Vzpomínka na šachovou legendu

09.07.2023 06:30 | Historie

José Raoul Capablanca, Aron Nimzovič, Savielly Tartakower - jména, která neustále rezonují ve světě šachů. Ale mezi těmito slavnými jmény se nachází také jedna výjimečná osobnost, která zářila na šachovém nebi - Edgard Colle.

Informace o jeho raném životě jsou velmi skromné a o jeho rodině, dětství, náboženství a vzdělání se toho mnoho neví. Nicméně jeho šachová kariéra mezi jeho narozením v belgickém Gentu 18. května 1897 a jeho smrtí tamtéž 19. dubna 1932 je velmi dobře zdokumentována.

Colle dosáhl svých prvních úspěchů, když vyhrál mistrovství v Gentu v letech 1917 a 1918. Od roku 1918 byl známý svou účastí v Le Cercle des Echecs de Bruxelles, kde trénoval s belgickým mistrem Maxem Nebelem.

V této době Colle pravděpodobně čelil obtížným časům. Od roku 1900 rostlo napětí mezi evropskými supervelmocemi - Británií, Francií, Ruskem a Německem - až do vypuknutí první světové války v roce 1914. V roce 1917 Německo porušilo belgickou neutralitu a postupovalo zemí. Německé síly přijaly politiku teroru k potlačení civilního odporu. Většina Belgie byla pod německou okupací až do konce roku 1918.

Německá okupace Gentské oblasti byla zvláště tvrdá. Na 12 000 vojáků bylo ubytováno v Gentu a téměř 12 000 mužů bylo odvedeno na nucené práce. Němci zavírali továrny, odebírali potraviny, omezili cestování, omezili svobodu tisku, plenili kostely a muzea a popravovali podezřelé špiony. Tisíce lidí v Gentu trpěly hladem, a kdyby se potraviny nedovážely ze zahraničí, byla by situace ještě horší. V únoru 1917 se v Gentu také vyskytla chřipka. V té době bylo Colleovi kolem dvaceti let a pravděpodobně nebyl ani odvedeným vojákem, ani postiženým nemocí, jinak by se nemohl stát mistrem Gentu.

Po skončení války v listopadu 1918 se mezinárodní šachové akce opět rozjely. Mnoho významných šachových mistrů předválečné éry buď zemřelo, jako Carl Schlechter, nebo se stáhlo z soutěží, včetně Dawida Janowského, Siegberta Tarrasche, Jacquese Miese, Richarda Teichmanna, Ossipa Bernsteina, George Marca, Amose Burna a Oldřicha Durase. Jiní, jako Akiba Rubinstein, Rudolf Spielmann, Richard Reti, Frank Marshall, Savielly Tartakower a Milan Vidmar, pokračovali tam, kde přestali.

Necelé tři roky poté José Raul Capablanca svrhl Emanuela Laskera z trůnu mistra světa, který držel titul od roku 1894. Mladí hráči jako Aron Nimzovič, Gyula Breyer, Ernst Gruenfeld a Reti napadli klasickou šachovou školu svými hypermoderními nápady. Jejich nový a strategický přístup k zahájení dokázal, že šachy jsou mnohem složitější, než se dříve myslelo.

Colleovo první působivé vystoupení přišlo v Scheveningenu 1923, akci pořádané k 50. výročí Královské holandské šachové federace. Colle byl jedním z devíti cizinců, kteří se postavili proti jedenácti holandským mistrům.

Colleův styl byl stejně nápadný jako jeho výsledek. Právě když si Capablanca myslel, že šachy jsou všechny vyčerpané, Colle přišel s vysoce dynamickým útočným stylem. Hrál vzrušující šachy, díky nimž se stal oblíbeným mezi organizátory turnajů. Poté se stal velmi aktivním hráčem mezinárodních turnajů.


-
. kolo -

Colleovo vystoupení na Scheveningenu 1923 označili novináři  za muže s budoucností. A nespletli se, jeho úspěchy brzy přišly. 

 • Hastings 1923-24: 3. místo s Frederickem Yatesem (za Maroczym a Euwem)
 • Meran 1924: 7. místo s Opočenskym (za Gruenfeldem, Spielmannem a Retim, Alexey Selesnieff, David Przepiorka, Sandor Takacs, ale před Tarraschem a Georgem Koltanowským)
 • Hastings 1925-26: 5. místo s Yatesem (za Alexanderem Alekhinem a Vidmarem, ale před Janowskim)
 • Weston-Super-Mare 1926: 2. místo (za Euwe)
 • Amsterdam 1926: 1. místo (remizoval s Euwe, Tartakower a Johannes Pannekoek)
 • Scarborough 1926: 1. místo (před Jakobem Seitzem a Znosko-Borovským)
 • Budapešť 1926: 7. místo s Retim (za Kmochem, Rubinsteinem, Takacsem, ale před Tartakowerem, Yatesem a Znosko-Borovským).
 • Bardejov 1926: 4. místo (za Hermanem Mattisonem, Tartakowerem a Lajosem Asztalozem, ale před Borisem Kosticem)
 • Gent 1926: 3. s Janowskim (za Tartakowerem a Yatesem)
 • Meran 1926: 1. místo

Meran 1926 byl vrcholem Colleovy rané kariéry. Mezitím byl dominantní i doma. Byl belgickým šampionem s výjimkou krátkého období, kdy ztratil titul s Georgem Koltanowským, ale v roce 1924 jej znovu získal. V roce 1925 znovu porazil Koltanowského 4:0.


Paříž 1929, Edgard Colle (vpravo) vs Savielly Tartakower, partii komentuje Věra Menčiková

S jeho výsledkem v Meranu by se dalo očekávat, že se Colle brzy stane jedním z předních světových hráčů, ale nestalo se tak. Trpěl žaludečními vředy, které mu velmi často způsoboval bolesti žaludku a brzdil jeho výkon. Pokračoval v získávání dalších  úspěchů, ale zdraví jej začalo víc a víc negativně ovlivňovat. Jeho nejvýznamnější výsledky po roce 1926 byly:

 • Hastings 1926-27: 2. místo (za Tartakowerem, ale před Rétim a Yatesem)
 • Scarborough 1927: 1. místo (před Yatesem a Georgem Thomasem)
 • Bad Niendorf: 3. místo (za Nimzovitschem a Tartakowerem, ale před Ahuesem, Kosticem, Kmochem a Lajosem Steinerem)
 • Hastings 1927-28: 3. místo (remizoval s Victorem Buergerem, za Tartakowerem a Steinerem)
 • Scarborough 1928: 2. místo (za Williamem Winterem, ale před Bogolubovem)
 • Hastings 1928-29: 1. místo (remíza s Marshallem)
 • Karlovy Vary 1929: 12. místo ve velmi silném poli, které zahrnovalo Vidmara, Spielmanna, Maroczyho, Tartakowera, Thomase, Rubinsteina, Bogoljubova, Yatese, Nimzovitsch, Capablanca, Gruenfelda, Marshalla a Fritz Samisch
 • Barcelona 1929: 3. místo (za Capablancou a Tartakowerem)

I přes zdravotní problémy, stále dokazoval, že patří mezi světové hráče. 

 • San Remo 1930: 11. místo (účastníci byli Alekhine, Nimzovitsch, Rubinstein, Bogoljubov, Yates, Spielmann, Vidmar, Maroczy a Tartakower)
 • Scarborough 1930: 1. místo
 • Lutych 1930: 3. místo s Nimzovitschem (za Tartakowerem a Sultanem Khanem, ale před Rubinsteinem, Thomasem a Marshallem)
 • Frankfurt 1930: 5. místo (za Nimzovitschem, Kashdanem, Ahuesem, ale před Przepiorkou, Vasjou Pircem, Saemischem, Miesesem a Thomasem
 • Bled 1931: 12. místo
 • Rotterdam 1931: 2. místo (v remíze s Salo Landau, Tartakower a Rubinstein)


Rotterdam 1930: Edgard Colle (vpravo, hraje bílými) s Jefimem Bogoljubovem | Foto: tirismedia.net


-
. kolo -

Kolem roku 1925 Colle popularizoval zahájení , které nyní nese jeho jméno. Svým útočným stylem proměnil zahájení v zbraň a vyhrál s ním mnoho pěkných her. Později jeho belgický přítel a rival Koltanowski propagoval toto zahájení na jeho počest. Koltanowski napsal několik knih o zahájení, které později vešlo ve známost jako Colle-Koltanowski. Koltanowski muzůstal věrný po celou svou dlouhou kariéru.

19. dubna 1932 Colle zemřel poté, co podstoupil čtvrtou operaci kvůli své nemoci.

V roce 1924 sehráli Colle a Euwe zápas na osm partií, po kterém se oba hráči stali velmi dobrými přáteli. Po Colleově smrti napsal budoucí mistr světa Colleovi památník s názvem Gedenkboek Colle. Je to dojemná pocta Colleovi, která nabízí pohledy do jeho osobnosti. Euwe napsal:

ale pamatuji si, že vyjádřil svůj názor – jako vždy optimistický a upřímný – že svou pozici považuje za snadno vítěznou. Jeho názor mě vyprovokoval víc než si pamatuji, nejen proto, že jsem nesouhlasil, ale také kvůli velké důvěře, s jakou byl proklamován. Jeho tvrzení, že jsem neměl jedinou šanci na protihru, jsem tehdy považoval za poněkud troufalé.

