Zápisky z Mariboru II

12.11.2012 11:55 | MS mládeže 2012

Přestože jsem na konci prvního Zápisku napsal, že se příště ozvu během volného dne, podařilo se mi nakonec najít si i po čtvrtém kole chvilku času, a tak si níže můžete přečíst druhý Zápisek. Po úvodních dvou dnech v Maribor...

Přestože jsem na konci prvního Zápisku napsal, že se příště ozvu během volného dne, podařilo se mi nakonec najít si i po čtvrtém kole chvilku času, a tak si níže můžete přečíst druhý Zápisek. Po úvodních dvou dnech v Mariboru jsem vždy padl do postele a okamžitě usnul. Jednoduše řečeno jsem byl (ne)skutečně grogy, protože oběhat a vyřídit všechny potřebné organizační i jiné záležitosti nebylo vůbec snadné. Nicméně jak se říká, začátky vždy bývají nejtěžší. Teď už se mistrovství plně rozeběhlo do zajetých kolejí.

Denní program je pro naprostou většinu účastníků totožný: po snídani začnou přípravy, které trvají až do oběda, po (polo)sytém nakrmení chvíli odpočinek a pak hurááá na partii. Po skončení kola zpět na hotel, zajít si na večeři a s některými ještě rozebrat jejich sehrané partie (pokud se to nestihne v šachové kavárně, kde jsme udělali český meeting point a všichni naši reprezentanti hrající v hotelu Draš se po partii odebírají právě tam). Pokud zbude ještě chvilka času, tak si povětšinou zahrajeme BANG!, případně se podíváme na nějaký relaxační filmeček.

Před třetím a čtvrtým kolem jsem s výpravou vyslal Pavla Šimáčka alias Šimiho (zvolili jsme střídací metodu, kdy Sergej má na starosti Habakuk a já s Pavlem se střídáme v Draši: vždy jeden z nás dvou jede dřív a dřív odjede, ten druhý dorazí později a čeká pak na ty, co dané kolo hrají nejdéle). Toho jsem včera (po začátku třetího kola) využil k návštěvě bazénu (krásně teplá voda, dá se i plavat, horká masážní vířivka byla také moc fajn!) a dnes k zaběhání si místními lesy. Vydal jsem se směrem nahoru až na možná nejvyšší pahorek (řekl bych, že jsem se tím dostal nad 1100 m. n. m.), kde jsem navíc objevil poměrně vysokou rozhlednu. Neváhal jsem a vystoupal jsem až úplně nahoru. Stálo to za to, výhled je opravdu krásný. Škoda jen, že zrovna dnes bylo poměrně zataženo. Pokud se udělá jasněji, určitě se tam ještě jednou vypravím (fotky z rozhledny si můžete prohlédnout na konci Zápisku).

Jedním z bodových tahounů české výpravy je FM Tadeáš Kriebel.

Ve třetím kole jsme poprvé neudělali přesně padesát procent, bohužel špatným směrem. Zisk 8,5/18 znamená celkový výsledek –1, což se však jistě velmi brzy otočí. Po třetím kole se již nikdo z našich borců, resp. borkyň nemohl pyšnit stoprocentním výsledkem, přestože kluci k tomu vůbec neměli daleko. Martin Blahynka svého silného soupeře velmi pěkně přehrál, ten se bohužel nakonec vysmekl ve věžové koncovce. Pro diváky krásnou partii sehrál na on-line přenosu FM Tadeáš Kriebel, který se nekompromisně pustil do útoku a za cenu střelce odhalil černého krále doslova jako konzervu. Najít přesné pokračování útoku však vůbec nebylo snadné, a tak se Tadeáš nakonec musel spokojit s remízou opakováním tahů. I přesto zaslouží oba kluci pochvalu za velmi pěkný a bojovný výkon.

Po třech kolech se tak na čele české posádky usadili právě FM Tadeáš Kriebel v H18 a Martin Blahynka v H14, k nim se pak ještě přidala Karinka Němcová v D10.

V úvodním zápisku jsem Vám slíbil kromě fotek i nějakou partiovou ukázku, tudíž tak i činím. Je ze druhého kola, kdy se (s drobným přispěním soupeřky...:)) povedl velmi efektní závěr partie Nicole Lužíkové.

