3. Michail Mojsejevič Botvinnik

04.11.2020 09:39 | Historie

Michail Mojsejevič Botvinnik se narodil 17.srpna 1911 a zemřel 5.května 1995. Dožil se tedy 83 let. Mistr světa byl v letech 1948-1957, 1958-1960 a 1961-1963. Byl to jeden z nejsilnějších hráčů všech dob.

Pojďme se trochu podívat na cestu toho zcela výjimečného šachisty.


Botvinnik se naučil hrát šachy až ve 12 letech (!) I na tehdejší dobu to bylo docela pozdě, dneska se už ti nejlepší super talenti stávají (ve věku 12 let) velmistry.

Botvinnik měl ale neuvěřitelně silnou vůli. Mohli bychom říci, že měl ohromnou vnitřní sílu a také obrovskou pracovitost. Velmi rychle šachově rostl a v roce 1925 vyhrává v simultánce památnou partii s Capablancou a v roce 1927 se stává mistrem.V roce 1931 (ve svých dvaceti letech) vyhrává přebor SSSR. Botvinnik si však toho vítězství tolik nevážil, protože tam nehráli ruští mistři předrevoluční doby. O dva roky později vyhrává opět přebor SSSR.  Je více než jasné, že v SSSR vyrostla hvězda. "Všechno" to má potvrdit zápas se  Salem Flohrem. Salo Flohr, československý velmistr, patří v té době k úplné špičce. Právě zápas s ním má prověřit mladého Botvinnika. Zápas se hraje na 12 partií a nakonec končí 6:6, kde oba hráči vyhrají dvě partie a zbytek remizují. Pro Botvinnika je to skvělý výsledek a potvrzení jeho mimořádné síly.

Jeho první mezinárodní turnaj mu moc nevyjde a jak si poznamená do sešitu, nesmí už nikdy přiletět hned na partii! Další turnaje už mu jdou skvěle, vyhrává v Moskvě 1935 a o rok později opět v Moskvě je druhý.

Botvinnik patří v té době už mezi úplnou špičku. Ale přichází pak druhá světová válka...

Po druhé světové válce v roce 1948 vyhrává Botvinnik turnaj o mistra světa. Je to pak éra velkého Michaila Mojsejeviče Botvinnika. Více pak říkám ve videu. Nyní pojďme na naše hlavní téma +50.

Několik měsíců přes svými padesátými narozeninami poráží v odvetném zápase o MS Michaila Tala. Byl to naprosto neuvěřitelný výsledek. Protože v prvním zápase v roce 1960 vyhrál Tal zcela přesvědčivě o 4 body (!) Navíc v zcela jiném stylu než "patriarcha" Botvinnik.Botvinnik patřil mezi šachisty, kteří hráli na "řád", na logiku v šachu. Na plán, na figury, na poziční elementy. Taktika sloužila strategii. Tal byl úplným opakem. Strategie jakoby sloužila taktice. Tal miloval chaos na šachovnici a pojem materiál byl v jeho "rukou" podružným elementem. 

Ten zápas byl i střet "různých škol", nebo lépe řečeno, střet jiných stylů. I proto musel Botvinnik hrát odvetu, přestože mu to jeho sekundanti nedoporučovali. Těsně před svými padesátými narozeninami Botvinnik v roce 1961 porazil Tala o 5 bodů(!)V roce 1963 přichází Botvinnik (52 let!) o titul v zápase s Petrosjanem. Tigran vyhrál o 3 body, ale nebyl to jednoduchý zápas. Po 14 partiích byl stav zápasu 2:2 a až v závěru zápasu se podařilo Petrosjanovi Botvinnika zlomit. Právě čtrnáctou partii tohoto zápasu rozebírám.

Michail Mojsejevič Botvinnik končí s praktickým šachem v roce 1970, když už má 59 let. Jeho elo rating je v roce 1971 závratných 2630 (!). Botvinnik v 60. letech hraje výborně a poráží i ty nejlepší hráče světa. Jeho síla je obrovská, ale on se rozhodl už nebojovat o mistra světa. Myslím si, že mnoho adeptů o MS si oddechlo... 


Za zmínku stojí, že v úplném závěru kariéry (1970) chce Botvinnik sehrát zápas s Robertem Jamesem Fischerem. Bohužel se tento zápas neuskutečnil. Hodně zajímavé byly také postřehy Botvinnika o Fischerovi.

Jak je možné, že si Botvinnik  i v tak vysokém věku vedl tak skvěle a byl dokonce až do 52 let mistr světa? Myslím si, že jedna fotografie vypovídá za vše. Je to pohled, už staršího Botvinnika do objektivu. Ten pohled říká vše. To je pohled člověka, který by vůlí a odhodláním zlomil i supermana. 


Robert Cvek


-
. kolo -

- Fotografie použité z chess.com 

- Video je nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím získáte zprávu o každém novém videu. Tento YTB odebírá 4 500 přátel a měsíčně jej sleduje přes 14 000 hráčů. Přidejte se k nám a buďte součástí naší rodiny. 

- Můžete navštívit i náš nový projekt a to šachový e-shop. Kde nabízíme vše pro šachisty za nejlepší ceny u nás. www.rpsachy.cz

0x 4287x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované