MČR mužů ve Zlíně začíná

16.09.2021 03:00 | Domácí zprávy

Je to tu. Mistrovství České republiky mužů v šachu se neúprosně blíží.

Harmonogram
Hraje se na 9 kol každý s každým. První kolo začíná v sobotu 18.9. Každé kolo se hraje od 15,00. Poslední kolo (deváté) je v neděli 26.9. od 11,00. 

Kde se hraje
Ve Zlíně, v hotelu Moskva. Přímo v salónku 308.

Účastnící
GM Nguyen GM Štoček GM Žilka GM Babula GM Polák GM Krejčí GM Plát GM Petr IM Zwardoň FM Mládek

Hrací tempo
90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce + za každý tah 30 vteřinCenový fond je 260 tisíc korun českých. 
Ceny jsou následující:
1. cena/místo – 55.000 Kč, 2. cena – 45.000 Kč, 3. cena – 35.000 Kč, 4. cena – 27.500 Kč, 5. cena – 22.500 Kč, 6. cena – 20.000 Kč 7. cena – 17.500 Kč, 8. cena – 15.000 Kč, 9. cena – 12.500 Kč, 10. cena – 10.000 Kč. Při rovnosti bodů se ceny dělí rovným dílem

Pamatuji si, že bývalo zvykem dávat velmistrům startovné. Zde tedy (asi) není startovné, ale zase je vysoký cenový fond. Navíc každý účastník dostane stravné a cestovné, nocleh je samozřejmostí v místě kde se hraje, tedy v hotelu Moskva.
Myslím si, že toto je pro hráče atraktivnější model, protože i když se někomu nebude vůbec dařit, má jistých deset tisíc korun.

Kdo chybí
Škoda je, že nehraje David Navara. Těžko říci, proč se hraje MČR ve stejný termín, když je klubový pohár. Nezdá se mi - že šlo o jediný možný termín. Nicméně nechci nad tím spekulovat. To, že David dal přednost klubovému poháru je určitě pro jeho kariéru a prestiž lépe, než kdyby hrál MČR, které už vyhrál ix-krát (kolikrát?) Dále nebude hrát Viktor Láznička, nicméně ten chyběl na drtivé většině MČR. Chybí Zbyněk Hráček, ale to se dalo čekat, když je nyní kapitánem repre a chybí ještě Peťo Michalík. To je určitě škoda, ale Peťo zřejmě dal přednost zaměstnání a rodině.

Malé zamyšlení nad MČR a účastníky
Jeden můj známý, nechci jmenovat, vyjádřil obavy, ať zde není příliš hodně krátkých remíz. Pamatuji si, že právě díky tomuto nešvaru se přešlo na open systém. Nicméně zde platí tzv. sofijské pravidlo (do 30.tahu se nesmí nabízet remíza) a štědrý cenový fond, alespoň na naše poměry. Za mne jen dodám, že doufám, že nikdo nebude nemocný nebo nebude mít nějaké zdravotní problémy.
Pro mne je favorit číslo jedna Van Nguyen. Van po ne moc dobré hře na ME má co "napravovat". Myslím si, že vysoký kredit budou držet "veteráni" (doufám, že mi prominou toto označení :-) ) Jirka ŠtočekVlasta Babula a Tomáš Polák. Hodně jsem zvědav na Štěpána Žilku. Štěpán v poslední době sehrál hodně partií. Tento turnaj asi ukáže, zda má dobře nakročeno do klubu 2600. Navíc - myslím si - v případě velmi dobrého výsledku by měl být v repre "A" týmu.
Honza Krejčí - pokud jsem dobře slyšel - již má vlastní rodinu. Gratuluji! Uvidíme zda to bude ta injekce k dobrému výkonu nebo naopak. Vojta Plát klesá a klesá v žebříčku českých hráčů. Myslím si, že tento turnaj je jeho "jediná šance" ukázat, že patří do širší repre, kde za mne většinou bývala první desítka podle ela a někdy ani to ne. Pominu-li (super) nadějné juniory.
Martin Petr se vrátil přes 2500 elo. Hraje opravdu dobře. Jsem zvědav na jeho výkon, protože zde bude přece jen lovnou věří, ale dokáže rozdat mnoho úderů. Stejně jako Vojta Zwardoň. Ale Vojta nyní sehrál hodně partií. Bude "při chuti" a právě Vojta je naprosto neřízená střela. Může klidně i turnaj vyhrát nebo skončit poslední. 
A jako poslední nasazený je Richard Mládek. Pro mne šachová neznámá. Porazil hezky Vojtu Pláta černými, partii jsem komentoval. Nicméně tento turnaj bude těžká zkouška. Jsem moc zvědav, jak si povede a nakolik je silným hráčem. Protože jeden úder z vás dobrého boxera neudělá. Zase skolit borce a takovým způsobem není náhoda. Uvidíme.

