Zápisky z Mariboru V

18.11.2012 06:43 | MS mládeže 2012

Deváté kolo začalo pro českou výpravu příjemnou zprávou: Anička Vavřínková vyhrála a získala tak svůj třetí bodík na mistrovství. Bohužel další zápisy do celkového skóre českého meeting pointu byly spíše negativní, což v...

Deváté kolo začalo pro českou výpravu příjemnou zprávou: Anička Vavřínková vyhrála a získala tak svůj třetí bodík na mistrovství. Bohužel další zápisy do celkového skóre českého meeting pointu byly spíše negativní, což v součtu devátého kola znamenalo –4, celkově tedy pád na –8. Skvělou zprávou však bylo vítězství Karin Němcové v D10, která se se šesti body stala po devátém kole českým lídrem, což při průběžném 17. místě znamenalo při další minimálně jedné výhře šanci na vynikající umístění.

Z dalších našich bojovníků měli ještě velmi dobrou šanci minimálně na první dvacítku FM Tadeáš Kriebel, kterému se v devátém kole rovněž podařilo zvítězit, a Martin Blahynka.

V předposlední den šampionátu (nepočítáme-li den odjezdu) nás nejen Hočko Pohorje přivítalo nádherným slunečným počasím, což jsme před obědem s částí výpravy využili ke krásné zdravotní procházce na rozhlednu. Cestou nás především Karinka bavila svou téměř nevyčerpatelnou zásobárnou vtipů. Po vystoupání desítek schodů na rozhlednu myslím nikdo nelitoval, že jsme se vydali právě sem. Otevřel se před námi opravdu fantastický výhled na celý Maribor, který jsme měli doslova jako na dlani (bylo to ještě mnohem lepší, než když jsem byl na rozhledně poprvé). Na vršku jsme udělali několik skupinových foteček a také jednu společnou a vydali jsme se zpátky do hotelu. Rovnou jsme si zašli na oběd a po krátkém relaxu jsme vyrazili na předposlední kolo letošního mistrovství.

Po dvou nulách během jednoho dne Martin Blahynka zabral a je zpět ve hře o výborné umístění.

Právě na závěrečná dvě kola jsem šetřil svůj vyhrávající šátek, protože kdybych ho vzal dřív, tak by se mohl unavit...:) A to by bylo nemilé, protože finiš je vždy rozhodující!... Šátek rozhodně pomohl, protože i přes pár proher se nám podařilo urvat 10 bodů, což znamenalo +2 a celkově –6. Pevně však věřím, že tím se vyhrávající šátek teprve zahříval a právě v posledním kole ukáže své síly a schopnosti v celé své kráse!:)

Z individuálních výsledků je třeba vyzdvihnout remízu Karinky Němcové, která ji udržuje v šanci na výborné umístění, výhru Martina Blahynky, který se po nevydařeném dvojkole rozjel k vynikajícímu výkonu a také on má před posledním kolem teoretickou šanci na umístění kolem 15. místa (samozřejmě při výhře), a vítězství Julči Vilímové, která má na svém kontě již krásných šest bodů. Stejný bodový zisk má na svém kontě ještě Thai Dai Van Nguyen, který po "malé rošádě" také vyhrál. Svému čínskému soupeři bohužel podlehl FM Tadeáš Kriebel, čímž se propadnul do čtvrté desítky průběžného pořadí. Poslední kolo šampionátu začíná již v deset hodin dopoledne, tak nám držte palce!

Partiová ukázka

Jana Zpěváková (1921) – WCM Karina Kruk (1786)
MS mládeže, 10. kolo, pozice po 21.g3

Velmi hezký závěr partie se ve včerejším kole povedl Janě Zpěvákové. V pozici na diagramu výše její irská soupeřka zahrála chybné
21...Vg8? a naše reprezentantka nemilosrdně trestala: přišlo
22.Jg5 Dh5 a nyní vtipné
23.Sxh7! Po ústupu věže 23...Vf8 by přišlo jednoduché 24.Sg6 Dh6 25.Jf7+ se ziskem kvality a jasně vyhranou pozicí. Černá oběť přijala, čímž umožnila Janě vyzkoušet si v praxi typický dušený mat jezdcem.
23...Jxh7

24.Dxh7+! Dxh7 25.Jf7#
Níže si můžete prohlédnout pár obrázků z dnešní zdravotní procházky na rozhlednu a zpět.

Dva bojovníci v kategoriích H10 a H12 Marek Sýkora a Filip Nový...

...a dvě bojovnice v kategoriích D12 a D10 Blanka Brunová a Karin Němcová.

Na závěr dva ze tří oficiálních trenérů výpravy IM Pavel Šimi Šimáček a IM David Dejf Kaňovský.

Odkazy:

Stránky mistrovství
Online na Chessdom
11x 2599x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
20.11.2012 09:54 | Autor neznámý

Máte jistě všichni pravdu, jistě bysme si přáli lepších výsledků.  Samozřejmě laciných kritických příspěvků bez návrhu řešení dovede napsat každý několik. Samozřejmě, oproti týmu (třeba olympiáda) zde nejde psát, "měli tam jet jiní". Naštěstí spravedlivý systém bojů o titul přeborníka. Proto jsem napsal, že chyby hledat jinde.

