Legenda jménem Frank Marshall

18.04.2022 06:00 | Historie

Když zavřete oči a řeknete si jméno Frank Marshall co vás napadne? Napadne vás jenom teorie jednoho skvělého zahájení, které nese zaslouženě jeho jméno? Vzpomenete si na nějakou jeho nesmrtelnou partií? Udělá vám radost vzpomínka, na pěknou kombinaci ?

Není těžké si najít na Internetu informace o tom, kdo byl Frank Marshall. Byl určitě skvělým šachistou, který šokoval své soupeře nečekanými útoky a kombinacemi. Později se říkalo o Michailovi Talovi, že ne každá jeho kombinace byla vítězná, a to samé se říkalo i o Frankovi. Prý měl často štěstí. Prý jeho útoky byly často úspěšné jen díky chybám jeho soupeřů. Přesto se historie neptá na to, jestli byly partie bez chyb. Historie si pamatuje výjimečné lidi ve výjimečných okamžicích. Historie si pamatuje Franka Marschalla jako jednoho z nejlepších hráčů všech dob.

Frank se nestal nikdy mistrem světa. Drtivě prohrál s lišákem Emanuelem Laskerem a historikové tvrdí, že prohrál díky své riskantní hře, kterou Lasker uměl vyprovokovat a potrestat. Tenkrát v roce 1907 jej Lasker vyprovodil děsivým skóre 7-0! 

Šachový život je cesta plná pádů. Jen velký hráč se dokáže znovu narovnat a jít a přijímat další rány osudu. Od roku 1909 do roku 1936 neměla Amerika jiného šampióna než právě Franka Marshalla. 

To vše lze dohledat na Internetu a o tom nemá být tento článek. Tento článek chce připomenout tohoto geniálního hráče v tom nejlepším, co po sobě šachovém světu zanechal. Věřím, že to bude stát za váš čas.


-
. kolo -
 Říkalo se o něm, že měl štěstí. Že dokázal soupeře přinutit k chybám, přestože stál na hranici prohry. Já bych řekl, že měl srdce hráče! Hrál a bojoval a podle jeho stylu hry, bych si tipnul, že mohl ovlivnit Michaila Tala. Tato partie je pěknou ukázkou. Ruku na srdce, po Sb4 by se kdokoliv z nás mohl vzdát. Jen výjimeční lidé s duší hráče chtějí každou partii vyhrát!

-
. kolo -

Na konci tohoto článku dostanete i vy příležitost hrát jako Frank Marshall. Toto jsou diagramy, které můžete vyřešit a zahrát stejně dobře, jak to ve své době uměl Frank Marschall.

Diagram číslo 1. Černý na tahu remizuje:


Marshall Frank James - Duras Oldřich, Karlovy Vary 1907

Druhý diagram a černý na tahu vyhraje: 


Napier, William Ewart - Marshall, Frank James

Třetí diagram je bílý na tahu.

Když jste četli tento článek pozorně, a nebo jste se koukli na video, nebudete mít problém tento diagram zahrát stejně dobře, jak jej zahrál Frank. 


Marschall - Halper 1941 New York

Přidávám další pěkné partie Franka Marshalla a na konci článku najdete i odkaz na stránku, kde si můžete pěkně potrénovat a vyřešit další krásné pozice tohoto legendárního amerického hráče! 


-
. kolo -
4x 7709x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
JiriDufek
@emilv Pointa je 1...a5!! (a ne 1..Dg1 a 2..a5)
+0 /-0 | 20.04.2022 19:39

Jarda Aljochin

Marshall klucí, fakt jo - a ne Marschall. Michail Tal a ne Mikhail Tal, klucí, fakt jo. A ještě přesněji, lotyšsky: Mihails Tāls.

 

Vy kua taky nejste Roberto Zweck a Peter Khautnyi. Aspoň u těch nejslavnějších jmen si prosím dejte záležet, snižujete si zbytečně sami jinak vysokou kvalitu své šachové práce.

+3 /-0 | 18.04.2022 12:16

Petr Koutný

Enile díky a i tobě přeji pěkné Velikonoce. Jak se říká důvěř, ale prověřuj a proto díky ještě jednou za komentář. Neřešil jsem ty diagramy, odkaz na diagramy jsem dal pod článkem a vybral ty, které mě na první dobrou zajaly. Tak jestli to není forsír, pak to není forsír:) Ale ze tu trošku námahy to stálo :) 

+0 /-0 | 18.04.2022 10:03

EmilV

Pěkné Velikonoce všem čtenářům!

Marshall-Duras je nějaký úlet. Chvíli jsem čučel do diagramu a pak se pro jistotu podíval, jak ta partie šla. Za černého tam žádný forsír nevychází, takže musel po 31... Dg1+ 32.Kg3 zahrát 32...a5, ale teď místo 33.Vxb7+? Ka6 = vyhraje bílý nejlépe tahem 33.b4!. Například 33...axb4 34. axb4 Vd7!? 35.Dxh7! nebo 34...Vd2 35. Vxb7+ Ka6 36.b5+ atd.

 

+1 /-0 | 18.04.2022 09:59