Jaké to muselo být hrát partii s Mikhailem Talem?

16.02.2021 05:17 | Historie

Jaké máte pocity, když máte výborně rozehranou partii a nakonec jí prohrajete? Jaké musely být pocity, když čekáte kapitulaci Michaila Tala a nakonec jste to vy, kdo s neuvěřením a skoro v šoku se vzdáváte? Co tady prováděl Tal, to je k neuvěření.

Přikládám jako první naše video. Učíme se pracovat s grafikou, kterou chceme používat pro televizi Seznam. Tak možná koukněte a napište mi, jestli se to líbí. Samozřejmě to video není jen o grafice, ale i o jedné zapomenuté partii z jedné zapomenuté simultánky. Kde opět čaroval Michail Tal. 

Jak jsem psal, ty pocity musí být příšerné. Jste tak blízko porazit Tala a stejně jste ještě blíž tuto partii prohrát. Z deseti partií byste devět podobných vyhráli. Ta desáta patří Talovi.

Představte si ten okamžik. Zahrajete tah De5 a podíváte se na Tala a čekáte v jeho tváří smutek. Čekáte nervozitu a nějaké známky starostí. Možná se Tal podíval na svého soupeře, usmál se a zahrál tah h4. Po vstřebání prvného šoku zjistíte, že černý nemůže vzít dámu Dxe2 pro mat Jxc7.

Představte si ty pocity, jak se vám valí krev do tváří. Jak cítíte teplo a napětí po tahu Vf2! Hrozba matu Dxg2 a nebo Vf1 je jasným signálem pro diváky, aby se šli podívat na vaší partii. Už se vidíte, jak Tal podává ruku, jak vás lidi plácají po ramenou a vy jste zahráli svojí nesmrtelnou a životní partii. Tal přijde k vám a v klidu zahraje Dxf2!! 


Pár vteřin a vše bortí. Po tahu Dxf2 a Sxf2 přichází tah Vxd5 a vy cítíte, jak se pod vámi bortí zem. Jak nemůžete uvěřit co se vlastně stalo. Koukáte se do prázdného prostoru a stále nevěříte co se právě stalo. Po tahu Vxd5 musíte odevzdat Dámu a přecházíte do prohrané koncovky. 


Smutek končí a nastupuje radost. Měli jste to životní štěstí si zahrát s kouzelníkem z Rigy! Taková prohra nebolí, taková prohra a taková partie je zážitek na celý život. Tak možná toto byly pocity černého, který v roce 1988 v Los Angeles hrál simultánku s Michailem Talem.


-
. kolo -
2x 4063x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

Gioco - jednou jsme hráli první ligu v Orlové, já dohrál poměrně rychle a Kislinský taky. Vyzval jsem ho na bleskovky a dostal takovou ránu, až jsem nechápal co je všechno možné a kde už pro mě začíná nemožné...Vlastně by mě zajímalo jaké to muselo být hrát s Talem...:) každý věděl, že se pustí do útoku. Hodně hráčů mu stavělo zdi, kopalo příkopy a měnili vše co se pohlo ze základního postavení. Dost často to stejně nepomohlo....Muselo to být parádní a kruté zároveň s ním hrát šachy.....Petr

+0 /-0 | 16.02.2021 07:07

giocozo
Pro tyhle pocity jsem nemusel hrát s Talem. Mně stačil jednou v rapidu Alex Kislinsky. :)
+0 /-0 | 16.02.2021 06:59