Recenze na knihu Mé šachové historky od Vlastimila Horta

25.05.2022 05:00 | Domácí zprávy

Včera kolem půl druhé odpoledne mi volá kurýr, že má pro mne balíček. Vybíhám opatrně přes cestu a - naštěstí - mám sebou mobil. Chce totiž po mne nějaký kód, že je v esemesce. Myslel jsem si, že to je jen pro okrasu. Dostávám mohutně zabalenou knihu.

Musím nutně nahoru pro pořádný nůž. Je to zabalené jako kdyby mi přišel drahocenný poklad. Je kolem 13:40, když se na mne usmívá pan Hort a ukazuje jakoby číslici dva. Ano, jasně, od dvou hodin mám trénink. Nesmím zapomenout.

Mám takový zvyk nebo zlozvyk, že prvně k nové knize přičichnu, vůně pro mne má určitou symboliku. Trochu si připadám jako naše kočka co hned všechno očichává. Kniha voní a hned - aniž bych si sedl - se dám do čtení.Kniha mne přímo vcucne, je to neuvěřitelné, ale úplně zapomínám na trénink (!) A strašně se rozesměji u kapitoly jedenácté "Zmoklý pudl", která mi připomíná moje bouřlivé šachové mládí. Stále ve stoje se směji jak už dlouho ne. Mimochodem už před tím, mne hodně rozesmála Capova odpověď v kapitole třetí "Já vím".

Mimoděk se podívám znovu na obálku a pohledem na pana Horta a jeho číslovku dva si hned uvědomuji, že mám od dvou hodin trénink. Úprk. Je 13:59.

Kniha obsahuje 64 příběhů. Chronologicky uspořádaných. První příběh začíná rokem 1918 a poslední končí rokem 2016. 

Knihu jsem přečetl jedním zátahem. Je to pohlazení po šachové duši. Pan Hort nás provádí v podstatě svým šachovým životem nebo událostmi, které mu nejvíce při stanuly na mysli, možná spíše na srdci. Jak píše pan Hort v předmluvě: Vše pod motem "Have fun". Ale nejde jen o zábavu. Z knihy jde cítit závan dávných časů (dodal bych zlatých časů šachu) a jedinečné atmosféry tehdejší doby a také co zná každý šachista: cestování, hrací sály, šachové partie, dobrodružství. A samozřejmě vzpomíná na slavné hráče tehdejší doby. Ať už ty světové nebo československé.Dozvíme se například, které mistry světa pan Hort považuje za skutečné velikány nebo to, proč mu M.M. Botvinik nepodal ruku před partií nebo od kdy mu J.R. Fischer začal říkat "Vlasty". Je toho spoustu a myslím si, že každým přečtením toho najdete více a více. K této knize se budu vracet. Hlavně se těším na zimu, až budu v teple a klidu domova popíjet čaj nebo možná něco ostřejšího. Po přečtení knihy pochopíte proč.

Tyto příběhy nikdy nezestárnou, díky moc za ně!


Robert Cvek

 - Autogramiáda knihy je naplánována na 11.6.2022 v Praze na hotelu Don Giovanni. Z této akce budeme natáčet reportáž a pro zájemce umíme zajistit podepsanou knihu panem Hortem

 - Knížku si můžete koupit u nás na této adrese -

21x 3809x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

chess, nejsem si uplne jisty tou jistotou... nebudu jmenovat, vime vsichni kdo vsechno v te dobe v KSC byl? nebylo jich malo ze? a nebylo uplne jednoduche cestovat do zahranici bez nejakych uliteb strane.

+0 /-0 | 26.05.2022 22:07

Agent Voňavka

Zajímalo by mě, jestli je v knížce historka, jak jeli s VJ z Jugoslávie a zastavili se v casinu v rakouském Badenu na ruletce a všechno tam nechali, včetně dolarů Kerese, který je chtěl skrz kluky směnit na marky :-D

+1 /-1 | 26.05.2022 07:26

Chessbarbarian
I kdyby Vlasta v KSČ byl, jako že ne, tak je to asi ve vztahu ke knížce jedno ... možná, že Vám pane Kodle na to, -na vztah pana Horta ke komunismu, dá odpověď „kapitola 12 Krok vpřed“...
+1 /-0 | 25.05.2022 21:11

Rubinus

Vářený pane Kodle. Můžeme se zeptat všech? 

Kdo jste byli členy KSČ? Kdo z vás stihl i NSDAP? Napište zde do diskuze...

