Nejšťastnější den v životě Michaila Tala

13.11.2020 05:00 | Historie

Zní to neuvěřitelně. Ale Michail Tal řekl, že nejšťastnější den v jeho životě byl den, kdy prohrál partii se svým kamarádem . Byl to Rashid Nezhmetdinov a touto větou ta partie a tento příběh nabírá na kráse.

Nezhmetdinov vyhrál řadu partií proti mistrům světa. Porazil Michaila Tala, proti kterému měl celoživotní plusové skóre a Borise Spasského. Úspěch měl také proti dalším velmistrům světové úrovně, jakými byli David Bronstein, Lev Polugaevsky a Efim Geller.

-
. kolo -

Zajímavostí je i to, že Rashid nezískal nikdy titul velmistra a byl pouze v uvozovkách mezinárodním mistrem.

Titul " velmistr " v této době byl značkou světové extratřídy a není tomu jak dnes, kdy tento titul už není tím čím býval. 

Zajímavostí je i tento přehled, který vypoví o tom, jak bylo těžké získat titul GM...

V roce 1954 žádný ruský hráč nezískal titul GM. V roce 1955 získal titul GM v Rusku jenom Boris Spassky, v roce 1956 získal titul GM v Rusku jen Viktor Korčnoj, v roce 1957 opět jen jediný a tím byl Mihail Tal. V roce 1958 a 1959 nezískal nikdo v Rusku titul GM. Takže během šesti let tento titul získali jen tři hráči!! V porovnání s dnešní dobou je to až k pousmání. 

Možná to bude i dobou. Nebylo lehké hrát zahraniční turnaje a vycestovat na zahraniční turnaj v této době nemohl opravdu kdokoliv a nebo jen ten, kdo získal souhlas z nejvyšších pater tehdejšího režimu.


-
. kolo -

Partie začíná pozvánkou do temného lesa. Přesně jak tuto větu často používal Tal. Kdy se snažil pozvat svého soupeře do bažin, ze kterých se vrátí jen jeden z nich.


Hlavní myšlenka této oběti je útok na pole f7 a pěkná spolupráce s Jh6, který brání černému králi v rošádě. Možná zatím nic neuvěřitelného, jen normální oběť kvality. Ale touto obětí kvality to nekončí. Touto obětí vše začíná.


Jxf6 Dxf6 Dd4!! a černý se může jen dívat na kouzla a fantazii jeho soupeře.


Tak který potěší každého šachistu. Vf5!! Pro toho kdo chce, si může dopočítat zbytek partie sám. 

Tak to byla partie člověka, který se nikdy nestal velmistrem v šachu. To byla partie, která udělala radost Michailu Talovi a baví šachisty po celém světě i dnes. 


Petr Koutný

7x 5271x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

Nss opravdu se dostal v googlu hodně vysokoyes.

 

Tak si všimli trollové, černí inzerenti,  ze seznamů, blesků, lidovek  (jako tam) a

cpou sem odkazy na erotické weby.

 Takže, jako tam, R+P vymazat a doživotní ban. Jako tam.

viz: 14.11.2020 11:29 | alicebudda

Jenže se objeví pod jiným jménem za chvíli zas ..... jako tam.

+0 /-0 | 14.11.2020 11:52

ciki333
Historie titulu „velmistr“ díl II.

Čtyři roky po svém založení byl titul velmistr Sovětského svazu zrušen. Až v roce 1935 byl obnoven. Získal ho i legendární Michail Botvinnik, který vyhrál druhý moskevský mezinárodní turnaj. Po Botvinnikovi o dvacet měsíců později získal titul velmistr SSSR Levenfish.  Důvodem byl úspěšný souboj právě s Botvinnikem, ve kterém Levenfish remizoval.

V roce 1940 byl poprvé schválen oficiální dokument o titulu velmistra. Obsahoval všechny standardy, které musely být splněny, aby hráč získal titul.

Poté byl v Sovětském svazu tento titul udělen každému, kdo vyhrál Všesvazové mistrovství. Pokud se hráč stal dvakrát nebo více velmistrem, získal mezinárodní status. Otevřel si tak i cestu k šachovým turnajům pořádaných v jiných zemích. Šachisté, kteří nevyhráli mistrovství SSSR, se nesměli účastnit mezinárodních soutěží.

Titul velmistr SSSR platil doživotně. Došlo jen k několika výjimečným situacím, po nichž mohla vláda SSSR titul odebrat.

Zdroj: https://chess-boom.online/grossmejster-v-shahmatah/

+0 /-0 | 13.11.2020 20:05

ciki333
Historie titulu „velmistr“ díl I.

Poprvé se v historii šachu výraz „velmistr“ objevil u jména britského šachisty Williama Lewise. Anglické noviny Bella Life napsaly článek o Lewisovi, kde ho představily veřejnosti jako velmistra. K této události došlo v polovině února 1838.

Tehdy však ještě název velmistr nevstoupil do širokého povědomí veřejnosti. K tomu došlo o 76 let později. V Petrohradě se konala šachová soutěž mezi nejlepšími hráči v zemi. Císař Nicholas II se soutěže osobně zúčastnil a prohlásil všech pět hráčů, kteří se dostali do finále, za velmistry. Od té doby byl titul udělen všem, kterým se alespoň jednou podařilo vyhrát nějaký významný turnaj.

V létě roku 1924 byla v hlavním městě Francie založena Mezinárodní šachová federace - FIDE. Organizace však nikomu, až do roku 1949, titul velmistra neudělila.

V Rusku se titul velmistr používal mnohem dříve než v Evropě – od roku 1927. Jako první jej obdržel mistr SSSR Boris Verlinsky. V té době mu bylo již 42 let. Úspěch, díky kterému vděčil za udělení tak vysokého titulu, bylo vítězství nad tehdejším mistrem světa – José Raul Capablankou - s nímž se utkal na prvním moskevském mezinárodním turnaji.

+0 /-0 | 13.11.2020 20:02

xdavx x
Vzhledem k tehdejší síle sovetu, byl kdejaký velmistr sovětského svazu silnější, než fide velmistr jiného státu.
+0 /-0 | 13.11.2020 19:39

Petr Koutný

Děkuji za doplnění, Petr Koutný 

+0 /-0 | 13.11.2020 18:55

paul07

Jak píše Kasparov, tak všichni velmistři Sovětského svazu se stali také mezinárodními velmistry. Jedinou výjimkou byl Igor Platonov. 

+0 /-0 | 13.11.2020 18:43

Marek Vokáč

SovSojuz si dával značný pozor, koho pustí hrát šachy do světa, do Svazu se na turnaje také nikdo moc nehrnul, tak to s tituly FIDE neměli snadné. Ale sovětská federace to vyřešila vynalézavě - zavedla titul velmistr Šovětského svazu, a bylo vymalováno. Netuším, jestli je někde statisticky podchyceno, kolik jich bylo uděleno, ale asi celkem dost.

+0 /-0 | 13.11.2020 17:51