Partie šachových legend

14.08.2021 06:02 | Historie

Garry Kasparov ve svých nejlepších letech, to byl nezastavitelný šachový tank. Jeho cit pro dynamiku byl neskutečný. Vladimír Kramnik ve svých nejlepších letech to byl poziční génius. V roce 1994 se hrála tato partie, která patří mezi nesmrtelné partie.

Garry Kasparov, vlastním jménem Harry Weinstein, se narodil 13. dubna 1963 v Baku. Jeho otec byl německý Žid a matka Arménka. Krátce po otcově smrti v roce 1975 pak ázerbájdžánský rodák přijal matčino jméno. Ke stolku s 64 černobílými poli začal Kasparov usedat a hrát v pěti letech. Za dva roky už řešil složitější partie. Obrovský talent neunikl pozornosti slavného Michaila Botvinnika, dlouholetého mistra světa, jenž ho zařadil do své skupiny.

Kasparovův nástup mezi šachovou smetánku byl raketový. Na turnaji v Minsku v roce 1978 poprvé zdolal velmistra a rok nato sám splnil velmistrovskou normu. V šestnácti letech (1979) zvítězil v turnaji velmistrů v Banja Luce. V roce 1980 se hráč, který už jako dvanáctiletý vyhrál juniorský šampionát SSSR, radoval v této kategorii i ze světového prvenství. Pohádkovou kariéru Kasparov vyšperkoval 9. listopadu 1985, kdy se sesadil z trůnu Anatolije Karpova a stal mistrem světa, ve dvaadvaceti letech nejmladším v historii. Se svým hlavním sokem, jehož neměl nikterak v lásce, se utkal o titul ještě třikrát a pokaždé postavení světové jedničky uhájil.

Už v sérii s Karpovem začalo uzrávat pozdější Kasparovovo nepřátelství se světovou federací. Jeho rozkol s FIDE pak naplno propukl roku 1993, kdy se spolu s vítězem vyzyvatelského souboje, Angličanem Nigelem Shortem, odmítl FIDE podřídit a chtěl sehrát zápas o titul ve vlastní režii. Ta mu následně titul odebrala. Kasparov ale tento čin nikdy neuznal a se Shortem se střetl o titul Profesionální hráčské asociace (PCA), kterou založili. V roce 1995 postavení nejlepšího šachisty světa obhájil v duelu s Višvánathánem Ánandem z Indie, za dalších pět let ale prožíval zřejmě nejkrutější okamžiky kariéry. V souboji s krajanem Vladimirem Kramnikem světový primát ztratil.

Vedle šachových úspěchů proslul odcházející šampion, otec dvou dětí a milovník klasické hudby, i politickou angažovaností. Od roku 1990, kdy odešel z komunistické strany, stojí na straně demokratů. Prezidentské volby v Rusku například označil za frašku a vyzval voliče k jejich bojkotu.

Zápasy Garryho Kasparova o titul mistra světa:

1984-85: Anatolij Karpov - 3:5 při 40 remízách, zápas nedohrán (Karpov)
1985: Anatolij Karpov - 5:3 při 16 remízách (Kasparov)
1986: Anatolij Karpov - 5:4 při 15 remízách (Kasparov)
1987: Anatolij Karpov - 4:4 při 16 remízách (Kasparov)
1990: Anatolij Karpov - 4:3 při 17 remízách (Kasparov)
1993: Nigel Short - 6:1 při 13 remízách (Kasparov)
1995: Višvánathán Ánand - 4:1 při 13 remízách (Kasparov)
2000: Vladimir Kramnik - 0:2 při 13 remízách (Kramnik)