+2 /-1 | 25.05.2022 18:50

Kodl

Vážený pane Rubinus,děkuji za zajímavostí.Ptám se pana P.Koutného,jestli by někde neověřil,nebo se přímo zeptal GM Horta,zdali byl členem KSČ.Děkuji!! Franta KM.-)

+0 /-3 | 25.05.2022 16:50

Magiland

jen pro zajímavost, ta pravidelná rubrika "Co zajímá šachisty" je bez problémů dohledatelná i dnes, díky digitálnímu archivu RP

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1976/1/10/1_.png  (jen otočeno o 90 a přidán vodoznak)

tady jsou všechna čísla, vždy 1x týdně, první strana přílohy dole

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1976/1/10

docela hloupé je, že si pamatuji když to vycházelo ... safra to to uteklo

 

+3 /-0 | 25.05.2022 13:17

Petr Koutný

Rubinus - k ceně knížky pana Horta jsme vázání doporučenou cenou, kterou jsem se zavázali dodržet. Ke knížce pana Jansy, můžu říct, že prodejní cena knihy v září bude určitě vyšší, než pro každého, kdo si jí koupil v předplatném. Teda kromě podpisu pana Jansy, ještě aspoň úspora. Každý vidí co dnes dělají ceny, s tím se těžko bojuje. 

+0 /-0 | 25.05.2022 13:00

Rubinus

No vzhledem k inflaci jsem za tu zrající knihu vlastně zaplatil skoro dvojnásobek, asi tak. Tak se pane Klimecký nedivte, že si občas někdo zanadává. Svého času takto financoval své turnaje pan Steimar. Bylo možné zaplatit startovné rok předem s poloviční slevou. Poslední ročník byl tuším v roce 1998, ti, co si zaplatili na 1999, již ostrouhali. Již si nevzpomínám, zda jsem byl mezi nimi, nebo ne.

+0 /-0 | 25.05.2022 12:57

Rubinus

Nevím, zda byl v KSČ, ale přílohu v Rudém Právu vedl, až do emigrace Stačí se podívat do nějakého archivu. Pamatuji si z ní třeba partii, jak někde u německé pumpy vyhrál sázku s majitelem, že rozbije šachový počítač v 25 tazích a v Lotyšském gambitu černými se mu to opravdu povedlo. Ona jinat ta rubrika byla patrně nejlepší u nás, vedl ji společně s L. Alsterem. Pan Veselý vedl rubriku tuším v Práci a pan Maršálek ve Svobodném Slově. Docela mi chybí, i když dnes už noviny "nikdo" nekupuje, tak jsou to časy, které se už nikdy nevrátí.

+0 /-0 | 25.05.2022 12:53

Kodl

Vážení...jeden známý mi říkal,že svého času byl Ing. V.Hort GM v KSČ a prý psal do Rudého Práva šachové články. Ví o tom někdo něco blížšího?Nebo to jsou pomluvy. Bylo by dobré,aby se k tomu vyjádřil přímo GM Hort.Pěkný den Franta KM.-)

+0 /-2 | 25.05.2022 12:34

Tomáš Klimecký

Kraken-nevím proč rejete do Petra Koutného,bohužel to s knihou pana Jansy do termínu Luhačovic nevyšlo a mrzelo to všechny jak Petra tak i pana Jansu.Jak říkal pan Jansa v Luhačovicích psaní knihy je náročné a nerad by to uspěchal. A schovávání se za přezdívky a následné nadávání je ubohost.

+1 /-3 | 25.05.2022 11:16

ciki333

Naprosto zbytečná strkanice...Lež můží být pravdou a naopak. Záleží na úhlu pohledu, náboženském vyznání, politeckém přesvědčení...aktérů sporu. 

"Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí." Kontrolní otázka. Je výrok pravdivý?

+3 /-0 | 25.05.2022 11:08

Petr Koutný

Kraken - jak jsem psal. Pobavil jste mne, díky. 

+0 /-0 | 25.05.2022 11:00

kraken8

Pane Koutný, co vím nebo nevím o knihách, to prosím nekomentujte, myslím, že ani nevíte, kdo jsem (nebo nejsem). Tohle je opravdu zbytečný. Na druhou stranu, když teda víte, co kniha všechno obnáší, tak teď už si dovolím napsat to, co si myslím už dlouho - pane Koutný, vy jste lhář. Ale co už, lhář jsem v určitých situacích i já, co si budeme povídat. Tak vítejte v klubu! Nicméně mezi náma je ten rozdíl, že já svoje lži považuju za lži, vy svoje lži ještě dáváte na obdiv. Jak jsem už psal, to se dnes cení. 

