Olomoucké šachové léto zahájeno

15.08.2023 16:38 | Domácí zprávy

V pátek 11.8.2023 byl tradiční šachovou simultánkou na Horním náměstí v Olomouci oficiálně zahájen mezinárodní festival Olomoucké šachové léto. Mezinárodní velmistr Pavel Šimáček v ní současně bojoval proti soupeřům na 18 šachovnicích.

Po skončení jednotlivých partií nastupovali v průběhu odpoledne noví hráči, takže se celkový počet účastníků vyšplhal na třicítku. Třem hráčům se v partiích podařila vybojovat remíza, celkové skóre 28,5 – 1,5 tak vyznělo výrazně ve prospěch pro olomouckého velmistra.

Obsah obrázku obloha, Sálové hry a sporty, šachová figurka, šachy

Popis byl vytvořen automaticky

Již o den později se celý program festivalu přesunul do konferenčních sálů Hotelu Flora. Na startu sedmi hlavních turnajů se registrovalo celkem 242 hráčů z 26 zemí světa. Celou třetinu z nich tvoří zahraniční hráči, mezi nimiž jsou také účastníci z Indie, USA, Japonska, Jižní Koreje nebo Jihoafrické republiky. Letos se v rámci festivalu konají čtyři uzavřené turnaje pro zvané hráče – dva velmistrovské a dva mistrovské. V každém z nich se představí desítka účastníků, kteří se utkají systémem každý s každým. Zbývající tři turnaje jsou vypsané jako otevřené.

Obsah obrázku venku, obloha, budova, strom

Popis byl vytvořen automaticky

V prvním velmistrovském turnaji PROCLIENT CUP si po třech odehraných kolech zatím nejlépe vede nejvýše nasazený hráč velmistr Jan Krejčí (ČR) se 2,5 body, následovaný dvojicí polských šachistů Jacek Szwed a Sebastian Poltorak, kteří mají 2 body. Na čele druhého velmistrovského turnaje OPTIMTOP CUP je zatím na čele Kamil Dzida z Polska se 2,5 body, průběžně druhý je Jan Rubeš (ČR) se 2 body a třetí Lukáš Vlasák (ČR) 1,5 bodu. O vyhlídkách na celkové umístění však více napoví až následující dny, kdy proběhnou dohrávky několika odložených partií. 

V první skupině mistrovského turnaje AVE CHESS CUP se zatím nejvíce daří zahraničním účastníkům. Se 2,5 body se o první příčku dělí Sehyun Kwon (Jižní Korea), R. Ashwath (Indie) a Sebastian Plischki (Německo). Následuje šestnáctiletý Timofey Bokhnak (ČR), který turnaj zahájil dvěma výhrami, po kterých ho však přibrzdila porážka od Korejce Kwona. Druhou mistrovskou skupinu SPORTCLUB A64 CUP zatím vede se 2,5 body Tripathi Adarsh (Indie), těsně následovaný zkušeným matadorem Aloisem Lančem (Slovensko) a loňským vítězem mistrovského turnaje patnáctiletým Jáchymem Němcem (ČR) – oba 2 body.

Obsah obrázku oblečení, osoba, šachy, desková hra

Popis byl vytvořen automaticky

V open turnaji bojuje 82 účastníků a v čele je po 3 odehraných kolech s plným počtem bodů čtveřice Gracjan Grzesik (Polsko), Niccolo Reiche (Německo), Martin Kubala a Matěj Hrabal (oba ČR). Open turnaj se hraje v 10. patře Hotelu Flora a účastníci se tak při partiích mohou kochat krásným výhledem na historické centrum Olomouce. 

Obsah obrázku muž, oblečení, osoba, obloha

Popis byl vytvořen automaticky

V rámci festivalu se koná také otevřené Mistrovství ČR seniorů hrané ve dvou věkových kategoriích 50+ a 65+. V kategorii S50 do turnaje nastoupilo 37 hráčů. Na čele Václav Valeš (ČR) se 3 body, kterého pronásleduje šestičlenná skupina hráčů se 2,5 body – Petr Matoušek, Jan Bartoš, Jan Krejčí, Oldřich Kastner (všichni ČR), Manuel Llopis de Aysa (Španělsko) a Tom Wiley (Anglie). Nejvýše nasazený Leonid Nikolaev z Ukrajiny má 2 body.

Početně nejsilnějším turnajem festivalu je druhá skupina seniorského mistrovství S65, ve které o titul soupeří 83 hráčů. Plný počet 3 bodů má po úvodních kolech nejvýše nasazený Gabor Glatt (Maďarsko) a trojice českých hráčů Jiří Groh, Antonín Kubíček a Jiří Marek. Obhájce titulu Vlastimil Sejkora je za nimi v těsném závěsu se 2,5 body.

Obsah obrázku oblečení, osoba, stůl, muž

Popis byl vytvořen automaticky

Festival Olomoucké šachové léto pokračuje až do soboty 19.8.2023. Jednotlivá kola hlavních turnajů začínají v 16 hodin. Diváci mají vstup do hracích sálů zdarma

Celkem 44 partií z uzavřených turnajů a seniorského mistrovství je přenášeno on-line na internetu, kde je mohou sledovat fanoušci z celého světa. Průběžné výsledky festivalových turnajů a odkazy na on-line přenos partií naleznou zájemci na webových stránkách pořádající Agentury 64 (www.a64.cz) nebo přímo na stránkách festivalu na adrese https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2023/ 

V rámci doprovodného šachového programu připravili organizátoři dva turnaje určené jak pro účastníky hlavních klání, tak i pro ostatní zájemce. V úterý 15.8.2023 se uskuteční turnaj v rapid šachu a ve čtvrtek 17.8.2023 ho bude následovat turnaj v bleskovém šachu. Obou těchto turnajů se mohou zúčastnit hráči i bez předchozí registrace, stačí se zaprezentovat až na místě v den konání. 

Festival Olomoucké šachové léto 2023 se koná za finanční podpory Statutárního města Olomouce a Olomouckého kraje.

Jakub Fuksík
ředitel festivalu Olomoucké šachové léto

Kontaktní údaje:
telefon – 608 366 484
e-mail – a64@proclient.cz
web – www.a64.cz 

0x 1306x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované