ME seniorských týmů 2021 zahájeno
30.08.2021 20:18 | Domácí zprávyV pondělí 30. 8. 2021 bylo v pražském hotelu Don Giovanni zahájeno Mistrovství Evropy seniorských družstev. Na startu se sešlo rekordních 31 týmů z 10 federací.
Možnost zahrát si s šachovými legendami využilo velké množství českých týmů, kterých nalezneme na startovní listině hned patnáct.
V kategorii nad 50 let hraje deset družstev systémem každý s každým. Hlavními favority jsou reprezentační týmy Česka a Slovenska, v nichž můžeme vidět řadu bývalých československých reprezentantů – namátkou jmenujme velmistry Hráčka, Hábu, Štohla či Plachetku.
Výsledky kat. 50+ naleznete zde: http://chess-results.com/tnr571541.aspx?lan=1
Rk. | Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 | |
1 | SK SLAVOJ LITOMERICE | * | 3 | 2 | 0,0 | 3,0 | 1,0 | |||||||||
SLOVAKIA | * | 3 | 2 | 0,0 | 3,0 | 1,0 | ||||||||||
SK BOHEMIA PARDUBICE | * | 3 | 2 | 0,0 | 3,0 | 1,0 | ||||||||||
4 | CZECH REPUBLIC | * | 2½ | 2 | 0,0 | 2,5 | 1,5 | |||||||||
KSS VYSOCINA | * | 2½ | 2 | 0,0 | 2,5 | 1,5 | ||||||||||
6 | GERMANY 1 WOMEN | 1½ | * | 0 | 0,0 | 1,5 | 2,5 | |||||||||
1960-69 | 1½ | * | 0 | 0,0 | 1,5 | 2,5 | ||||||||||
8 | MAKKABI BOSKOVICE | 1 | * | 0 | 0,0 | 1,0 | 3,0 | |||||||||
CZECH REPUBLIC WOMEN | 1 | * | 0 | 0,0 | 1,0 | 3,0 | ||||||||||
TJ SOKOL UDLICE | 1 | * | 0 | 0,0 | 1,0 | 3,0 |
Ještě nabitější je konkurence v kategorii nad 65 let. Mužstvem s nejvyšším průměrným ratingem 2389 je německý Lasker Schachstiftung GK, který reprezentují hned tři velmistři. Druhým nejvýše nasazeným týmem je Lysá nad Labem-100 let, který, jak z názvu týmu vypovídá, slaví sté výročí založení šachu ve městě. Lysá do své sestavy zařadila několik hráčů, kteří její barvy hájili již v minulosti; uvést můžeme např. velmistry Jansu či Medunu. Silné soupisky mají i další týmy - za Francii nastoupí GM Vaisser, za Německo GM Hort či za Maďarsko GM Farago.
1. LASKER SCHACHSTIFTUNG GK (RtgAvg:2389 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Gerhard Koehler | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GM | Knaak Rainer | 2476 | GER | 4611250 | 1,0 | 0 |
2 | GM | Kalinitschew Sergey | 2434 | GER | 4637321 | 1,0 | 0 |
3 | GM | Meister Jakob | 2416 | GER | 4102541 | 1,0 | 0 |
4 | IM | Glienke Manfred Dr. | 2231 | GER | 4603702 | 0,0 | 0 |
5 | Koehler Gerhard Dr. | 2183 | GER | 12909700 | 1,0 | 0 | |
2. LYSA NAD LABEM - 100 LET (RtgAvg:2346 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Petr Spacek | |||||||
1 | GM | Jansa Vlastimil | 2420 | CZE | 300128 | 1,0 | 0 |
2 | GM | Meduna Eduard | 2352 | CZE | 300055 | 1,0 | 0 |
3 | IM | Hausner Ivan | 2336 | CZE | 300110 | 1,0 | 0 |
4 | IM | Neckar Lubomir | 2274 | CZE | 300705 | 1,0 | 0 |
5 | IM | Spacek Petr | 2318 | CZE | 300314 | 0,0 | 0 |
3. ISRAEL 1 (RtgAvg:2335 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Nathan Birnboim | |||||||
1 | GM | Gruenfeld Yehuda | 2397 | ISR | 2800020 | 1,0 | 0 |
2 | IM | Birnboim Nathan | 2375 | ISR | 2800209 | 1,0 | 0 |
3 | IM | Berkovich Mark A | 2323 | ISR | 2801639 | 1,0 | 0 |
4 | IM | Lederman Leon | 2246 | ISR | 2800403 | 1,0 | 0 |
5 | IM | Kagan Shimon | 2292 | ISR | 2800284 | 0,0 | 0 |
4. FRANCE (RtgAvg:2335 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Antoine Canonne | |||||||
1 | GM | Vaisser Anatoly | 2496 | FRA | 603252 | 1,0 | 0 |
2 | IM | Sharif Mehrshad | 2335 | FRA | 600121 | 1,0 | 0 |
3 | IM | Giffard Nicolas | 2247 | FRA | 600571 | 1,0 | 0 |
4 | IM | Boudre Jean-Pierre | 2263 | FRA | 600237 | 1,0 | 0 |
5 | FM | Berthelot Yannick | 2266 | FRA | 600547 | 0,0 | 0 |
5. GERMANY 1 (RtgAvg:2319 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Wolfgang Block | |||||||
1 | IM | Chevelevitch Evgueni Dr. | 2386 | GER | 4684257 | 0,0 | 0 |
2 | GM | Hort Vlastimil | 2385 | GER | 4600029 | 1,0 | 0 |
3 | FM | Baum Bernd Dr. | 2255 | GER | 4611853 | 1,0 | 0 |
4 | FM | Postler Reinhard | 2250 | GER | 4611608 | 1,0 | 0 |
5 | Kierzek Matthias Dr. | 2201 | GER | 4647009 | 1,0 | 0 | |
6. SWEDEN 1 (RtgAvg:2225 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Bengt Hammar | |||||||
1 | IM | Renman Nils-Gustaf | 2311 | SWE | 1700367 | 1,0 | 0 |
2 | Uddenfeldt Dan | 2309 | SWE | 1700243 | 1,0 | 0 | |
3 | FM | Malmdin Nils-Ake | 2150 | SWE | 1701584 | 1,0 | 0 |
4 | FM | Hammar Bengt | 2130 | SWE | 1700391 | 1,0 | 0 |
7. HUNGARY (RtgAvg:2215 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Peter Hardicsay | |||||||
1 | GM | Farago Ivan | 2323 | HUN | 700134 | 1,0 | 0 |
2 | IM | Hardicsay Peter | 2185 | HUN | 700622 | 1,0 | 0 |
3 | FM | Volosin Vladimir | 2235 | HUN | 725129 | 1,0 | 0 |
4 | FM | Restas Peter | 2115 | HUN | 703478 | 1,0 | 0 |
5 | IM | Boguszlavszkij Jevgenyij | 2144 | HUN | 700614 | 0,0 | 0 |
8. SWITZERLAND (RtgAvg:2171 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Christian Issler | |||||||
Bo. | Name | Rtg | FED | FideID | Games | Rp | |
1 | IM | Huss Andreas | 2249 | SUI | 1300180 | 1,0 | 0 |
2 | FM | Hugentobler Patrick | 2168 | SUI | 1301497 | 1,0 | 0 |
3 | FM | Vucenovic Dragomir | 2161 | SUI | 1300393 | 1,0 | 0 |
4 | IM | Bhend Edwin | 2104 | SUI | 1300288 | 1,0 | 0 |
5 | Issler Christian | 1982 | SUI | 1306456 | 0,0 | 0 | |
9. SK SOKOL VYSEHRAD (RtgAvg:2102 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Petr Vanek | |||||||
1 | IM | Jurek Josef | 2208 | CZE | 300993 | 1,0 | 0 |
2 | FM | Netusil Miloslav | 2146 | CZE | 301183 | 0,0 | 0 |
3 | Pilar Miloslav | 2035 | CZE | 306207 | 1,0 | 0 | |
4 | Groh Jiri | 2020 | CZE | 304557 | 1,0 | 0 | |
5 | Slechta Karel | 1836 | CZE | 326178 | 1,0 | 0 | |
10. SK 2012 (RtgAvg:2092 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Steen Juul Morgensen | |||||||
1 | Kolbak Jens | 2169 | DEN | 1400339 | 1,0 | 0 | |
2 | FM | Jorgensen Jorgen | 2165 | DEN | 1402820 | 1,0 | 0 |
3 | Holst Per | 2097 | DEN | 1405411 | 1,0 | 0 | |
4 | Mortensen Steen Juul | 1938 | DEN | 1408143 | 1,0 | 0 | |
5 | Andersson Finn | 1796 | DEN | 1420232 | 0,0 | 0 | |
11. CHESS ACADEMY PRAHA (RtgAvg:2067 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Josef Přibyl | |||||||
1 | IM | Pribyl Josef | 2226 | CZE | 300187 | 1,0 | 0 |
2 | FM | Mojzis Jaroslav | 2030 | CZE | 302325 | 1,0 | 0 |
3 | Mlynek Petr | 2058 | CZE | 307670 | 1,0 | 0 | |
4 | Horak Vladimir | 1954 | CZE | 319589 | 1,0 | 0 | |
5 | Vesely Emanuel | 1808 | CZE | 355445 | 0,0 | 0 | |
12. GERMANY 1 WOMEN (RtgAvg:2029 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Brigitte Burchardt | |||||||
1 | WIM | Burchardt Brigitte | 2113 | GER | 4612213 | 1,0 | 0 |
2 | Orlova Liubov | 1988 | GER | 24646660 | 1,0 | 0 | |
3 | WFM | Kierzek Mira | 2003 | GER | 15002110 | 1,0 | 0 |
4 | WIM | Wagner-Michel Annett | 2011 | GER | 4612205 | 1,0 | 0 |
13. ISRAEL 2 (RtgAvg:1971 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Yochanan Afek | |||||||
Bo. | Name | Rtg | FED | FideID | Games | Rp | |
1 | IM | Afek Yochanan | 2202 | ISR | 2800462 | 1,0 | 0 |
2 | Gal Moshe | 2088 | ISR | 2815630 | 1,0 | 0 | |
3 | Segal Yosef | 1814 | ISR | 2817063 | 1,0 | 0 | |
4 | Postolati Alexander | 1779 | ISR | 2846241 | 1,0 | 0 | |
14. SWEDEN 2 (RtgAvg:1931 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Felix Nordstroem | |||||||
1 | FM | Nordstrom Felix | 2083 | SWE | 1701509 | 1,0 | 0 |
2 | Carlsten Peter | 1945 | SWE | 1705067 | 1,0 | 0 | |
3 | CM | Dalling Peter | 1828 | SWE | 1705415 | 1,0 | 0 |
4 | Wihlborn Bengt | 1868 | SWE | 1709496 | 1,0 | 0 | |
15. GOLDEN OLDIES (RtgAvg:1930 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Aleks Semakoff | |||||||
1 | Semakoff Aleks | 1996 | NOR | 1500635 | 0,0 | 0 | |
2 | Taksrud Vidar | 1910 | NOR | 1502158 | 0,0 | 0 | |
3 | Johnsen Oystein | 1958 | NOR | 1515861 | 0,0 | 0 | |
4 | Thjomoe Hans Richard | 1856 | NOR | 1506412 | 0,0 | 0 | |
