Zápisky z Mariboru III

14.11.2012 10:43 | MS mládeže 2012

Den D se přiblížil gepardím tempem a přišel na řadu nejtěžší den šampionátu: obávané dvojkolo. Dřívější vstávání se všem vydařilo, přestože někteří byli po ránu maličko "zmatení"...:) Vtipné také bylo, když se někt...

Den D se přiblížil gepardím tempem a přišel na řadu nejtěžší den šampionátu: obávané dvojkolo. Dřívější vstávání se všem vydařilo, přestože někteří byli po ránu maličko "zmatení"...:) Vtipné také bylo, když se někteří účastníci podivovali nad tím, že se z partie vrací za světla...:)

Každopádně hned na úvod včerejšího dne si pro nás pořadatelé připravili opravdovou "perličku". Když jsem cirka půl hodiny před začátkem partie dorazil k šachové kavárně (tj. našemu meeting pointu), byly dveře do místnosti zavřené a na nich visely dvě cedulky: "bijoterapíja" a "no for cheess" (to není překlep, opravdu tam byla dvě éčka!). Po chvíli vyšla z místnosti mladá slečna, která nám oznámila, že další tři dny zde bude probíhat zcela nešachová akce a tyto prostory jsou tak pro nás uzavřeny. Někteří vedoucí delegací to vzali celkem v pohodě, ale pár z nás (zejména další, kteří měli stejně jako my domluvený v této místnosti s dětmi svůj meeting point) zůstalo ostentativně sedět na chodbě před místností. Nejlepší byla v tomto směru rázná francouzská maminka, která sjela dolů a odněkud přitáhla asi deset židlí...:) Na odpolední kolo už jsme domluvili nový meeting point, a to v Habakuku, kde už předtím čekával doprovod na naše nejmenší reprezentanty, resp. reprezentantky.

Každopádně dopolední kolo se české výpravě vůbec nevydařilo, z čehož byl celkový výsledek –4. Poprvé na turnaji prohráli bohužel také FM Tadeáš Kriebel a Martin Blahynka, čímž se poněkud vzdálili od předních stolů, kam rozhodně patří. Po pátém kole se tak lídrem výpravy stal Thai Dai Van Nguyen v H12 s 3,5 body.

Po dopolední partii následoval přesun na hotel, oběd, alespoň krátká příprava na soupeře a opět lanovkou dolů. Celková bilance –7 před odpoledním kolem sice nevěstila nic dobrého, ale já jsem stále věřil, že se rychle začneme přibližovat kýženému plusu. Že se nám to však podaří během jediného kola, to jsem tedy opravdu nečekal...

Změna meeting pointu přinesla totiž české výpravě rovněž výraznou výsledkovou změnu. Ke kulatému stolu u Habakuku začaly postupně chodit jedna jednička za druhou, až jsem skoro nestačil počítat, kolik že už to vlastně máme výher! Ještě předtím jsem se však zašel podívat do „stanu“, kam pořadatelé srdečně zvou veškerý doprovod, trenéry apod., aby se nemuseli mačkat ve stísněných prostorách Draše (což platí dvojnásob po uzavření šachové kavárny). Což o to, stan je to opravdu pěkný: je zde několik obrazovek s přenosem partií i videa za sálů, občerstvení, informace, poloprázdné stoly a také stánek s dárkovými předměty, kde jsem si i já zakoupil několik drobností na památku (například tričko šampionátu se myslím pořadatelům velmi povedlo). Bohužel stan je až příliš daleko od hracích místností, jako meeting point je tudíž zcela nevyhovující.

Po šesti kolech je bodovým lídrem české výpravy Thai Dai Van Nguyen.

Přestože odpoledne dorazilo i pár nulek (například Martina zřejmě dost poznamenala dopolední porážka a odpoledne prohrál prakticky bez odporu, a Anička rovněž svojí soupeřce bodík doslova darovala), podařilo se nám vybojovat 12 bodů, což znamená +8!! Což je nejen první plusový výsledek české výpravy na letošním mistrovství, ale zároveň první celkový skok do plusové bilance, a to konkrétně na +1! Post lídra reprezentace drží díky čtvrté výhře stejně jako po kole pátém Thai Dai Van Nguyen v H12.