Budeme informovat
Bohužel nemohu slíbit po každém kole. Je navíc ještě klubový pohár. Ale určitě o této významné akci budeme informovat zde a na YouTube jak nám síly budou stačit.

Robert Cvek


7x 3582x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jirikovka@post.cz
Podle mě je MČR ve Zlíně Charita! Protože Charita nenutí hráče podat co nejlepší výkony důsledkem je,že pak Čeští hráči neuspěli ani na World Cupu a kromě Navary ani na ME v Reykjavíku!
+0 /-0 | 16.09.2021 13:20

Jirikovka@post.cz
Pokud má hráč uspět na prestižním turnaji musí být v absolutní pohodě,především musí být zdráv jak po stránce tělesné,tak psychickè! V Psychologii šachu je napsáno,že pokud má hráč v kapse rozvodový lístek neměl by jezdit na turnaj! Podle toho,kdo má v kapse trestní oznámení,tak by také neměl na turnaj jezdit,mohl by být psychicky rozhozen! Ovšem MČR je úplně něco jiného! Zde i ten poslední hráč má 10 000 kč jistých,tak na turnaj rozhodně jet! Ikdyž toto finanční hodnocení je nesmyslné! Jiná situace by byla kdyby finančně na MČR bylo hodnoceno jen 5.míst! To by se hráči museli moc snažit,aby byli ve finančních cenách! Takhle mají Hawai! Peníze mají jisté,aniž by potáhli figurkou!
+0 /-0 | 16.09.2021 13:11

Pavel Ch

ad Theo Pot (A.Karpov) koho ve 30.sec. , více 11:48 ve vel. článku... pojďme raději diskutovat mimo téma MČR sem 

+0 /-0 | 16.09.2021 11:49

ThePot
Pánové, viděli jste někdo trailer nového filmu? “Místr Světa” vyjde do ruských kin chytře 30 prosince, tedy krátce po souboji za šachový trůn, na mediálním vrcholu. Film povídá o tragickému zápase Karpov - Kořcnoj v Bagiu, trailer vypadá skvěle, i když kritici ho odepisují,že to bude zas propagandistický děláte typu “Legenda 77” o Charlamovi. Je to možné, mě se absolutně nelíbí mladý Karpov, vypadá divně. Korčného hraje Chabenský, jeden z nej ruských herců, ten vždy zachrání i ten nejdebilnější film i scénář, ale nechme se překvapit. Myslím, že by stálo za článek odhlédnout se za šachoými filmy nově, nebo už tu byl nějaký? Tedy celý trailer : https://youtu.be/1FMVlRrRPLI
+0 /-0 | 16.09.2021 09:19

MaX

Štoček, Žílka, Babula. Ono ovšem bude záležet jestli tam jedou bojovat. A aspoň na závěrečný ceremoniál ať si nechodí pro ceny v teplácích. Budu koukat, je škoda, že není (GM, IM) online komentář.

+0 /-0 | 16.09.2021 08:51

sarmatam
můj tip je , že to vyhraje Richard Mládek,druhej Van, třetí Štěpán....... poslední plát :-)
+0 /-0 | 16.09.2021 08:19

Pavel Capek

Můj tip na vítěze : Štěpán Žilka. GL !

+0 /-0 | 16.09.2021 06:32