5 | Bjorgvik Jan Arne | 1722 | NOR | 1503766 | 0,0 | 0 | |
16. SK PLZEN (RtgAvg:1920 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Miroslav Becvar | |||||||
1 | FM | Pacl Vaclav | 2015 | CZE | 302031 | 1,0 | 0 |
2 | Bartonicek Zdenek | 1970 | CZE | 317276 | 1,0 | 0 | |
3 | Becvar Miroslav | 1863 | CZE | 393592 | 1,0 | 0 | |
4 | Danek Vaclav | 1832 | CZE | 336106 | 1,0 | 0 | |
5 | Kasik Miroslav | 1734 | CZE | 322091 | 0,0 | 0 | |
17. OLDEST BOYS (RtgAvg:1873 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Milos Vrabec | |||||||
1 | Vrabec Milos | 2095 | CZE | 338982 | 1,0 | 0 | |
2 | Koper Stefan | 1827 | CZE | 306606 | 1,0 | 0 | |
3 | Valtera Jiri | 1850 | CZE | 308900 | 0,0 | 0 | |
4 | Konvalinka Vladislav | 1718 | CZE | 342955 | 1,0 | 0 | |
5 | Lacha Jan | 1825 | CZE | 311251 | 1,0 | 0 | |
18. CZECH REPUBLIC WOMEN (RtgAvg:1836 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Pribylova Ruzena | |||||||
1 | WFM | Mozna Eva | 1905 | CZE | 302619 | 1,0 | 0 |
2 | WFM | Modrova Hana | 1816 | CZE | 302651 | 1,0 | 0 |
3 | Pribylova Ruzena | 1810 | CZE | 327131 | 1,0 | 0 | |
4 | Sunkova Marie | 1813 | CZE | 326208 | 1,0 | 0 | |
5 | Sladka Hana | 0 | CZE | 396257 | 0,0 | 0 | |
19. CAISSA ROZTOKY (RtgAvg:1831 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Jiří Halla | |||||||
1 | Sedlak Ludek | 1879 | CZE | 308757 | 1,0 | 0 | |
2 | Fiser Jiri | 1815 | CZE | 330604 | 1,0 | 0 | |
3 | Tejkal Jiri | 1869 | CZE | 308765 | 1,0 | 0 | |
4 | Halla Jiri | 1759 | CZE | 327794 | 0,0 | 0 | |
5 | Macoun Jiri | 1718 | CZE | 23709081 | 1,0 | 0 | |
20. GERMAN NORTH TEAM (RtgAvg:1800 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Guenther Kundt | |||||||
1 | Lomer Edmund | 2013 | GER | 4664884 | 1,0 | 0 | |
2 | Van Bentum Horst | 1989 | GER | 4671961 | 1,0 | 0 | |
3 | Kundt Guenther Dr. | 1751 | GER | 12975346 | 1,0 | 0 | |
4 | Geibel Henning | 1446 | GER | 4618238 | 1,0 | 0 | |
21. DRESDENER SPRINGER (RtgAvg:1791 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Peter Jeute | |||||||
1 | Jeute Peter | 1866 | GER | 24646091 | 1,0 | 0 | |
2 | Mueckan Friedbert | 1883 | GER | 4686861 | 1,0 | 0 | |
3 | Kretschmer Wolfgang | 1731 | GER | 12921181 | 1,0 | 0 | |
4 | Baensch Frank | 1682 | GER | 16272277 | 1,0 | 0 |
Výsledky kat. 65+ naleznete zde: http://chess-results.com/tnr571542.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30
Všechny partie jsou s patnáctiminutovým zpožděním přenášeny online, fanoušci je pak mohou sledovat na různých serverech: https://www.estcc2021.net/games/live-coverage/
Před zahájením prvního kola účastníci uctili minutou ticha památku nedávno zemřelého GM Sveshnikova, se kterým se řada účastníků setkala ještě na loňském MS seniorských týmů, jež se uskutečnilo rovněž v Praze.
Více informací včetně fotogalerie naleznete na webové stránce šampionátu: https://www.estcc2021.net/
Petr Pisk
ředitel ME seniorských týmů 2021