Představujeme Thai Dai Van Nguyen (2577) Pražský šachový festival 2021

14.06.2021 06:00 | Domácí zprávy

A jako poslední je nasazený náš nejmladší velmistr Van Nguyen. Pro Vana velký turnaj, vstupenka do "nového světa".

Asi netřeba moc představovat Vana. Velmistrem se stal v 16 letech, jako nejmladší český velmistr všech dob. Sehrál několik zápasů se silnými hráči. Vyhrál mistrovství Evropy do 18 let. Je součástí naší reprezentace. Přesto všechno se zdá, že už by měl být někde dále.

Jak o tom hovořím ve videu na YouTube Robert a Petr šachy, zlepšování v šachu je komplikované. Někdy se ustrne i na několik let, než přijde skok. Myslím si, že podobné období nyní prožívá Van (skok!). Velmistrem se stal "už" před třemi roky a tak se čekalo, že nyní - třeba po vzoru MC - bude atakovat hranici 2650. Ale nic nejde snadno. Někdy to prostě trvá. Nepochybuji, že Van maká a trénuje. Myslím si, že právě on by měl být vzorem pro naší mládež. Nejenom svým vystupováním, ale také tvrdou práci v přípravě a za šachovnicí.

Z šachové historie se můžeme dozvědět, že otázka růstu není ani tak postupné lineární zlepšování (i když u někoho ano), ale spíše skok(y). Přijde skok a hráč hraje o třídu lépe. Samozřejmě takový skok stojí hromadu tvrdé práce a nejen za šachovnicí.

Doufám, věřím a myslím si, že Van je nyní právě "ve skoku".  Poslední výsledky tomu napovídají. Hraje opravdu velmi silně. Právě turnaj v Praze mnoho napoví a ukáže. Mohlo by se zdát, že Van jako poslední nasazený nemá co ztratit, ale to je podle mne omyl. Může samozřejmě hodně získat, ale také ztratit.

Určitě má nyní zdravou sebedůvěru a hlad po úspěchu. Neúspěch by ho mohl zase vrátit zpět. Úspěch naopak jeho skok ještě zvětšit a prodloužit. Uvidíme. Vanovi budu držet palce a jsem na něj moc a moc zvědav.

Můj tip: ??? opravdu nevím :-)

-
. kolo -
1x 1611x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
14.06.2021 14:32 | MaX

á poďmi HOP