Pozdrav do šachového nebe Michailovi Talovi

10.07.2021 07:00 | Historie

Kdybyste měli možnost poslat vzkaz do nebe přímo Talovi. Co mu napíšete? Co mu řeknete? Vlastně čím vás inspiruje čaroděj z Rigy, který 28.6.2021 bude už 29 let v šachovém nebi? Přeci to nebyl nejlepší hráč všech dob!

Tal žil a hrál vždy na plno. Mám rád tento příběh, který říká jak Tal miloval ženy. Tal dohrál partii a hned volal jedné ženě a říkal jí, jak na ní během partie myslel a že ona byla tou jeho inspirací a motivací v této partii. Hned po tomto hovoru volal druhé ženě a říkal jí podobné slova a přidával další. Něco ve smyslu jak mu chybí a že ona je jeho můzou. Ten příběh nekončil u druhé ženy a nebo slečny a pokračoval tak dlouho, než i tady okouzlil další svojí můzu. 

My určitě jsme nebyli inspirací Talových kombinací a pravděpodobně nikomu z nás Tal nevolal, na druhé straně můžeme nevinně podlehnout jeho kouzlu aspoň v šachových partiích, které tady s námi žijí dál.

První diagram a pozice, kde černý se možná ještě usmíval. Možná si v duchu říkal, že černý král je v bezpečí a že ani čaroděj nebude mít tolik kouzel, aby vyčaroval v této pozici oheň, který by popálil černého krále. První diagram a možná si Tal říkal, že není kam spěchat. Možná si říkal, že Je3 není žádný Šemík a jestli je jeho osudem skočit ze skály u Vyšehradu a tím zachránit svému pánovi život, pak tato skála je na políčku c6!! 


Hříšné šachové myšlenky nás můžou napadat v této pozici. Bílá dáma se kouká na chechtajícího se černýho krále přes kamennou pěšcovou nerozbitnou zeď. Jak tuto zeď zbourat? Jak potrestat černého krále za jeho drzost? Okmažtitě Jxe5 nevychází. Chtělo by to ještě jeden tah! Ale jaký? 


Vc5!! A je po partii! Ta věž nejde vzít anebo jde ale jen jednou, protože pak se zbortí černého kamenná pěšcová zeď a černému králičkovi ztuhne úsměv na rtech. 


Já bych Talovi chtěl jednou říct, že byl mojí obrovskou šachovou inspirací a radostí. Jeho partie mi přinášely radost a dávaly mi energii. Motivovaly mě se nebát neúspěchu a čím nejvíc mě Tal okouzlil, pak tím jak žil. Myslím tím jak žil na plno. I díky němu věřím, že není důležité jak dlouho člověk žije, ale JAK žije. Vlastně bych mu chtěl poděkovat. I on svým způsobem v některých maličkostech ovlivnil můj život. 


-
. kolo -
1x 4003x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
hmmmm ? Ta partie je furtovní,du se podívat,jestli ji znám ? Proč ? Protože,sem si přehrával všechny partie z knížky chci hrát ŠACHY,od Ladislava Alstera,a tam byly fakt skvosty, takže du se podívat jestli tam ta partie je,tah Vc5, že by se mi ten tah zhlavinky vykouřil,no nevím,du se kuknut,joooooo :-)
+0 /-0 | 10.07.2021 08:19

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz