Podzim ve znamení šachových knih

19.12.2018 06:55 | Trénink

Rok 2018 byl pro mě po tvůrčí stránce opravdu velice plodný, snad až příliš. Ale když člověka něco opravdu baví a naplňuje, proč to nedělat ve velkém! Na podzim vyšly čtyři mé šachové výtvory, které vám v tomto článku více představím (foto: DeoSum.com).

Pozor na paty! 


Moje předchozí kniha, kterou jsem vydal letos na jaře (tedy Různobarevní střelci v koncovce) je svým tématem, resp. obsahem přece jen trochu specifická, protože se zabývá sice krásným koncovkovým tématem, ale ne každého může toto téma oslovit a dost šachistů se zřejmě ne zrovna často dostává právě do těchto koncovek. Proto jsem se při výběru tématu své další knihy snažil vymyslet něco, co by skutečně mohlo zaujmout šachisty všech věkových i výkonnostních kategorií. A jednoho letního večera jsem si vzpomněl na svou přednášku před cirka deseti lety, ve které jsem dětem ukazoval, jak se dá partie nečekaně zachránit i ve zdánlivě zcela prohrané pozici. A právě v tu chvíli mě napadlo: proč povídání o patech trochu nerozšířit a neudělat z něj malou knížečku? Tak jsem se pustil do práce a knížečka je na světě! :) 

Stěžejní částí knihy jsou příklady z praktických partií, na kterých se nejlépe ukazuje "patová zapomnětlivost", většina z několika desítek příkladů je skutečně o tom, že jasně vyhraná strana úplně zapomněla na motiv patu a zbytečně ztratila půl bodu! Určitě jsem nevyčerpal všechny pěkné partie a příklady na toto téma, ale o to mi až tolik nešlo, co kdybych někdy chtěl napsat druhý díl povídání o patech... :) 
Kromě této hlavní kapitoly v knize najdete kapitolu věnovanou hlavním patovým možnostem v různých typech koncovek, vybrané studie, v nichž hlavní roli hraje právě motiv patu a ještě další dvě drobné kapitolky, které ovšem prozrazovat nebudu, na ty už se musíte podívat přímo v knížce! :) 

I tentokrát knihu zdobí nejen krásný přebal velice šikovné grafičky Aleny Kubíkové, ale také pět krásných a nesmírně roztomilých ilustrací! Tentokrát nebudu dávat žádnou na ukázku, však si stačí knížku koupit a můžete se jimi pokochat... :) 
Volná místa jsem pak doplnil různými zajímavými šachovými citáty a výroky známých osobností ze šachového i nešachového světa. 

Kniha má 102 stran na matném křídovém papíru s vazbou V2.

BNT, Čigorin-Schlechter, 1905; jaký tah bílými zvolíte?

BNT, Arnason-Hjartarson, 1987; pozice bílého vypadá beznadějně, má vůbec nějakou šanci na záchranu?

BNT, Fichtl-Blatný, 1956; pokračování 1.d6, které se stalo v partii, vypadá jako téměř vyhrávající, je to pravda?

Šachový diář 2019


Proč jsem se rozhodl vytvořit a vydat právě Šachový diář? Důvodů je hned několik. Za prvé jsem přesvědčen o tom, že diář potřebuje v dnešní uspěchané době skoro každý, protože plánování času je skoro zásadní otázkou našich pracovních i mimopracovních činností. Za druhé se snad správně domnívám, že i když žijeme v elektronické době a kalendáře či diáře máme k dispozici v našich mobilech, tabletech, počítačích, netbookách atd., není nad to mít klasický papírový diář a v něm mít napsáno vše černé na bílém. (Já bych se tedy bez papírového diáře rozhodně neobešel!). A za třetí: diářů je na trhu opravdu dost a mnohé jsou konkrétně zaměřeny na tu či onu činnost, koníček atd. Tak proč nemít šachový diář, když jsme jakožto šachisté poměrně velká, ale zároveň svým způsobem docela uzavřená komunita? :) 
Teď si tudíž každý šachista může pořídit šachový diář, a pak z něj bude šachista (či šachistka samozřejmě!) opravdu každým coulem! :D 

Jak diář konkrétně vypadá? V první řadě bych chtěl zdůraznit, že je to opravdu klasický diář určený pro zapisování budoucích (případně i minulých) aktivit. Ale jelikož se jedná o šachový diář, je samozřejmě specificky zaměřen na nás šachisty. Proto je každý jednotlivý týden rozdělen na celou dvojstránku, aby jednak bylo dostatek místa na psaní a jednak vždy na pravé stránce najdete tři sloupce: "Moje šachové aktivity", "Šachové aktivity v ČR" a "Šachové aktivity ve světě". Zatímco první sloupec je čistě pro Vaši potřebu, ve druhém a třetím sloupci už jsou předtištěny šachové akce, které mají známý termín. U nás se především jedná o ligové soutěže, turnaje a mládežnické akce. Ve světě o reprezentační akce všech věkových úrovní. Samozřejmě dost zajímavých akcí ještě konkrétní datum nemá, takže i do těchto sloupců si pak můžete dopsat cokoliv dle libosti. A dalším specifikem je to, že u každého dne je nejen kdo má svátek, což je pro diář myslím samozřejmostí, ale také namátkově uvedeno výročí významné šachové osobnosti historie. 
Dále diář obsahuje stručný měsíční přehled, abecední seznam jmen a seznam státních svátků a významných dnů. To však stále není vše: opět speciálně pro šachisty jsou zde také seznamy šachových zkratek a symbolů, šachových zahájení, mistrů a mistryň světa, mistrů a mistryň ČR a také seznam nejvýznamnějších úspěchů československého a českého šachu! Úplně na konci je pak několik stránek Poznámek, kam si samozřejmě můžete napsat cokoliv dle libosti. 
A to stále není vše! Některá místa, která by jinak zůstala nepříjemně "hluchá", jsem vyplnil známými či krásnými šachovými pozicemi, které rozhodně stojí za to se s nimi minimálně seznámit, případně připomenout si je! 

