopis Michala v našem týmu je:


 Mistrovství Čech mládeže do 16 let bude pořádat Robert a Petr šachy, z. s. v termínu 23. – 30. října v Herlíkovicích.

1x 1897x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
22.06.2021 09:28 | sarmatam

jó aha tak to je ten,co měli to sluchátko se slečnou ŠEBESTOVOU,tak to je SUPER, vezmu negdy se sebou na TURNAJ i psíka jonatána,on mi bude fandit štěkáním :-) jinak zatím,popršelo,v lese čerstvý vzduch a hlavně klid na šachy :-)