Olympiáda dětí a mládeže minulostí

07.02.2018 23:07 | VIII. Olympiáda dětí a mládeže

Závěrečným ceremoniálem na zimním stadionu v České Třebové skončily ve čtvrtek 1. 2. 2018 Hry VIII. Zimní olympiády dětí a mládeže, jejíž organizace se po patnácti letech opět ujal Pardubický kraj.

„Chtěl bych pogratulovat nejen vítězům, ale všem účastníkům, protože už samotná účast na této olympiádě je velkým úspěchem,“ řekl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Opravdu velký dík si pak zaslouží organizátoři, starostové a pořadatelé jednotlivých sportů. Počasí nám ne vždy přálo, ale všichni se dokázali profesionálně přizpůsobit, přesunout disciplíny na jiná sportoviště a uzpůsobit podmínky tak, aby vše proběhlo bez problémů,“ uvedl radní René Živný.

Celkem se zimní Olympiády dětí a mládeže zúčastnilo 14 krajů, 1276 sportovců, kteří bojovali v 11 sportech a 30 různých disciplínách. Opomenout nelze ani čtyři stovky trenérů a 250 pořadatelů a rozhodčích.

V průběhu ODM bylo předáno 127 sad medailí. Bodově si nejlépe vedl Liberecký kraj, který nasbíral 226 bodů, následovaný Hlavním městem Praha a Krajem Vysočina.

Šachy

V šachové soutěži bylo sehráno celkem 196 partií v krásně zrekonstruovaných prostorách Evropského školícího centra Litomyšl. Olympijský dům poskytl mladým šachistům a jejich doprovodu opět skvělé zázemí!

K odreagování a zábavě dětí byly připraveny i Playstationy 4 PRO. (foto: Czech Olympic)

Za celý organizační tým bych chtěl poděkovat všem účastníkům za bezproblémový průběh, vzorné a před kamerami ČT Sport reprezentativní chování v průběhu celého turnaje. Jan Pěruška se svým týmem zhmotnil veškeré naše vzpomínky z tohoto olympijského týdne. Kvalitně zpracované reportáže (obsahující rozhovory, komentáře či medailonky některých hráčů) najdete seřazené zde! V archivu ČT jsou k dispozici i videa ze dvou živých vstupů do vysílání ČT sport (první je k dispozici v čase 11:10 – 14:25 zde, druhé pak s předsedou ŠSČR Viktorem Novotným najdete zde).

O skvělé fungování on-line přenosu se postarala FA Kateřina Šmajzrová. (foto: Ing. Zdeněk Fiala)

Poháry do turnajů šachové soutěže věnoval ŠSČR. (foto: Ing. Zdeněk Fiala)

Jak se dalo čekat, šachová soutěž nabrala na zajímavosti především ve své druhé polovině, kdy se na šachovnicích rozpoutaly boje o cenné kovy!

Kategorie starších žáků

Nejlepší formu si do Litomyšle přivezli Richard Mládek a Matouš Eret, kteří se utkali ve 4. kole. Z vítězství se radoval Ríša, jehož těžké figury nedaly šanci Matoušovu králi. Ríša si připsal vítězství ještě v 5. a 6. kole a ačkoliv vyjádřil nespokojenost se svojí hrou v posledním kole, dokázal partii remizovat a stal se olympijským vítězem této kategorie. Ríša navázal na svůj turnajový primát z ODM 2016 v Chomutově. Na druhém místě skončila nasazená jednička turnaje Matouš Eret z Plzeňského kraje. O 3. místě mezi pěticí uchazečů rozhodl až střední Buchholz, a to ve prospěch Marka Sýkory z Libereckého kraje.

Konečné pořadí kategorie starších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí)

Ocenění hráči kategorie starších žáků. (foto: Czech Olympic)

Kategorie mladších žáků

I kategorie mladších žáků se začala “lámat“ ve 4. kole, ve kterém se utkali první 2 nasazení hráči - Jakub Vojta s Petrem Gnojkem. Černými hrající reprezentant Moravskoslezského kraje dokázal v této partii zvítězit a výrazně tak nakročil k obhajobě olympijského zlata z ODM 2016. Svoji turnajovou pozici si Petr zkazil v předposledním kole, kdy podlehl Rudolfu Junovi z Vysočiny a na dramatičnosti tak získalo poslední kolo, do kterého právě Petr i Ruda vstupovali se 4,5 body. Na závěr dokázal vyhrát pouze Petr a stal se tak olympijským vítězem kategorie mladších žáků! Výhra v posledním kole posunula na celkové 2. místo Jakuba Vojtu ze Středočeského kraje. Třetí v této kategorii skončil po remíze v posledním kole Rudolf Jun z Vysočiny.

Konečné pořadí kategorie mladších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí)

Ocenění hráči kategorie mladších žáků. (foto: Czech Olympic)

Kategorie dívek

Velmi dobře v Litomyšli zahrála první nasazená Karin Němcová z Hlavního města Prahy, která v turnaji nepoznala hořkost porážky a stala se olympijskou vítězkou. Karin o půl bodu v konečné pořadí předstihla Julii Vilímovou ze Středočeského kraje a Julii Richterovou z Jihomoravského kraje. Zajímavostí kategorie dívek byl věk jednotlivých účastnic turnaje, kdy ne každý kraj našel ve svých řadách výkonnostně silnou starší žákyni, a tak byl v turnajovém sále k vidění i nemalý počet žákyň ročníku narození 2006. Šachové zkušenosti a znalosti starších žákyň byly však rozhodující, když v konečném pořadí této kategorie jim patřilo prvních 6 míst!

Konečné pořadí kategorie dívek (prvních 6 hráček v pořadí)

Oceněné hráčky kategorie dívek. (foto: Czech Olympic)

Nejméně židlí v hracím sále (2) ze všech hráčů šachové soutěže využil Karel Brožka z domácího Pardubického kraje, když za celý turnaj neměl důvod opustit 1. šachovnici a s celkovým součtem 6 bodů ze 7 partií se stal olympijským vítězem kategorie nejmladších žáků! Celkově druhý se umístil Marek Fizer z Moravskoslezského kraje a 3. místo bojovným výkonem v koncovce posledního kola získal Ondřej Winter z Královéhradeckého kraje.

Konečné pořadí kategorie nejmladších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí)

Konečné pořadí kategorie nejmladších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí). (foto: Czech Olympic)

Kategorie družstev

Olympijské medaile byly rozdány i v kategorii družstev. Tato kategorie byla vyhodnocena na základě součtu speciálních bodů udělených za konečná umístění každého z reprezentantů daného kraje, či součtu jejich partiových bodů, stř. Buchholzu atd. Zcela suverénně si počínala čtveřice ze Středočeského kraje, která zvítězila s výrazným odstupem před Moravskoslezským krajem a Pardubickým krajem! Nejdramatičtější byl během posledního kola boj o celkové 3. místo, kdy mezi Pardubickým krajem a Hlavním městem Prahou rozhodlo o medailovém umístění až 3. pomocné hodnocení!

Konečné pořadí kategorie družstev (prvních 6 družstev v pořadí)

Stupně vítězů kategorie družstev. (foto: Czech Olympic)