A jak diář vypadá po "technické stránce"? Na rozdíl od mých předchozích knížek je dělaný pevnou vazbou V8, tedy s pevným přebalem. Protože právě u diáře hraje přebal dle mého velmi důležitou roli, jednoduše proto, že diář používáme téměř denně. Proto je nejen pevný, ale také vatovaný a se sametovým laminem, aby byl na omak co nejpříjemnější. Pevně věřím, že Vás zaujal také krásný přebal z pera šikovné grafičky Aleny Kubíkové. Nedílnou součástí diáře je pak také "šnůrka", díky které si vždy můžete založit aktuální týden. 

ČNT, MacDonell-Burn, 1910; dokážete, stejně jako Burn, najít nejsilnější tah černého v této pozici?

Magnus Carlsen - Fabiano Caruana aneb "boj" o šachovou korunu pro rok 2018


Jedu takhle z prvního extraligového dvojkola a kousek za Bílovcem jsem dostal nápad. Když už mám živě komentovat tři partie zápasu a celkově budu zápas velice pečlivě sledovat, proč o něm rovnou nenapsat drobnou knížečku? 
Hned mi bylo jasné, že to může být velice riskantní myšlenka. Během zápasu bylo možné přečíst si různé články s analýzami partií, stejně tak zhlédnout různé video-analýzy, sledovat živé komentáře apod. Ale stejně jsem přesvědčený o tom, že vydat malou knížečku, ve které bude vše na jednom místě, nemusí být snad až tak špatná myšlenka! 

Co je tedy obsahem knihy? V první řadě pochopitelně okomentovaných všech 15 partií (tj 12 vážných a 3 rapidové) zápasu. Přičemž mou hlavní snahou bylo partie okomentovat především textově s minimem variant, aby bylo pokud možno jasné, co soupeři svými tahy zamýšleli, jaké plány hry v jednotlivých pozicích zvolili a proč atd. Snažil jsem se přitom vycházet z různých zdrojů a samozřejmě také z toho, co sami hráči pověděli po skončení partií na tiskových konferencích. Dále však naleznete také nejdůležitější informace o zápase, stručné životopisy obou protagonistů zápasu, přehled dosavadních zápasů o titul mistra světa v šachu a také více než deset hodnocení silných českých, resp. slovenských hráčů. 

Kniha má 82 stran na matném křídovém papíru s vazbou V2.

José Raúl Capablanca, I. díl - Šachový Mozart


Historicky třetí mistr světa v šachu je obecně jedním z nejznámějších vůbec. Jednak pro svou téměř neporazitelnost a jednak pro svůj elegantní vzhled, ženy na něj rozhodně "letěly". První díl dvojdílné biografie se věnuje životu a šachové tvorbě geniálního Kubánce od jeho narození do roku 1921, ve kterém se stal mistrem světa vítězstvím nad Emanuelem Laskerem. Kromě popisu jeho života obsahuje kniha pohled na nejdůležitější zápasy a turnaje do roku 1921, několik komentovaných partií, všechny nekomentované partie, o kterých je v knize řeč a také kapitolku "potrénujte s Capablancou", ve které si můžete potrénovat taktiku z Capablancových partií.

Kniha má 128 stran s vazbou V2.

 

BNT, Capablanca - Carter, Saint Louis 1909

BNT, Capablanca - Morris, 1911

BNT, Capablanca - Labatt, New Orleans 1915

Až do konce letošního roku pak platí speciální akce:

AKCE č. 1

Při koupi Carlsena-Caruany a Šachového diáře zaplatíte za tuto dvojici pouze 250,- Kč a navíc máte poštovné a balné zcela zdarma! Ušetříte tak v součtu 175,- Kč!!!!!

AKCE č. 2

Při koupi Patů, Carlsena-Caruany a Šachového diáře je celková cena včetně poštovného 400,- Kč, ušetříte tak 165,- Kč!!!

AKCE č. 3

Při koupi Carlsena-Caruany a jedné další jiné knihy dle výběru (kromě Patů a Diáře) je konečná cena včetně poštovného a balného 300,- Kč, ušetříte tak 150,- Kč!!! 

(Objednávky prosím na e-mail: GMkana@seznam.cz)

0x 6649x David Kaňovský
Fotogalerie