Volný den jsme povětšinou strávili relaxací. Někteří se šli projít po okolí našeho hotelu a vyhledat přitom rozhlednu, o které jsem psal v předchozím Zápisku, jiní prostě jen odpočívali, dívali se na filmy, četli si knížky apod. Část výprava se po menších skupinkách vypravila do města prozkoumat centrum Mariboru a nechyběli samozřejmě ani analýzy včerejších partií. Nejhorší program volného dne musely bohužel absolvovat Julča s Nelou, které se obě probudily s bolestí krku a zvýšenou teplotou. Což bylo patrné zvláště u Nely, jejíž hodnota tělesné teploty vyskočila nad 39 stupňů. Přišly tudíž na řadu čajíčky, celodenní ležení pod peřinou a "potit se, potit se, potit se"! Večer už to však bylo lepší a obě holky se s námi mohly vyfotit na společné fotografii.

Pro partiovou ukázku jsem dnes zvolil něco na odlehčení. Svým mladým svěřencům (myšleno kolem deseti let) občas vyčítám, že hrají třeba i s dámou méně a nechtějí se vzdát. Že to je vůči soupeři trošku nečestné. Nicméně na tom, že když se vzdám, partii už nemohu vyhrát (případně zremizovat), rozhodně něco je. Což se krásně potvrdilo dokonce v partii šestnáctiletých dívek...

Souboj s Portugalkou Ines Lima Santosovou se Kačce Vlčkové příliš nevydařil s soupeřka ji především v zahájení jasně přehrála. Ve střední hře sice naše reprezentantka zabojovala, ovšem bílá se nikde nespletla a získala rozhodující výhodu. Ovšem v situaci, kdy měla sklízet zasloužené plody, začaly pracovat nervy a dít se neskutečné věci.

Ines Lima Santos (1734, POR) – Kateřina Vlčková (1846, CZE)
MS mládeže, 6. kolo, 12. 11. 2012
pozice po 41...Kg4

V pozici na diagramu výše nejen že má bílá materiální převahu, ale zejména černý král se dostal do velmi choulostivé zóny.
42.h3+
Jeden z dobrých a nabízejících se tahů, jiný byl například 42.Sxg6 s myšlenkou 42...Vxg6? 43.h3+ Kf4 44.Vf5#
42...Kf4 43.Jd4 Asi nejjednodušší, Rybka sice hlásí mat 7. tahem po 43.Jd2, ale to opravdu není podstatné.
43...Vc3+ Jiná možnost bohužel není, mat na g3 rozumně pokrýt nešlo.
44.Kxc3 Kxe4 45.f3+ Pro změnu mat 6. tahem po 45.Jf3...:)
45...Ke3 46.Ve5+ Kf2 47.Ve2+ Kg3 48.Vb2 Vf6

Minimálně tady (nejspíš už o dost dřív) by partie silných hráčů zcela jistě skončila, Káťa se však rozhodla ještě chvíli hrát. A dobře udělala! Schválně si zkuste tipnout, jak černá dokázala v partii zvítězit...:)
49.Je2+? Samozřejmě zcela zbytečný šach, bílá pro nic odevzdává minimálně dva pěšce.
49...Kxg2 50.Jf4+?! A tento šach také není nejšťastnější, po lepším 50.Sxg6 by bílé alespoň jeden pěšec zůstal, např. 50...Kxf3 (50...Kxh3 51.Se4) 51.Jd4+ Kg3 52.Sf5.
50...Kxf3 51.Jxg6 Kg3 Samozřejmě nikoli 51...Vxf7?? 52.Je5+. Nyní visí střelec i pěšec na h3, což současně nelze pokrýt.
52.Sd5 Kxh3 Už tady si bílá svůj úkol velmi zkomplikovala, například pokud by se vyměnily věže, musela by předvést, že dokáže matovat střelcem a jezdcem. No, to by mě tedy hodně zajímalo...:)
53.Vg2 a5 Další svůj postup Káťa krásně okomentovala po partii: „Nevěděla jsem, co hrát, tak jsem prostě šla a-pěšcem kupředu.“ Jistě v tu chvíli netušila, že zahájila vítězný postup krajního černého pěšce!!!:)
54.Vg1 a4