Nicola Lužíková (1796, CZE) – Tasnim Amra (1574, RSA)
MS mládeže, 2. kolo, 9. 11. 2012
pozice po 26.f5

Po 26. tahu bílé (f4-f5) vznikla na šachovnici velmi ostrá pozice. Bílá má pěšce méně, ale s výjimkou jezdce na a2 velmi aktivní figury, které ohrožují černého krále. Objektivně stojí černá lépe, ale musí hrát přesně, což obzvláště při nedostatku času není vůbec jednoduché.
26...Jxc4
Braní bílého střelce je zcela pochopitelné, kdyby bílá dáma černého jezdce dobrala, přišlo by Sxf5 a bílá pozice by se rychle rozpadla. Nicola však našla lepší pokračování. Objektivně nejsilnější bylo za její soupeřku zahrát 26...Dxe5!
27.Sxh6!
Jistě, černý král kolem sebe nemá příliš obránců, je tudíž potřeba otevřít na něj útočné linie!
27...gxh6??

A černá chybuje! Po správném a chladnokrevném (nicméně těžkém) 27...Jxe5! bílá zřejmě objektivně nemá nic lepšího než 28.Sg5+ (teoreticky se však dá zkoušet například 28.Dc1, i tady se obrana černé nehledá snadno, kupříkladu 28...Sxf5?? vůbec nejde kvůli 29.Sxg7+! Kxg7 30.Dh6+ Kg8 31.Dh8#) 28...Kg8 29.Sxe7 Ve8 (29...Dxe7? nejde vzhledem k 30.f6 s hrozbou matu a sebrání dámy) 30.Sd6 Dc6, kde by sice černá měla stát lépe, ale mohlo by se stát ještě úplně cokoliv. Nyní přichází pěkný vítězný úder.
28.Dc1!+-
Právě to myslím černá přehlédla a zřejmě počítala pouze s pokračováním 28.Vxh6+? Kg7, kde se v pohodě ubrání. Naopak po tahu v partii již není jak zabránit matu! Pikantní je rovněž to, že bílá dáma ústupem na c1 vzala svému ubohému koníkovi na a2 jediné políčko, kam mohl beztrestně skočit...:)
28...Va6 29.f6 Vxf6 30.exf6 Je3 31.Dxe3 Sxh3 32.Dxh6+ Kg8 33.Dg7#
1-0

Bohužel ani ve čtvrtém kole jsme se nedokázali prodrat na plusový výsledek, ba právě naopak. Zvláště děvčatům se dnešek příliš nevydařil, což znamenalo zisk osmi bodů, tedy –2. V celkovém součtu to znamená –3, což však není až tolik a klidně se jedním podařeným dnem dá vše zvrátit.

Na čele české výpravy jsou i nadále FM Tadeáš Kriebel a Martin Blahynka, (Karinka Němcová bohužel poprvé na turnaji prohrála), kteří drží neporazitelnost a mají na svém kontě tři body. Tadeáše jsme i ve čtvrtém kole mohli sledovat na on-linu a opět se svého úkolu hrát pro diváky zhostil se ctí: jeho partie rozhodně nepostrádala šťávu.

Zítra (resp. skoro už dnes, protože Zápisek dodělávám těsně před půlnocí) nás čeká zřejmě nejnáročnější den mistrovství, tj. dvojkolo. Držte nám palce, ať se na něj dobře vyspíme!

Na závěr svého druhého Zápisku přidávám rovněž pár slíbených fotek, čímž se s Vámi pro dnešek loučím a teď se již opravdu přihlásím s dalším Zápiskem během volného dne...:)

Takto vypadá náš hotel z vrchní strany (tj. od vchodu)...

...a takto ze spodní strany.

Pohled na celý hotelový komplex.

Maribor jako na dlani aneb pohled od vrchní stanice lanovky.

Nedaleko našeho hotelu stojí kostel sv. Bolfenka z roku 1501.

Při včerejším běhání jsem mimo jiné objevil tento tajemný lesní „bunkr“.

Následují tři pohledy z rozhledny.

Takto vypadá meeting point české výpravy. Svou partii právě ukazuje Julča Vilímová, přihlížejí Nicola Lužíková a Marek Sýkora.

14x 2024x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat
12.11.2012 23:57 | Autor neznámý

to Pavel Chrz: Sorry stříbro na MS 2007 

12.11.2012 23:41 | Autor neznámý

 Také Markovi patří za dnešní  100% výsledek velká pochvala.  Hodně úspěchu v zítřejším souboji s Jonasem Roseneckem přeje Pepa Kopal.   

12.11.2012 21:34 | Autor neznámý

Každopádně 6. kolo našim parádně vyšlo, konečně v plusu, a to výrazně.

12.11.2012 21:05 | Autor neznámý

Re Jenik: Stříbro možná jinde.

Můžu mít horší paměť, ale  kdybych o tom nepsal a nefotil...

Na 10. rovnoběžce dobojováno

12.11.2012 20:52 | Autor neznámý

Nerad by som to zakrikol ale v O14  Christopher Repka  5,5 / 6 !  suverenne sa usadil na celo pelotonu.........tu uz to zacina tak trocha  smrdiet medajlou, drzime palce aj ostatnym.

12.11.2012 20:31 | Autor neznámý

to Pavel Ch: Katka Vietnam stříbro na MS

12.11.2012 18:11 | Autor neznámý

důležitá dvě písmena mi tam vypadla:  "desítce" ať  je

12.11.2012 17:31 | Autor neznámý

Bonde, samozřejmě pravda, ikdyž sám jsem přidával sem ty počty. Je to taková tradice. Určitě důležitější je, aby se opravdu jeden, dva, tři, prosadili. Je to ale neuvěřitelně těžké, již nyní vidíme, že nikdo nemá 4 z 5. Snad po tomto kole před volným dnem lépe. Že je to těžké, podívejme do historie, fakt již nevím, kdy na MS medaile. Zlato na Evropě Tomáš Oral (to již je hodně dávno) a Katka Němcová 2008, na MEU Van zlato a letos Honza Vykouk stříbro (MEU je však "trošku" slabší šampionát). Ale na světě.... jo vím jen že 2008 ve Vietnamu Katka bramborovou. Ale snad předtím nějaká byla, jistě mne tady lepší pamětníci doplní (Snad Viktor, myslím, že ale to bylo až ve "dvacítkách" nebo i dříve?).

Tak ať alespoň jeden v "desítce" je a další dva také v popředí. Stále je to v moci každého, dokonce zbývá ještě hodně moc kol, jen ty soupeře přemoct.  

12.11.2012 17:00 | Autor neznámý

tisková oprava: "honba"

12.11.2012 16:59 | Autor neznámý

Jako klidně ať jsme na konci na -20, hlavně ať to hodí aspoň nějakou medaili. Ta hinba za průměrem nikam nevede.

12.11.2012 15:51 | Autor neznámý

Hezká závěrečná kombinace

12.11.2012 14:55 | Autor neznámý

Abychom za 50% bilanci z prvních dvou kol ještě nebyli vděčni, v 5. kole máme (pokud dobře počítám) -4

12.11.2012 13:44 | Autor neznámý

Obávám se, že to bude spíše ziskuchtivý úmysl než lenost. Pořadatelé prodávají tištěné bulletiny.

12.11.2012 13:22 | Autor neznámý

Díky Davidovi za dojmy.

Mrzí mne lenost pořadatelů, žádné partie kromě on-linů, ty bychom chtěli asi vidět.  "Zlatá Praha", tam byly úplně všechny ve 23.hodin na webu a navíc průběžně již během kola.

Když jsem se vrátil k ME v Praze, teď mi jeden šachista říkal (viz kritika, že slavnostní zahájení nebylo v češtině), " a to alespoň takové věci o remízách a včasném příchodu nemohli přeložit do češtiny?". Uvědomil jsem si, že  ti, kteří se v tom nepohybují, nemusí znát. Tak takové věci se říkají na brífinku s vedoucími výprav (ENG a RUS, kdo to neovládá ani jeden, nemůže výpravě šéfovat) a ti to pak tlumočmí svým hráčům. Slavnostní zahájení bylo ve venkovním areálu hotelu a byl to kulturně hudební program/show. Muselo to mít spád,  aby nebylo otravné, zdlouhavé, aby to lidi (hlavně děti) bavilo a aby neodešly. Povídání k tomu ve třech či více jazycích by se vůbec nehodilo, zdrželo, znudilo. Tak jen Petr Pisk přivítal všechny v ČJ, RUS, ENG a že dále bude komentář k vystoupení anglicky.