Šok 1.díl

12.11.2020 08:47 | Historie

Chtěl bych vám povědět jeden příběh, který na první pohled vypadá jako naprostá absurdita, ale věřte, nevěřte, opravdu se to stalo.

Extraliga 2011/12 byla ve znamení soupeření dvou nejsilnějších týmů té doby. Nového Boru a Pardubic. 
Rozhodující bitva mezi titány české extraligy nastala 3.3. 2012. Hrálo se v Pardubicích a pokud si dobře pamatuji, hráli jsme tehdy přímo na radnici. Bylo to sedmé kolo nejvyšší soutěže. A aby to bylo dramatické až běda, oba týmy doposud ztratily jednu remízu. Pardubice s Labortechem, Nový Bor s Výstavištěm. Bylo více než jasné, že tento zápas rozhodne o vítězi extraligy.


Dvojice (první jsou hráči Pardubic) byly:

7.kolo Extraligy 2011/12 Pardubice - Nový Bor
Movsesian (2715) -   Navara (2705)
Matlakov (2630) -   Láznička (2701)
Kempinski (2604) -Hráček (2624)
Petr (2526) -            Bartel (2627)
Votava (2538) -        Markoš (2596)
Jirovsky (2466) -      Cvek (2518)
Bernášek (2464) -     Hába (2502)
Černoušek (2438) -   Kalod (2500)


Na první desce měli Pardubice bílé kameny. Dodnes si pamatuji jak napjatá atmosféra panovala. Rivalita týmů byla cítit snad i na záchodě... Vidíte sami podle sestavy a podle ela soupeřů, že jsme byli jen mírní favoriti.

Zápas se ale rozehrál více než dobře. Záhy jsme vedli 1-0, když se mi podařilo v miniaturce porazit Miloše Jirovského. Udělal jsem si izolovaného pěšce, soupeř špatně zareagoval a dostal se pod nepříjemný tlak (partii rozeberu). Stačila jedna chyba a bylo to. Dodnes si pamatuji, jak měl náš kapitán Bolek radost. A já samozřejmě také.

Zápas se vyvíjel skvěle. Výhru ještě přihodil Viktor Láznička, s tehdy mladým, ale už dost nebezpečným Maximem Matlakovem (nyní by to asi bylo jinak :-) ) a Mateusz Bartel s Martinem Petrem. Soupeři skórovali jenom jednou, když vyhrál Honzou Bernášek s Petrem Hábou.

A nyní přichází "dramatický zlom" našeho příběhu. Šli jsme se najíst do nedaleké restaurace a sledovali jsme partie na mobilu (byly on-line). Dodnes si pamatuji jak slavíme vítězství. Vedeme 4:2 a hrají se už jenom dvě partie. Zbyněk Hráček má skvělou pozici s Robertem Kempinskim (to může hrát na výhru, ale objektivně je to remíza). A horší, ale branitelnou koncovku má Jáno Markoš s Honzou Votavou. 

Slavíme, panuje skvělá atmosféra. Už si moc dobře nepamatuji, kdo všechno tam byl (slavící a hodující v oné restauraci), ale určitě Viktor Láznička, myslím dále David Navara, Mateusz Bartel, Radek Kalod (ale ten hrál tenis a nevím kdy přesně) a já.

Jenže pak se stane chyba přenosu. Zbyněk má napadnutou dámu a neuhýbá s ní. To je přece hovadina. V té době docela častý jev, že se přenos zhroutí v nějaký nesmysl. Stále ještě nevíme co se stalo (pozice se od nesmyslného tahu kousla), když se objeví otřesený Zbyněk a říká, "že se mu to stalo snad poprvé, nebo podruhé v životě, že by udělal až druhý tah, se kterým počítal". Chtěl prostě hrát dámou a pak až jezdcem, jenže hrál hned jezdcem... A přišel o dámu. Okamžitě se vzdal, proto pozice zamrzla... .

Jsme otřeseni, ale OK, Jáno sehrál koncovku skvěle a na prkně je remíza. Opět slavíme, pohoda, stávají se i horší věci. 4,5:3,5 je také super.

Jenže...jenže pak Jáno přehlíží banální vidličku a ztrácí věž. Tak to byl šok. Obrovský šok. V takovém zápase přehlíží dva elitní velmistři dámu a věž. Zápas končí 4:4. Jsme otřeseni. A pokud si myslíte, že toto je konec, tak běda, to je teprve začátek k tomu co přišlo další den.

Konec prvního dílu.


Robert Cvek.

-
. kolo -
4x 5115x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
David Navara
Re Robert: Bylo to do oka, jen si nejsem jistý, zda trefil Viktor Radka, nebo naopak. Byl to opravdu divný víkend.
+0 /-0 | 12.11.2020 21:47

Robert Cvek
David: Ano, přesně tak :-) Díky Davide vzpomněl jsem si :) Viktor to dostal přímo do oka, nebo do hlavy. Myslím, že pak hrál Radek s Romanem. Ciki: Děkuji :-)
+0 /-0 | 12.11.2020 18:21

ciki333

Co o utkání ŠK Rapid Pardubice vs. 1.Novoborský ŠK napsal očitý svědek FM Břetislav Modr:

„Za stavu 4:2 už nebylo prakticky na co koukat, zázraky se nedějí. Rozloučil jsem se s pardubickým managerem Czech openu Jiřím Petrižálkem, že jdu na oběd do Bazalky a pak pofrčím domů. Vyslechl jsem si, že a´t už sem příště nejezdím, protože vozím smůlu.

„Tak já teď odcházím, tak se snaž s tím něco udělat,“ povzbudil jsem ho.

Najedl jsem se a odcházel kolem radnice směr nádraží v okamžiku, kdy celý pardubický tým vycházel…Zeptal jsem se, kolik prohráli, zda čtyři a půl nebo pět. A Jirka se suverenitou jemu vlastní prohlásil, že to skončilo nerozhodně 4 : 4. Trochu sem se tomu zasmál, vždycky byl ukecanej, ale on se začal dušovat, a tak jsem mu skoro uvěřil. Ale ne docela, zavolal jsem známému, aby se juknul na internet. A nemohl jsem uvěřit svému sluchu, pokud tam nebyl renonc, tak opravdu 4 : 4.

A tak jsem Jirkovi zavolal na mobil a tentokrát mu vynadal já. Co si to dovoluje mi říkat, že tam už nemám jezdit, když přináším smůlu. Takovou kliku, kterou jsem jim přnesl já, jim už nikdy nikdo nepřiveze. A já už příště taky ne, protože mi nadávali. Takhle nenechal Hráček stát dámu nikdy v životě! A teď se podívejme, co museli Markoš s Hráčkem udělat, aby domácím udělali radost.“

Pozn. ciki333 – Následuje diagram Kempinskij – Hráček po tahu 45. Jg4-e5, kdy Zbyňkovi „ujede ruka“ a zahraje osudové 45…Jc2?? Dále pak partie Votava vs. Markoš. V tupé pozici duel nevyhnutelně spěje do remízového přístavu, tj. koncovky V+J : V bez pěšců…Ján místo očividného 65…Kxf3! Vezme jezdcem pěšce na b4 a po 66.Vf5! ho ztrácí, proto se okamžitě vzdává…Bohužel opět se v praxi prokázalo, že chyby nechodí po jedné.

+0 /-0 | 12.11.2020 15:59

David Navara
Jsem si jistý, že Viktor tehdy také byl na tenise, něco si trochu pamatuji. (Snad trefil omylem Radka míčkem.) S Radkem a s Bolkem snad přišli do restaurace o něco později.
+0 /-0 | 12.11.2020 11:14