55.Sg2+?? První (ne)skutečná hrubice soupeřky. Po 55.Kb4 by stále ještě stála jasně na výhru.
55...Kh2 Naopak teď už má černá remízu v kapse, protože získává jednu z lehkých figur.
56.Vh1+ Kxg2 57.Vxh6 Kg3 Tady by naopak všichni velmistři podepsali remízu, ale ne tak naše bojovnice, resp. především portugalská šachistka...:)

58.Kd4?! Další průběh je neuvěřitelnou ukázkou téměř totální ignorace černého a-pěšce ze strany bílé.
58...a3 59.Vh1 Kg2

60.Vh6?? Království za koně! Zde však platí přesný opak: koně bílá udrží, ale království padne...:) 60.Va1=.
60...a2 61.Jh4+ Kh3 Tady se bohužel i Káťa maličko sekla, vyhrávalo 61...Kh1!
62.Jg6+ Kg2 63.Jh4+ Kg1? 63...Kh1!
64.Jf3+ Vxf3 65.Va6 Vf2

66.Ke3?! To ještě neprohrává, ale je až paradoxní, že bílá jde svým králem už podruhé OD černého pěšce, místo aby šla k němu a sebrala ho. 66...Vb2 67.Kf3?? No a jak se říká: do třetice všeho dobrého!:)
67...Kf1 Teď už pro bílou není záchrany.
68.Ke3 Ke1 69.Vh6 Kd1 70.Kd3 Vd2+ 71.Ke3 Ve2+ 72.Kd3 a1D
0-1

A pak že se nedá vyhrát úplně cokoliv!:)

Janča a Káťa na zdravotní procházce.

Vrchol rozhledny úspěšně zdolali Jana Zpěváková, IM Pavel Šimáček a Katka Vlčková.

Alternativní pohled od vrchní stanice lanovky aneb "Mha přede mnou, mha za mnou!"

Společná analýza partií pod vedením IM Pavla Šimáčka.

Na závěr dnešního Zápisku se můžeme pokochat nad tím, že i šachistky jsou často velmi pěkné dívky. Obzvláště když si ve městě zakoupí krásné šaty, což se během volného dne povedlo Nicole Lužíkové.

Odkazy:

Stránky mistrovství
Online na Chessdom
16x 2510x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat
15.11.2012 17:58 | Autor neznámý

tak jsem juknul co se děje. Repkova 18.tahová partie půjde do knížek útoku, kombinace. Bohužel Slovenský reprezentant za tu nesprávnou stranu. Trošku si možná myslel, že si může dovolit cokoliv a šel figurami od krále, možná trošku přehnanější sebevědomí - viz při konci jeho stav hodin 1:22. Nevadí, jedna se dává, říká se i v mariáši, zlato stále v jeho silách.

A u nás, krom 2 proher mladších dívek na on-linu hezky stojí Van. 31. tah soupeř černý nemůže dobrat věž na c6 pro pointu po Df7 Sc4 a po d5 Sxd5! s dalším mezitahem c7! Vidím jen během minuty z rychlíku bez motoru, tak snad jsem se nesekl.

15.11.2012 12:13 | Autor neznámý

Odkaz je správný, psal jsem přeci, že partie jsou skryté. Byl jsem v Julských Alpách čtyřikrát a tato zvířátka tam potkával. No a vítr vane od hor, není divu, že se pořadatelé od zvířátek přiučili. Hamty, hamty,  blíží se zima, bude hůř, MS jen tak zas nedostanou. Tak kdoví co bude, proto potřeba databasi ukrýt a o nemalý peníz si říct potištěným papírem, jak v minulém století.

15.11.2012 12:12 | Autor neznámý

giocozo - je to zemní veverka

15.11.2012 11:16 | Autor neznámý

 Mistrovství se pomalu blíží do finiše, teď je potřeba nasadit trhák! Všiml jsem si, Marku, že jsi nyní obsadil své oblíbené startovní číslo, tak doufám, že se od něj odrazíš výše. Mnacakaňan, Armén hrající za Rusko, je možná příbuzný jakéhosi velmistra, ale spíš sleduj, jestli ti nepřisypává nějaký ten Arsen do pití. Pokud se mu nic takového nepovede, tak věřím, že dneska dopadneš úspěšně. Hodně zdaru přeje Pepa Kopal.

