Mistrovství Čech mládeže v šachu 2021 - HD16

28.10.2021 06:39 | Domácí zprávy

Robert a Petr šachy pořádá Mistrovství Čech mládeže v šachu 2021 - HD16. Každý den, každé kolo budeme sledovat tento turnaj. Přidáme on-line partie, fotky, reportáže, rozbory a zajímavé pohledy na tento šachový turnaj. Začínáme právě dnes.


-
. kolo -

Roberta Petr šachy, z.s. pořádá Mistrovství Čech mládeže v šachu 2021 - HD16.  Jmenovitě Michal Mach je v našem týmu člověk, který by měl organizovat a pořádat turnaje. První který společně děláme je právě toto mistrovství. To druhé bude určitě Mistrovství ČR Amatérů a budou další a další. 

286 hráčů a hráček, k tomu rodiče a trenéři a můžu říct, že Herlíkovice jsou plné do posledního pokoje.Budeme přinášet snad zajímavé reportáže. Já osobně natočím z turnaje reportáž. Rodinná dovolená nám začíná ve středu a snad po výstupu na Sněžku se ve čtvrtek objevím na turnaji. S Robertem se pokusíme psát zajímavě a přinášet reportáže pro Vás. 

Startovní listina hráčů a hráček je tady: 

https://chess-results.com/tnr584907.aspx?lan=5&art=0

Dnešní první kolo začíná ve 14:30 a já budu sledovat a připravovat Tomáše Míka. Včera jsme měli poslední trénink před turnajem a řešili jsme tuto pozici ze slavné partie Marshall - Capablanca New York  1909. 


Jednoduchá pozice a jedoduchá otázka. Jaký plán bude mít černý v této pozici? Tomáš prvně navrhoval matovat černého krále. Takže po vyřešení napadnutého jezdce Jd4 chtěl rozjet h5-h4. Když jsem s tím nesouhlasil, navrhl velkou rochádu a  pak to našel. 


Jeden z vyhrávajících plánu je vytvoření si volného pěšce. V koncovce to je dokonce jeden z nejlepších plánů. Ve střední hře je to opět často nejlepší  plán. Hra na pěšcové převahy. Aljechin říkával, že pěšcová převaha se musí hrát! Strana, která má pěšcovou převahu a nehraje na ní, zahazuje velké strategické šance. Přesně o tom byla tato partie. Černý dokonale využije svoje šance. Bílý do konce partie bude mít tu svojí pěšcovou převahu stále nedotknutou. To byl náš trénink. Hráč by měl hrát to, co mu říká pozice. Nemůžeme hrát to co nás napadne, ale to co chce pozice. Dobrý hráč čte pozici, snaží se jí pochopit, snaží se naslouchat její šeptání a pak může být dobrým hráčem. Ta partie je opravdu vzorová! 


-
. kolo -

Tak uvidíme co se bude dít! Každému hráči přeji jen ty nejlepší tahy! Michalovi přeji, ať se mu turnaj povede. Nám fanouškům přeji, ať vyhraje náš favorit. A my s Robertem se pokusíme přinášet zajímavé články z tohoto turnaje! Z turnaje, který pořádá náš tým. 

Jak říkáme:

Máme rádi šachy a máme je rádi s vámi!

4x 6135x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
Pedro Morales

Super! A bude přímí přenos? Mejvíc se mi líbí ty kresby na začátcich to je špička!

+0 /-0 | 25.10.2021 17:50

Petr Koutný

Tsonga, dnes a nebo zítra se podíváme na partie v článku. Po prvním kole to moc nedávalo smysl, po dvou a nebo po třech kolech to bude mít větší grády. Díky za tip. 

+0 /-0 | 25.10.2021 07:58

tsonga6

mna zatial zaujal hrac Slaby Matej, ktory klame svojim menom /aj elom/ ked v prvom kole porazil hraca s elo o 600 vyssim a druhe mal vyhrane podla mna tiež (namiesto 19...h5, mal hrat Jf3 )

+0 /-0 | 25.10.2021 07:54

VojtaTelekes

Tomášovi držím palce at se turnaj povede a samozřejmě i dalším, které nebudu jmenovat oni ví.. budu sledovat :-) 

+0 /-0 | 23.10.2021 12:28