Lze zkřížit šachy s jinou hrou?

17.12.2013 12:35 | ostatní-články

Tento článek je určen všem těm, kteří si rádi zahrají něco nového a nebojí se zkřížit šachy například s pokerem.

Není důležité, jestli jste primárně šachista a rádi se bavíte pokerem, jako například aktuální mistr světa Magnus Carlsen, který svůj nedávný úspěch oslavil celonočním hraním pokeru, nebo jestli se věnujete hlavně pokeru a šachy hrajete s kamarády v hospodě. Až se příště budete nudit, můžete si zahrát obojí!

Chcete se naučit hrát poker? Navštivte Poker-Arena.cz, největší výukový pokerový portál pro české a slovenské čtenáře. Pokud vás poker zaujme, a budete chtít své schopnosti dále rozvíjet, můžete se zde stát členem studijní skupiny.

Šachy a box

Vždy jsem rád sledoval chessboxing - kombinaci šachu a boxu. Hraje se šachová partie s časovou kontrolou 12 minut, ale vždy po 4 minutách hry je přerušena a následují 3 minuty boxu. Cílem hry je dát soupeři mat, nebo ho knockoutovat. Pokud jste chessboxingu nikdy neviděli, doporučuji shlédnout nějaká videa na youtube. Tuto hru si však jen těžko vyzkouším s kamarády u piva, takže jsem se musel poohlédnout po jiných možnostech.

Šachy a poker

Poker pochází z USA a tak není divu, že právě tam vznikly varianty kombinující šachy a poker. Velkou propagátorkou těchto hybridních her je WGM Jennifer Shahade, která pravidelně píše pro PokerStars blog. Jednou z možností jak propojit šachy a poker je nejdříve odehrát šachový turnaj a podle jeho výsledku přidělit hráčům žetony do pokerového turnaje. Hráči, kteří uhrají nadprůměrný výsledek v šachu, pak začínají z výhodnější pozice i v pokeru a naopak - špatný výsledek v šachu znamená, že poker budete začínat s menším komínkem žetonů.

Ještě zajímavější je kombinace šachů a čínského pokeru. Čínský poker se od tradičních pokerových variant značně odlišuje, není v něm prostor pro bluffování a jde hlavně o kombinační schopnosti. Ty jsou ještě více zdůrazněny v moderní variantě "Open Face Chineese", kde se dokonce hraje s odkrytými kartami. Čínský poker-šach se hraje takto: každému z hráčů je rozdáno 13 karet, z těch hráči skládají tři pokerové kombinace - jednu tří karetní a dvě pěti karetní. Sestavené kombinace vykládají hráči na stůl lícem dolů a ten, kdo jako první vyloží všechny tři kombinace, spustí soupeři hodiny. Poté se hraje partie šachu, typicky s velmi rychlým tempem aby byla znát časová ztráta pomalejšího hráče pokeru.

Po skončení partie se odkryjí pokerové kombinace a počítají se body. Bodování je variabilní, ale většinou jsou 3 body za šachy a bod za každou vyhranou pokerovou kombinaci, časté jsou bonusy za výhru v obou disciplínách (tedy výhru v šachu a 3:0 v pokeru). Krátké video z jedné partie čínského poker-šachu hraného s variantou 17-karetního čínského pokeru mezi WGM Shahade a Jimem Gearym. V 17-karetní "číně" hráči skládají jednu vysokou kombinaci (výherní kombinace jsou tedy stejné jako například v nejpopulárnější pokerové variantě poker texas holdem), jednu nízkou kombinaci (jako například v Razzu), jednu Badugi kombinaci a jednu tří karetní kombinaci hranou na high. Za šachy jsou opět 3 body a za každou vyhranou pokerovou kombinaci jeden bod.

Šachy a ruleta

Pokud se vám předchozí hry zdají málo šílené, můžete zkusit kombinaci šachů a rulety. Zápas v této variantě mezi mecenášem Rexem Sinquefield a WGM Annou Zatonskih, čtyřnásobnou vítězkou mistrovství žen USA v šachu, se konal v "Chess Club and Scholastic Center of Saint Louis", které  Sinquefield založil. Na stejném místě letos probíhal i superturnaj Sinquefield Cup, kterého se zúčastnili přední velmistři Carlsen, Aronian, Kamsky a Nakamura - také vášnivý hráč pokeru a aktuálně třetí muž Elo žebříčku.


Ale zpět k ruletě. Jednotlivá pole na ruletě jsou označena symboly šachových figurek a hráč má vždy povinnost táhnout tou figurkou, kterou si vytočil. Pokud padne nula, musíte hrát figurou, kterou vám určí soupeř. V případě že nemůžete udělat legální tah s figurou, kterou jste si vytočili, můžete si vybrat libovolnou figuru, pokud je barva pole na ruletě stejná jako barva vašich figur. V opačném případě určí figuru váš soupeř. Pro přehlednost se nehraje s černými a bílými figurami, ale s černými a červenými.