15.11.2012 11:05 | Autor neznámý

alf- Sysel obecný je sysel obecný a žádná veverka. Sysel obecný je totiž hlodavec zemní ! Na tomto odkaze jsem nenašel partie ani jeho, ani našich reprezentantů.

15.11.2012 08:30 | Autor neznámý

Díky Pavle, o syslovi jsem si dlouho toužil něco přečíst :-)

15.11.2012 08:15 | Autor neznámý

Odkaz funguje, zajímavý, ale partie žádné, pouze odkaz Wikipedie na sysla obecného. A co mě překvapilo, je to veverka.

15.11.2012 06:41 | Autor neznámý

Z toho mála partií co je v pgn jsou krásné obě remízy Tadeáše s hráči 2500. Bojovné, oběti, Tedeáš hrál velmi nebojácně. V jedné krásně udržel koncovku.

U Christ. Repky (předposlední výhra) je zajímavé, jak si soupeř ale vůbec nevěděl v koncovce rady. Zatímco Slovenský reprezentant přesně věděl co má hrát.

Ale přeci jen jsem objevil. Další partie, kromě těch z on-linů, jsou skryté zde.

14.11.2012 20:25 | Autor neznámý

Na chessbase.de je uvedeno, že cena je 2E za kategorii a jedno kolo, celkově tedy všechny partie kola za 24E. Autor píše i o stížnostech a protestech rodičů, které nechtějí pořadatelé - a to ani před začátkem kola - pouštět do hracího sálu...

14.11.2012 19:33 | Autor neznámý

Slovákům vždy (krom vzájemných mačů) fandíme

Když tu někdo psal, že partie nejsou na netu, aby je mohli prodávat, připadlo mne to jak vtip. A teď mi potvrdil jeden otec žáka, že prý pravda, že to tam naši trenéři musí kupovat v tištěné podobě. Kolik za to chtěj? Za každou kategorii zvlášť? To je snad návrat 20 let zpět. Co jsme dělali pro celou Evropu v Praze?! Nebudou příště hráči platit i za toaletu?

14.11.2012 18:50 | Autor neznámý

Neskutocne sa stava realitou Repka sundal nasadenu jednotku a ma 6,5 / 7 !

IM Donchenko Alexander GER 2409  

Rozpravka pokracuje.

14.11.2012 16:48 | Autor neznámý

...fakt, že jó, to už na tom majstrovstvu světa jsou chyby jak v naší extralize. Sg4, S bere na g4.

14.11.2012 16:28 | Autor neznámý

No to je něco strašnýho Já myslel, že to je nějaká trojtažka, a on to má černý vyhrát

14.11.2012 16:05 | Autor neznámý

Tak ta ukázková partie na mě udělala takový dojem, že minimálně do neděle nechci šachy ani vidět. Brr.

14.11.2012 12:16 | Autor neznámý

adukázka od Davida -  vzpomínám si , jak za dávné historie , byly povinné poslední (9.) ,      " ženské ", šachovnice. My starší to pamatujeme , známe. Chodili za mnou kolegové při rozehraném utkání s hláškou : Je to dobré, naše holka má figuru navíc. Já jim odpovídal : To vůbec nic neznamená , uvidíte za půl hodiny. Také jo,naše měla o věž méně. Proto jsem dal kdysi VOKOvi za pravdu , když jednou prohlásil (byla to zábavná historka a ta partie tu byla ) , že nebude již trénovat "holky"

14.11.2012 11:01 | Autor neznámý

Sice již většina kol se odehrála, ale stále čeká dlouhých a náročných 5 kol. V těch se teprve rozhoduje, komu zbyde nejvíce (krom znalostí) sil, odvahy, trpělivosti, sebevědomí. Tak každý může svůj výsledek ještě velmi výrazně zlepšit. Tak . Samozřejmě i pokazit, ale to se týká spíše soupeřů

Zajímavost: Jan Mikeš jistě v pondělí odpoledne chtěl vyhrát černými s hráčem s Nizozemských Antil (2000+), ale partie skončila remízou. Kdo by si vsadil na remisu, tak ve velmi výhodném kursu, který byl vypsán sázkovými kancelářemi a dělbu bodů, by hodně vydělal. Honza totiž zapsal vůbec svojí první remízu až v této své 17. partii na MS (jinak samé resultativní výsledky Vung-Tau + Maribor).