Přestože byl Colle o pět let starší a měl za sebou delší šachovou kariéru , považoval jsem za svou povinnost upozornit svého přítele a soupeře, že se mýlil. Řekl jsem mu, že pokud bude stále podceňovat hrozby svých soupeřů, jako to dělal se mnou, nestane se z něj skvělý hráč. Byl jsem upřímný. Pokračovali jsme ve hře a Colle pravděpodobně ztratil orientaci v pozici možná v důsledku mého nečekaného komentáře. Kupodivu se v naší analýze později ukázalo, že kritická pozice pro něj byla skutečně vyhraná. Jak se mi zdá, rozčílil jsem ho, i když neúmyslně, natolik, že Colle prohrál partií. Colle si mohl právem stěžovat, že jsem ho nesprávným hodnocením vyrušil a on díky tomu prohrál.

Ale Colle to neudělal. Byl to člověk vysoké kvality, který si vzal má slova k srdci, i když byla nabídnuta způsobem, který byl všechno možné, jen ne vhodným. Navíc mi poděkoval za mé dobře míněné poznámky a řekl, že bude napříště ve svých hodnoceních opatrnější! Byl to nezapomenutelný okamžik. Pak jsem si uvědomil, že jsem v přítomnosti muže se skutečně skvělým charakterem, vysoko nad průměrem běžného hráče.  V tu chvíli jsme se s Collem stali velmi dobrými přáteli."


-
. kolo -

Gedenkboek Colle Euwe sdělil, že Colle začínal jako poziční hráč, který důkladně studoval hry Wilhelma Steinitze. Využil nepatrných výhod a drtil protivníky. Kvůli své nemoci však ztratil trpělivost a vytrvalost pro pomalou hru. Odklonil se od svého pozičního stylu, až se starý Colle stal téměř k nepoznání. Euwe prozradil:

Člověk by Collea sotva poznal, protože ve většině jeho her byla jistá vitalita, zdánlivě postrádající vědeckou, suchou poziční hru. Partie Colleho byly dobrodružné a postrádaly trpělivost kočky, která hodiny čekala, až se z jejího doupěte objeví myš. Usiloval o živou hru plnou romantiky, rychlou a zběsilou výhru nebo prohru, i když dokázal, že plně ovládá klidný a tichý styl boje. 

Mnoho Colleových partií byly dvousečné, kde se výhoda houpala jako kyvadlo. Taylor Kingston je ve své knize Edgard Colle – Caissa's Wounded Warrior přirovnává ke slimákům.

„Spíše než strojovou nevyhnutelnost bezchybných strategických mistrovských děl tyto hry ukazují nedokonalé, ale velmi lidské, odvážné, odvážné a vynalézavé šachy, kde jsou hráči jako boxeři srozdávající rány, každý je sražen k zemi, i Colle spadne z žíněnky, aby přesto pokračoval v boji. 

Dalším z Colleových přátel byl rakousko-nizozemsko-americký hráč, novinář a spisovatel Hans Kmoch. Napsal také poctu Colleovi, kde na belgického mistra vzpomínal jako na houževnatého hráče, který svou nemoc nesl se stoicismem. Kmoch napsal:

Colle nebyl sentimentální. Své utrpení nesl jako něco zcela soukromého a podřadného. Nežádal o žádnou zvláštní pozornost; byl vždy veselý a sebevědomý, okouzlující společník; ale u šachovnice to byl neústupný bojovník, který měl příkladného sportovního ducha a smysl pro povinnost. V každé hře se bojovalo tvrdohlavě. Dlouhé, těžké a únavné hry byly součástí jeho stylu. Těmito hrami ho provázela jen jeho obrovská síla vůle. Jeho duch vládl jeho tělu.

Colle bohužel následuje Rudolfa Charouska, Harryho Nelsona Pillsburyho a Carla Augusta Walbrodta jako velmi nadějné mistry, kteří zemřeli mladí ještě předtím, než naplnili svůj potenciál. Člověk si mohl jen představovat, kolik toho ještě dokázal a jak daleko by mohl zajít, možná dokonce bojovat o mistrovství světa, kdyby mu nemoc nezkrátila život.


Článek přeložen ze stránek chessbase.com a upraven pomocí CHAT GPT 

1x 2611x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Misorfan

Díky za obsáhlý pohled do šachové historie a také za unikátní fotografie.

+0 /-0 | 09.07.2023 19:16