 - čerpáno z: irozhlas.cz

Vladimír Kramnik 


- Narodil se v roce 1975 v Tuapse.
- Šachy se naučil od svého otce ve čtyřech letech.
- Kramnik měl dobré úspěchy už jako mladý, vyhrál mistrovství světa do 18 let.
- Zápas s Kasparovem o titul Mistra světa PCA se hrál v Londýně od 2000. Kramnik zvítězil celkovým výsledkem 8,5:6,5.
- Jeho vyzyvatelem se stal Lékó. Zápas se hrál roku 2004 v Brissagu ve Švýcarsku. Po těžkém boji Kramnik titul obhájil s výsledkem 7:7.
- V roce 2006 sehrál s Topalovem sjednocovací zápas mezi mistry světa FIDE a PCA. V dusné atmosféře zápasu Kramnik vyhrál 8,5:7,5.
- V roce 2007 se zúčastnil turnaje o Mistra světa v Mexico City. Skončil na 2. místě a ztratil tak titul, který vítězstvím v turnaji získal Ánand.
- V odvetném zápase s Anandem v roce 2008 se Kramnikovi nedařilo a prohrál 4,5:6,5.
- Aktivní hráčskou kariéru ukončil v roce 2019.

Zajímavosti:
- Pochází z umělecké rodiny - jeho otec byl herec a matka učitelka hudby.
- Po pádu SSSR chtělo mít Rusko tým, který by uspěl na Olympiádě v Manile. Kasparov tým vedl a šokoval ruskou šachovou veřejnost tím, že požadoval, aby byl do týmu zařazen šestnáctiletý Vladimir Kramnik, který ještě neměl ani velmistrovský titul. Kramnik plně ospravedlnil svoji nominaci a uhrál vynikající výsledek 8,5 bodu z 9 partií.
- V letech 2002 a 2006 sehrál zápasy proti počítačovému programu Deep Fritz 8 a Deep Fritz 10. První zápas remizoval, druhý prohrál.

čerpáno z: šachydolmen

A tito dva borci sehráli tuto nesmrtelnou partii. 


Černý v této pozici zahrál tah Ve8. A i když tento tah vypadá jako logický a správný, ve skutečnosti je to prohrávající chyba. Dokážete najít lepší tah? Dokážete najít asi nejlepší tah? Tah, který nenašel Kramnik a neviděl jej i Kasparov? 


právě na tuto pozici Kramnik sázel, když zahrál tah Ve8. Vypadá to, že bílý musí ztrácet materiál! Přitom Garry Kasparov už dávno věděl, že černého pozice se hroutí jako domeček z karet. Najdete tah, který by udělal radost Mihkailovi Talovi? Tedy tah, který neviděl Kramnik a který obletěl celý šachový svět? 


Poslední diagram je lehkým diagramem s jasnou otázkou. Jaký tah donutí černého ke kapitulaci? 

Tak to byla partie šachových legend. Podle mě může tato partie patřit do sbírky nejkrásnějších partií 20. století! Jestli někdo z vás potřebuje nápovědy na moje otázky, tak první diagram je nejlepší obrana centralizace. Starý šachový zákon říká, centralizuj a nezoufej a když najdete tah, který nikdo neviděl, pak obrovská gratulace.

Druhý diagram by udělal radost Talovi. Ten s radostí obětoval dámu a hledal vždy tahy, které byly na první pohled nemožné a neskutečné. Možná i proto se mu říkalo čaroděj z Rigy! 

Ten třetí diagram je lehký, ale snad i on pobavil a potěšil. Stejně tak jako tato partie, která stojí za pozornost a trošku vašeho času. 


-
. kolo -
3x 4595x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

Viktore děkuji moc za komentář. Teď píši jen můj lajcký názor, ale Vanštejn, tedy ta koncovka štejn, německy často stein to mi zní hodně německy. Ať je to jakkoliv, moc děkuji za opravdu luxusní komentář. Který mě opravdu obohatil. Díky moc

+0 /-0 | 15.08.2021 08:27

sarmatam
hodně moc informací, děkujeme....jsem se hodně moc začetl,a zavzpomínal,jdu hledat šach infa,na toto téma, vím , že to tam gdesi je,s fotkou kramnika nebo s fotkou kasparova na titulní straně,jj.... du se zabavit na celou sobotu, že těch šach info, mám ....bude jich kolem stovky,to sem přehnal :-)
+0 /-0 | 14.08.2021 07:34