+2 /-0 | 25.05.2022 10:58

Petr Koutný

Alfa - určitě ano, psal jsem to z mobilu a nevšimnul jsem si, že mi to automaticky opravil. Díky. Petr 

+0 /-1 | 25.05.2022 10:15

alfa

Pane Koutný - myslím si, že kniha partií s panem Stejskalem se bude prodávat dost blbě, nebude lepší to zkusit s panem Smejkalem ?

+1 /-0 | 25.05.2022 10:13

PanPohoda

Svůj příspěvek (první komentář k článku) jsem smazal. Použít v článku slovo „přičichnout“ je riskantní, protože u části čtenářů, to může vyvolat negativní asociace.

+0 /-0 | 25.05.2022 09:55

Petr Koutný

Kraken - knížka pana Jansy nevyšla podle plánu a nešlo vše podle našich přání. Na rozdíl od Vás to nevidím jako selhání. Jediná selhání, které si připouštím, je zahájení předprodeje a tím jsme si na sebe připustili tlak a nepočítali se všemi riziky a problémy. Při další knížce to bude úplně jinak. Nebude předprodej, protože dnes umíme celé vydání si sami ufinancovat a půjdeme  s knihou na trh, až bude vytištěna. Tenkrát jsme neměli dostatek financi na zaplacení knihy a proto to byla snad jediná možnost, jak tu knihu vydat a předprodej nám opravdu pomohl. Možná mi to neuvěřite, ale ta věta, že kniha má zrát jako dobré víno, není z mé hlavy.  Opravdu selhání to není, to je život. Ale nepočítám s tím, že tímto komentářem změním Váš názor. A ani bych to nechtěl. Pokaždé mě takový podobný komentář jen udělá radost. Není to komentář od člověka, který ví co vše se skrývá za vydání knihy, ale je to komentář člověka, který si myslí, že tomu rozumí. Ten kdo ví o čem mluvím, se jen pousměje. 

+0 /-3 | 25.05.2022 09:14

kraken8

Pane Koutný, ta story s knížkou od pana Jansy, to už přece není ani vtipný. Ale oceňuju vaši schopnost vydávat vaše selhání za ... zraje jako víno. Věřte, že tohle se v dnešním světě opravdu cení. Ale to vy vlastně víte ...

+2 /-0 | 25.05.2022 08:55

Petr Koutný

K velikánům. Vydáme knížku pna Jansy, v Praze podepíšeme novou knihu s panem Hortem a třetí kniha by mohla být společná kniha pana Horta a Roberta Cveka k panu Kaválkovi. Tím by naše cesta po třech velkých legendách mohla být krásně prošlápnutá. Aktuálně jednáme o autorských právech na překlady zajímavých knížek ze zahraničí a kdo ví? Třeba ten tip na pana Stejskala zní moc dobře! Takže krok po kroku. Tento měsíc bychom měli dostat rukopis knihy pana Jansy, pak to jsou cca dva měsíce tisku. Lidem, kteří si knihu koupili předem pošleme knihy podepsané obratem, oficiálně ale kniha půjde na trh až v září. Do té doby by měla být dokonce ve formě rukopisu napsána kniha pana Horta. Ale nebudu předbíhat, ta zkušenost, kterou máme s vydáním knížky je skoro životní. Knížka musí dozrát, nemá se uspěchat. Tím chci říct, že se na ty knihy moc těším. Vydávat knihy českým šachovým legendám, je našim velkým snem. Sen, který se hodně brzy vyplní a splní. 

+0 /-1 | 25.05.2022 08:35

kiklos

No já nevím.

Kdyby tehdy ta dívka v roce 1998 po mých nesmělých vtípcích sehnula hlavu a po vzoru našich psích přátel očichala jisté mé partie, jistě by nakrčila nos a pak už bych ji nikdy neviděl. Neměli bychom tři krásné děti. Mimochodem později nějakou dobu pracovala jako redaktorka v jednom nakladatelství a vůni knih máme oba rádi.

 

Ještě tip: myslím, že z našich šachových velikánů zůstává trochu opomenut Jan Smejkal. To je člověk, který by si jistě zasloužil knížku. Vždy z něho vyzařovala jakási mírnost, přitom se podívejte třeba na jeho výsledky na olympiádách - nevím, nevím, jestli některý jiný hráč za ČSR/ČSSR/ČSFR/ČR uhrál tolik bodů.

+2 /-0 | 25.05.2022 08:13