Hra je zajímavá v tom, že každou kombinaci musíte hodnotit z hlediska její pravděpodobnosti a nesmíte přehlédnout i možnosti různých samomatů a divokých zahrání. Pokud si jako první figurku vytočíte pěšce, není 1.e4 zrovna nejlepší tah, protože se vám může stát, že budete ve druhém tahu nuceni hrát Ke2 a to s poměrně velkou pravděpodobností – stačí, aby ruleta padla na krále, věž opačné barvy nebo nulu.

Poker-Arena.cz nabízí čtenářům každý den novinky a zajímavosti ze světa pokeru, komentovaná výuková videa v českém jazyce, pravidla pokeru a mnoho dalšího…

18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

12x 4150x
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Morphynista

Do tématu " Šachy a poker " , případně ruleta, můžeme zařadit i článek o připravovaném turnaji v USA. Jde sice jen o šachy, ale má se hrát v Las Vegas, a co je důležité, má jít o open s největším cenovým fondem v historii, 1 000 000 USD. To je jistě potěšující zpráva. Ta méně příjemná je, že startovné je tisíc dolarů. Hlavní organizátor GM Maurice Ashley odpověděl na dotaz, zda věří, že se najde tolik šachistů, kteří budou ochotni takové peníze zaplatit, následovně : " Of course, I knew chess players are not used to paying that sort of entry fee, but I was also well aware that poker players have been paying much, much more for the chance to win big prizes at the World series of poker " . Otázka je, zda se dají takto šachisté přirovnat k hráčům pokeru, kteří jsou ochotni zaplatit ještě daleko vyšší startovné, aby si mohli zahrát s těmi nejlepšími o vysoké ceny...http://www.chessvibes.com/millionaire-chess-tournament-las-vegas-october-2014

+0 /-0 | 19.12.2013 21:26

noELO

Prostě - bez vědy - zkušenost bývalého vášnivého mariášníka - král plus filek rovná se "dvacka", ve francouzských kartách QK, v červených "čtyřka" cheeky

Mimo téma: Korčnoj asi bude zase hrát šachy!!!

http://www.thechessmind.net/blog/2013/12/16/korchnoi.html

Tak kdyby z toho byl přenos, budu u něj sedět. heartyes

+0 /-0 | 19.12.2013 10:34

bohouš z buše

:-) celý život žiji v přesvědčení, že c) je správně (a zdá se mi nejlogičtější = K Q)

Podle "Omasta, Ravik: Karty, hráči, karetní hry" pochází z německého okruhu, praotcem hra "66" (vznik 1652 v Paderbornu), doložen teprve začátkem 20. století

+0 /-0 | 18.12.2013 19:25

pawel

Tak to bude asi jedna ze 4 možností:

a)  Český panovník ve hře prohrál vše, vsadil svoji paní a ta se musela vdát za Dánského panovníka.

b) Hra byla darem vojevůdci k jeho sňatku.

c) Nejvyšším bodovým ohodnocením je "sňatek" krále a dámy

d) Hra se vyvinula z hry "66", která měla rozmach po Francouzské revoluci, v době, kdy se nově mohly sňatky rozvést. Pro mnoho karbaníků byla tak hra více jak manželka a trávili noci raději hrou. Možnosti ukončení sňatku bylo proto využíváno a vznikaly sňatky nové. "Dítě" původní "šedesátšestky" pokřtili Mariáš.

+0 /-0 | 18.12.2013 18:56

Petr Boleslav
mariage je fr sňatek, bingo. A proč je ta hra "sňatek"?
+0 /-0 | 18.12.2013 15:49

Zdeněk Janda

Bolku, po napoleonských vojácích nám tady zůstalo mnoho stop.Pokud se pamatuji na svou výbornou kantorku na SVVŠ , tak slovo z francouzštiny " mariáš " se překládá jako sňatek smiley

+0 /-0 | 18.12.2013 15:31

Homunkulus

Poutnik: No dyť; snad mě nepodezříváte, že se tu rozhořčuju s vážnou tváří? wink

+0 /-0 | 18.12.2013 11:05

Poutnik

Homunkulus: to není přeci zavádějící článek, to je jen reklama na poker. smiley  Zbytek je přidán, aby to zvídavé oko rozkliklo...

+0 /-0 | 18.12.2013 08:38

Petr Boleslav

no přihořívá smiley

+0 /-0 | 17.12.2013 22:01

Tobi

A odkud? Něco s francouzštinou a svatbou ne? Pokud si dobře pamatuju na strýcova slova.

+0 /-0 | 17.12.2013 21:18

Petr Boleslav

No je to možné. Teprve nedávno jsem se dozvěděl, od šachového velmistra, odkud se bere název "Mariáš".

+0 /-0 | 17.12.2013 20:04

Homunkulus

To je ale zavádějící článek! Je přece zřejmé, že tou pravou hrou pro šachisty je mariáš! smiley

+0 /-0 | 17.12.2013 17:34