To že postupně postupně ztrácíme pozice, to že systém tréninků byl vymyšlen a uveden v život především Evženem Gonsiorem začátkem devadesátých let, ale že se příliš nebo vůbec neinovoval, že svět je již někde jinde, je prostě pravdou. Proto jsem uvedl, že firma, která se nerozvíjí, může očekávat konec.   

Něco jsem poslal, návrhy, na svaz v létě, především jak zvýšit šanci, aby z juniorů byli další "Davidové, Viktorové, Zbyňkové". Možná bylo prý trošku stručné (přesto delší než na příspěvek), nebylo plně pochopeno, domluvil jsem se s předsedou, že pošlu znovu.

Na naší provinční krajské úrovni se s kolegy(ěmi) snažíme každý rok dát nějakou přidanou hodnoutu. A když byl rok 2012 neúspěšnější z-s-b z MČR plus stříbro z EU, již teď je mi jasné, jak v prosinci na TMK+KM se budeme potit, abychom vymysleli, jak na příští rok zkvalitnili přípravu, abychom si ještě pět let neříkali, jaký ten rok 2012 byl úspěšný. Třeba tím, aby junioři vyrostli v silné hráče nebo aby se medailisté prosadili více na ME, MS.  Kraj, svaz, tomu může pomoci, stejně však nejdůležitější vždy je pravidelná činnost žáka s trenérem za podpory rodičů.

20.11.2012 08:58 | Autor neznámý

Vcelku optimistické komentáře se silným nádechem nostalogie. Ano firma, která se nerozvíjí (někdy i záměrně, nebo i naivně), jde do kytek. Systém není špatný, ale vlak nabírá na rychlosti a cestující stojí na nástupišti a koncová světla se ztrácí v dáli....trochu prapodivný konec dovolené. Myslím, že by stálo za to, přečíst si postřehy z MS na http://lokomotivabrno.klenot.cz/?q=temata/mladez-clanky-0, psané rukou jednoho otce jedné účastnice a tam si najít vmáčnuté věty o současném stavu věcí. Diplomatická vyjádření neposouvají svět kupředu. Ale nepředbíhejme, vyčkejme a možná se i dočkáme.....Jako těch desetkráte lacinějších náramků pro vězně, které svět objevil již hodně, hodně dávno!

19.11.2012 17:41 | Autor neznámý

Doporucuji zacit odstranenim pokerovych banneru z webu NSS.cz ktery muze prave tu skupinu 16-20 let od sachu lakat jinym smerem :)

19.11.2012 16:54 | Autor neznámý

Máme samozřejmě výborné trenéry a talentovanou a pracovitou mládež...

Jenže umístění je dostatečně výmluvné: ujel nám vlak. A zatímco se vzdaluje, můžeme se utěšovat, tlachat, poplácávat po ramenou a čekat na zázrak.

 

19.11.2012 16:00 | Autor neznámý

Pavle,klasika: mládežníci rozhodně byli nejlepší ...

19.11.2012 15:44 | Autor neznámý

Honza Hučín i kipko.

Psal mi Jarda Hájek, co přivezli za umístění počátkem 90. let a zda to někdo překoná.

Systém v ČR za současných podmínek není špatný, možná se ale zůstalo více let stát na místě. A firma, která se nerozvíjí, spíš sklidí neúspěchy. Jasně, kde mají 6xtýdně šachu ve škole (jak přijela k nám dívka z jedné z postsovětských republik, ikdyž zrovna na ni to vidět nebylo) je těžší konkurovat. To asi u nás nebude.   

Rozhodně mládežníci za to nemůžou, oni byly (jen) nejlepší v ČR ve své kategorii (pominu-li tam extrahráče, mistrů byla většina). Což není žádná sranda vyhrát finále: Nepočítám-li KP, tak polofinále (8 z 80 postupuje) a pak 24 finalistů, jen vítěz bere MS. Navíc od dospělých si to platí sami. Jasně, svazové trenéry v místě hradí svaz.

Jde o to, aby svazový šéftrenér a  příslušné odborné komise zhodnotili poslední roky práce s mládeží v ČR (ikdyž David K. je tam zatím krátce, ale ví) a řekli jak do budoucna: a)  za současných ekonom. podmínek, zda jde a jak  efektivněji b) Kdyby byly vyšší prostředky, jak s nimi efektivně naložit. Až takovým podstatným hlediskem nejsou medaile na šampionátech mládeže (kat.16-20 teprve něco napoví); To jen odměnou dětem a možná příkladem pro ostatní, v tom má Honza Hučín pravdu, ikdyž tedy trošku napoví, ale aby byli v ČR  další "Davidové", "Viktorové".

19.11.2012 15:14 | Autor neznámý

Pro reprezentaci mají aktuální význam jen výsledky v nejstarších kategoriích. To, zda nějaké úspěšné desetileté dítě pojede v budoucnu na Olympiádu, se odhadnout nedá.

19.11.2012 14:23 | Autor neznámý

Jirka Kadlec: Hrůza čí? Aktérů, trenérů, svazu, společnosti?

18.11.2012 23:26 | Autor neznámý

Pokud se na celkové výsledky dívám z pohledu budoucích nadějí naší reprezentace na Olympiádách či na MS, tak je to dost hrůza.

18.11.2012 14:40 | Autor neznámý

Good luck cele vyprave a hlavne Martinovi, bude to velka bitva

18.11.2012 08:22 | Autor neznámý

Tak ať poslední kolo