Jednoduchý chaos

28.04.2015 14:42 | Trénink

Chtěl bych co nejsrdečněji všechny příznivce šachu pozvat na soustředění v Senici, které proběhne ve dnech 7.5 až 10.5. Soustředění je rozděleno na dvě části. První (ČT a PÁ) bude o jednoduchosti v šachu a druhá část pak bude chaos na šachovnici (SO a NE)

Po dlouhé době budeme mít možnost vidět v akci nejlepšího Slovenského velmistra a výborného lektora Jáno Markoše. Jeho téma „na inej planéte“ bude jistě libůstka pro všechny šachisty. Jána znám coby šachového Jacka Rozparovače, který neváhá obětovat „vše, co se mu dostane pod ruku“ a pak soupeře systematicky párá. Kolikrát se musím smát, když vidím jeho chaos na šachovnici, tolik vzdálen mému stylu. Jáno bude z rodinných důvodů bohužel přednášet jenom v neděli. V sobotu ho zastoupím já.

Moje téma – v jednoduchosti je krása – je mi samozřejmě velmi blízké. Rád hraji jednoduché šachy. Nicméně jednoduše se to napíše, ale za šachovnicí to už tak jednoduché není. Kolikrát jednoduché tahy jsou podpořeny složitým propočtem a hlavně hlubokým vzhledem do pozice. Krásné (jednoduché) šachy nyní hraje Magnus Carlsen. Podíváme se samozřejmě na jeho partie, stejně jako na partie jeho předchůdců.

Soustředění má za cíl vysvětlit a naučit, jak se pohybovat v ostrých, velmi komplikovaných pozicích a naopak v jednoduchých pozicích. Jak to, že spousta velmi dobrých taktiků (útočníků) hraje špatně jednoduché pozice? Jak to, že dobrý stratég, který mistrně manévruje půl partie, pak rychle zkolabuje v ostré pozici? Jsou tam nějaké pravidla? Dá se to nějak učit? Jak se to učit? Všechny otázky budou zodpovězeny :-)

Soustředění proběhne v Hotelu Atlas (velmi hezký a moderní hotel).

Velká výhoda je, že kde se trénuje, se také spí a jí (vaří výborně!), takže skalní šachisté nemusí hotel vůbec opustit :-) Čepuje se plzeň 12 (doporučuji), mladší generace ocení třeba nanuk a další laskominy. Můžete blicat, nebo analyzovat jak je libo. Pro šachistu zkrátka výborné prostředí. Kdo by přece jenom zatoužil odejít z ráje, pak do centra města je to asi 1,5 km a k vlakovému nádraží cca 1 km (pěkná procházka). Před hotelem je posezení, takže i tam, na čerstvém vzduchu s cigaretou v ruce se dá o lecčem podumat.


Více informací o soustředění naleznete na stránkách šachová soustředění Senica.


Brzy na viděnou! :-)
GM Robert Cvek

0x 7542x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované