Zápisky z Brazílie II

19.11.2011 11:56 | MS mládeže 2011

Úvodní kolo MS mládeže se českým barvám poměrně vydařilo: sice jsme zcela naprázdno odešli v kategoriích H8/D8, ale ostatní kategorie to bohatě vykompenzovaly a bylo z toho nakonec krásných +4, tedy 8/12. To je myslím si velmi dobrý...

Úvodní kolo MS mládeže se českým barvám poměrně vydařilo: sice jsme zcela naprázdno odešli v kategoriích H8/D8, ale ostatní kategorie to bohatě vykompenzovaly a bylo z toho nakonec krásných +4, tedy 8/12. To je myslím si velmi dobrý vstup do soutěže, snad nám podobná fazóna vydrží i nadále. Na druhou stranu je třeba říct, že většina našich hráčů měla v prvním kole teoreticky slabší soupeře. Hned druhé kolo bude o poznání horší a půjde de facto o úvodní křest formy našich reprezentantů a reprezentantek: většina našich bude mít tentokrát ELOvě silnějšího soupeře, resp. soupeřku. Což ovšem nemusí vůbec nic znamenat!

V prvním kole byl pro nás zřejmě nejexotičtějším hráčem soupeř Lukáše Vlasáka, který byl ze státu Macao. Ten jsem si dokonce musel vyhledat na internetu, abych zjistil, kde přesně se nachází (tušil jsem to zhruba správně, ale opravdu jsem si nebyl jistý…:)).

Dnes se, jak jsem slíbil, více zmíním o státě Goiás, městě Caldas Novas i místních podmínkách ubytovacích a stravovacích.

Znak státu Goiás

Spolkový stát Goiás se nachází ve středozápadním regionu Brazílie. Jeho hlavním městem je Goiania, ve které jsme končili náš let a přesouvali se do Caldas Novas. Zajímavostí jistě je, že toto město, které má dnes cca 1,2 milionu obyvatel, bylo založeno až roku 1933! Stát Goiás má přibližně 5,6 milionu obyvatel, přičemž hustota zalidnění je opravdu hodně malá: 17 obyvatel na 1km² (pro srovnání: Česká republika má hustotu zalidnění 133 obyvatel na 1km²!). Uvnitř státu Goiás se rovněž nachází Federální distrikt s hlavním městem celé Brazílie, tedy Brasília. Jako jednu ze zajímavostí tohoto státu bych vyzdvihl chov krav, ve kterém je jedním z nejpřednějších v celé Brazílii. V roce 2000 zde byl počet krav vypočítán přibližně na 18 milionů, což znamená 4 krávy na každého obyvatele!!

Město Caldas Novas se nachází na jihu státu Goiás, přibližně 170 km od hlavního města Goiania. Počet obyvatel je přibližně 60 000 (spíše něco přes) a hlavním ekonomických zdrojem je turismus. Což je zcela pochopitelné: město Caldas Novas je považováno za jedno z největších nalezišť hydrotermálních pramenů na celém světě. Ve městě se nachází zhruba 80 hotelů a ročně navštíví toto město několik set tisíc turistů! O horkých pramenech v tomto regionu se vědělo již v 16. století a od 18. století se s nimi začalo aktivně pracovat (ve smyslu „turistického ruchu“). Další velkou turistickou atrakcí je Národní park Estadual, který se nachází jen pár kilometrů od města.

Vlajka státu Goiás

Náš hotel s názvem Di Fiori nabízí relativně slušné ubytování (i když na čtyřhvězdičkový hotel bych si přeci jen představoval něco lepšího: např. v pokojích vůbec není klasický stůl!) a velmi dobré stravování. Velmi vhod přijde rovněž možnost koupání v komplexu několika bazénů, z nichž všechny jsou plněny pramenitou horkou vodou (v rozsahu cca 30-50 stupňů).

Příště Vám povím něco víc o hrací místnosti a také si začneme představovat jednotlivé účastníky MS mládeže.

Průběžné výsledky české výpravy

Odkazy

Stárnky MS mládeže 2011
Průběžné výsledky
On-line přenos (19:00 hodin)
7x 2564x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
20.11.2011 00:17 | Autor neznámý

Druhé kolo se příliš nepovedlo. Ve třetím se utká Lukáš s jedním z favoritů turnaje - Fedoseevem.

19.11.2011 21:16 | Autor neznámý

...a ještě jsou zajímavě uvedeny země, např. GM Ter-Sahakjan je z Ecuadoru a slečna Nastasja Žažulkina z Burundi

19.11.2011 21:05 | Autor neznámý

Těch on-line šachovnic moc není, na to že je to mistrovství světa

19.11.2011 21:01 | Autor neznámý

Tak Míša a Kája prohrály...Míša s hráčkou o 300 elo větší, Kája s hráčkou 200 elo menší...    

19.11.2011 20:56 | Autor neznámý

Možná, že by bylo dobře dát k tomuhle mistrovství výslovný odkaz na přenos, který uvedl pan "raflar" - funguje to a možná někoho i zajímá

http://www.gestiondeportiva.co/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=495

19.11.2011 16:37 | Autor neznámý

Hodně úspěchů Dejfe celé výpravě a stejně tak krásné zážitky. 

Jinak s těmi hotelovými hvězdičkami a stoly, to (bohužel pro šachisty) nebývá přímo úměrné. Do takových hotelů se jezdí obvykle odpočinout, proto tam stoly "na práci" nejsou. Na ubytovnách či na kolejích naproti tomu ano. Navíc počet hvězdiček vyjadřuje spíše kvalitu stravy než pokojů.

19.11.2011 12:59 | Autor neznámý

Fajn začátek, snad se bude dařit i dál!